Kiedy iść z dziewczynką do ginekologa?

1
527

Wizyta u ginekologa jest dla wielu dorosłych kobiet dość stresującą sytuacją. Można się domyślać, że jeśli na taką wizytę musi się zgłosić pacjentka w wieku kilku, kilkunastu lat, to poziom stresu jest z całą pewnością jeszcze wyższy. Niestety bywają jednak sytuacje, które są bezwzględnym wskazaniem do tego, by dziewczynka została przebadana przez ginekologa, a nie tylko przez pediatrę. Choć zazwyczaj od niego właśnie się zaczyna. Polecamy Kiedy iść z dziewczynką do ginekologa?

Ginekolog dziecięcy

Problemy, którymi powinien się zająć ginekolog mogą wystąpić nawet u bardzo małych dziewczynek. Należy wtedy udać się do ginekologa, który specjalizuje się w leczeniu dzieci – czyli ginekologa dziecięcego. W przypadku noworodków i niemowlaków taką wizytę zaleca najczęściej lekarz pediatra, który w czasie rutynowych badań kontrolnych zauważa niepokojące objawy. Często zauważają je także sami rodzice i o taką wizytę zabiegają – nie potrzebne jest żadne skierowanie.

Z jakimi objawami do ginekologa dziecięcego?

 Do objawów, które wymagają konsultacji ginekologa dziecięcego należą:
 • wygląd zewnętrznych narządów płciowych jest nieprawidłowy, odbiega od normy
 • wargi sromowe u kilkuletniej (najczęściej 2 – 3 letniej) dziewczynki są sklejone, lub istnieje podejrzenie ich sklejenia
 • zbyt wczesne (przed 8 – 9 rokiem życia) pojawienie się cech dojrzewania płciowego, np. pojawienie się owłosienia łonowego, pachowego, powiększenie się piersi itd.
 • krwawienie z dróg rodnych zanim dziewczynka wejdzie w wiek dojrzewania
 • obfita wydzielina z pochwy u dziewczynki w każdym wieku
 • objawy stanu zapalnego zewnętrznych narządów płciowych, np. upławy, świąd, zaczerwienienie i pieczenie w okolicach intymnych, czasami ból i obrzęk warg sromowych, a nawet krwawienie (może być spowodowane np. obecnością ciała obcego w pochwie)
 • nawracające bóle podbrzusza lub w okolicy krzyżowej oraz powiększanie się obwodu brzucha i częste wzdęcia – mogą świadczyć o torbielach na jajnikach
 • brak drugorzędnych cech płciowych u dziewczynki czternastoletniej – brak owłosienia łonowego, wzrostu piersi itd.
 • miesiączka przed jedenastym rokiem życia
 • brak miesiączki u szesnastolatki

Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa dziecięcego

Do wizyty u ginekologa dziewczynka, niezależnie od wieku (oczywiście wyłączając bardzo małe dziewczynki), powinna być przygotowana – najlepiej przez mamę, która jej będzie towarzyszyć w czasie wizyty. Przygotowanie to powinno polegać na opisie charakteru badania oraz jego celu. Trzeba to zrobić taktownie i delikatnie. Tak, by nie wystraszyć małej pacjentki.Polecamy Kiedy iść z dziewczynką do ginekologa?Podobnie będzie postępował w czasie badania lekarz (trzeba mieć nadzieję, że tak będzie). Biorąc bowiem pod uwagę naturalny wstyd i delikatną psychikę dziewczynki będzie się starał badanie prowadzić tak, by nie czuła dużego dyskomfortu. Warto wybrać lekarza cieszącego się dobrą opinią nie tylko z powodu trafności stawianych diagnoz ale również takiego, który potrafi wzbudzić zaufanie badanego dziecka. Od tego, czy mu się to uda, w dużym stopniu zależy nastawienie do wizyt u ginekologa w dorosłym życiu.

Jak wygląda badanie ginekologiczne dziewczynki?

Badanie ginekologiczne dziewczynki, która nie podjęła jeszcze aktywności seksualnej, zwykle nie wymaga badania na fotelu ginekologicznym. Najczęściej jest to wywiad, oglądanie zewnętrznych narządów płciowych oraz badanie piersi, a także ocena cech dojrzewania. Jeżeli konieczne jest badanie wewnętrznych narządów płciowych, to zwykle wykonuje się je przez powłoki brzuszne z wykorzystaniem USG.