Hipotrofia płodu, to nic innego, jak mniejszy rozmiar dziecka w porównaniu do norm dla danego wieku ciążowego. Gabaryty płodu ocenia się w percentylach, czyli specjalnej jednostce definiowanej jako ,,x było większe bądź mniejsze od y”

Zdrowie  Hipotrofia płodu

Czym są percentyle?

Percentyle są ,,jednostką statystyczną opisującą położenie danego wyniku względem całej grupy wyników. Poszczególne centyle określają nam ile wyników (procentowo) było niższych bądź wyższych od pewnego wyniki”.

Jeżeli wyobrazimy sobie setkę nienarodzonych dzieci i ustawimy je od najmniejszego do największego, to pierwsze dziesięć z szeregu będzie uznana za te, znajdujące się w grypie hipotrofików (bo hipotrofię stwierdza się w sytuacji, gdzie wymiary płodu plasują się w granicach do 10 percentyli).

Płód płodowi nierówny

Zanim wpadniemy w pętlę strachu, warto uświadomić sobie jedną rzecz. Tak, jak niektóre dzieci rodzą się z wagą 5 kg, a inne z 1,5 kg, tak samo nienarodzone jeszcze dzieci mają prawo w życiu płodowym rosnąć z różnym natężeniem.

Zdrowie  Hipotrofia płodu

Inaczej będzie rozwijało się dziecko małych i drobnych rodziców, a inaczej przysłowiowych ,,siatkarzy”. Częstą sytuacją nietrafnego uznania hipotrofii płodu, jest nieprawidłowo określony wiek ciąży. Może się bowiem okazać, że płód, który stawiamy wśród dzieci 24-tygodniowych, faktycznie ma 23 tygodnie. Dzieje się tak w sytuacji błędnego ustalenia wieku ciąży, szczególnie w przypadku nieregularnych cykli i spóźnionych owulacji.

 

Rokowania

Dzieci z hipotrofią dzielone są na 3 kategorie: zdrowe, chore i głodne.

Zdrowe dzieci to takie, które są co prawda mniejsze od rówieśników, jednak rozwijają się prawidłowo i ich rokowania są bardzo dobre.

Zdrowie  Hipotrofia płodu

Chore dzieci to te, posiadające wady genetyczne, bądź hipotrofia występuje z czynnika matczynego. Zazwyczaj przyczyna mniejszych rozmiarów płodu nie jest poznana nawet po urodzeniu.

Głodne dzieci natomiast charakteryzuje nieprawidłowa praca łożyska, czyli niewydolność ze strony matki. To najniebezpieczniejsza kategoria hipotrofii, która musi być monitorowana (często w warunkach szpitalnych) ze względu na zwiększenie prawdopodobieństwo niedotlenienia płodu, czy ryzyka przedwczesnego porodu.

 

Stwierdzona hipotrofia – co dalej?

Jeżeli u płodu została stwierdzona hipotrofia, przyszła mama będzie musiała stosować się do specjalistycznych zaleceń lekarskich.

Zdrowie  Hipotrofia płodu

Wśród często stosowanych praktyk należą: oszczędzanie się, leżenie na lewym boku w celu poprawy przepływów pępowinowych, farmakoterapia (wspomaganie rozwoju płodu), częste kontrole usg (nawet co tydzień), hospitalizacja (z monitorowaniem), czy w poważniejszych przypadkach – cesarskie cięcie.

Decyzję o wywołaniu porodu przed czasem podejmuje się w skrajnych przypadkach, kiedy dziecko w łonie matki przestaje się rozwijać, a dodatkowo istnieje duża szansa na to, że poza organizmem matki szanse przeżycia są większe.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDomowy detektor tętna płodu
Mama Antka. Kura domowa z wyboru :) Zakochana w dzieciach. Uwielbia szydełkować, czytać, kucharzyć, szyć, majsterkować i robić coś z niczego. Fanka wszystkiego, co można podpiąć pod kategorię DIY.