Jak kąpać noworodka – kilka rad

3
546

Kiedy położna w szpitalu kąpie noworodka, wydaje się, że jest to czynność bardzo prosta. Tymczasem wiele świeżo upieczonych mam i tatusiów odczuwa strach przed kąpaniem swojego dziecka. Czy jest się czego obawiać? Oczywiście – nie! 🙂 Wystarczy tylko robić to sprawnie, przestrzegając paru zasad.

Kiedy kąpać noworodka po raz pierwszy?

Nie ma jakiejś ścisłej daty, której trzeba przestrzegać. Ale biorąc pod uwagę zmiany, w których uczestniczy maluch – warto dać mu ze dwa, trzy dni na oswojenie się z nową sytuacją.Niemowlę Jak kąpać noworodka - kilka rad Dopiero po tym okresie wykąpać dziecko po raz pierwszy w domu. Nie ma potrzeby kąpać malucha codziennie. Wystarczy dwa, a nawet jeden raz w tygodniu.

Akcesoria niezbędne przy kąpieli noworodka

Kąpiel powinna przebiegać sprawnie. Chodzi przede wszystkim o to, by dziecko się nie przeziębiło. Poza tym nie wszystkie maluszki lubią być kąpane, więc nie ma co niepotrzebnie przedłużać sytuacji budzącej negatywne odczucia malca.

Aby kąpiel przebiegła bez zakłóceń trzeba zgromadzić kilka potrzebnych akcesoriów. Powinny się znajdować w zasięgu ręki, by nie biegać po mieszkaniu w ich poszukiwaniu.

 • wanienka – nie musi być duża ani specjalnie głęboka. Wystarczy, że dziecko będzie się w niej swobodnie mieściło. Im większa, tym dłużej posłuży. Ale jeśli w mieszkaniu jest mało miejsca do jej przechowywania, to logiczne jest by była niezbyt duża
 • co najmniej dwie tetrowe pieluszki – jedna do wyłożenia dna wanienki, druga do podłożenia pod główkę w czasie jej mycia lub ochrony malucha przed zmarznięciem tuż po wyjęciu z wody
 • miękki ręcznik lub tzw. rożek z kapturem – do osuszenia ciała dziecka po kąpieliNiemowlę Jak kąpać noworodka - kilka rad
 • ubranko i czysta pieluszka
 • sterylne waciki – do przemywania gojącego się pępuszka (nie powinno się go moczyć w czasie kąpieli do momentu zagojenia, jeśli jednak to się zdarzy – nic się nie stanie! Wystarczy delikatnie osuszyć gojące się miejsce i posmarować zaleconym przez lekarza preparatem) i oczu
 • czysty spirytus – do przemywania gojącego się pępuszka
 • sól fizjologiczna lub przegotowana woda – do przemywania oczu
 • bezzapachowe mydełko dla noworodków lub delikatny szampon do włosków i płyn do kąpieli
 • maść przeciw odparzeniom
 • oliwka dla niemowlaków
 • miękka szczotka do czesania włosków
 • przewijak

Gdzie najlepiej kąpać maleństwo?

Oczywiście najbardziej logiczna będzie łazienka. Ale ponieważ w wielu łazienkach jest mało miejsca, można to zrobić wszędzie tam, gdzie uda się ustawić wanienkę na wygodnej wysokości (np. na stole lub specjalnym stelażu) i uzyskać odpowiednią temperaturę powietrza (24 – 25 stopni C). Powinien być swobodny dostęp do wanienki i akcesoriów.

W jakiej wodzie kąpać?

Przez kilka tygodni po narodzinach kąpiel powinna się odbywać w przegotowanej wodzie, potem można korzystać ze zwykłej wody z kranu. Tylko do przemywania oczu powinna być zawsze przegotowana. Optymalną temperaturą jest 37 stopni C. Można do jej zmierzenia korzystać ze specjalnego termometru kupionego w aptece lub w sklepie z akcesoriami dla niemowlaków. Innym sposobem jest sprawdzenie temperatury wody przy pomocy własnego łokcia – powinna być ciepła – nie za ciepła, nie za zimna.Niemowlę Jak kąpać noworodka - kilka radDla podniesienia temperatury wody nigdy nie wolno wlewać gorącej wody do wanienki w czasie, gdy dziecko się w niej znajduje!

Kolejność czynności w czasie kąpieli

 1. Rozłożenie ręcznika na przewijaku, a na nim pieluszki tetrowej
 2. Rozebranie dziecka i ułożenie go na przygotowanym przewijaku (w tym czasie maluszek powinien być przykryty pieluszką lub kocykiem żeby nie zmarzł)
 3. Przetarcie oczu gazikiem zwilżonym w soli fizjologicznej lub w przegotowanej ciepłej wodzie – od zewnętrznej strony oczu w stronę noska
 4. Wyczyszczenie własnym palcem (owiniętym wacikiem lub gazikiem zmoczonym w ciepłej wodzie) małżowiny usznej z woskowej wydzieliny – w żadnym wypadku nie wolno czyścić uszu przy pomocy patyczków higienicznych!
 5. Umycie buzi przy pomocy wacika zmoczonego w ciepłej wodzie i wysuszenie delikatnym ręcznikiem, czy pieluszką tetrową – dotykając skóry, nie pocierać!
 6. Zmoczenie główki i włosków ciepłą wodą, a następnie nałożenie okrężnymi ruchami małej ilości bezzapachowego mydełka lub bardzo delikatnego np. szamponu do włosów (bez spłukiwania, które nastąpi już w czasie właściwej kąpieli w wanience)
 7. Ponowne sprawdzenie temperatury wody
 8. Ułożenie dziecka w taki sposób, by jedną rękę podłożyć pod pupę maluszka i ułożyć go na ramieniu, jednocześnie drugą ręką podtrzymanie główki i karku
 9. Delikatne przełożenie malucha do wanienki z wodą (wystarczy zaledwie 10 – 15 cm wody) wyłożonej pieluszką tetrową (maluszek nie będzie się ślizgał w czasie kąpieli)
 10. Powolne zanurzanie dziecka w wodzieNiemowlę Jak kąpać noworodka - kilka rad
 11. Delikatne polewanie wodą – najpierw w celu spłukania główki, potem wymycia całego ciałka (szczególnie miejsca między fałdkami skóry, za uszami, pod paszkami)
 12. Wyjęcie dziecka z kąpieli – ułożenie rąk takie samo jak w czasie wkładania do kąpieli (uwaga, by dziecko nie wyślizgnęło się z rąk!)
 13. Położenie na miękkim ręczniku i wysuszenie dokładne ciała (znowu tylko dotykając, a nie przesuwając ręcznik
 14. Posmarowanie pupy i okolic kremem lub maścią przeciw odparzeniom
 15. Założenie przygotowanego ubranka i pampersa

Jeżeli maluch ma wysuszoną skórę – można posmarować ją delikatnym preparatem nawilżającym lub np. oliwką dla niemowlaków. Ale jeżeli skóra nie jest przesuszona nie ma potrzeby smarowania jej czymkolwiek.