Karmienie butelką – jak karmić dziecko?

2
475

Prawidłowa pozycja dziecka w czasie karmienia

  • Dziecko nigdy nie powinno być karmione w pozycji leżącej, także w czasie karmienia nocnego.
  • Dziecko prawidłowo karmione jest ułożone na ręce w pozycji podobnej do tej, w której karmi się piersią – musi być wygodnie dziecku i mamie (lub tacie! 🙂 ).Niemowlę  Karmienie butelką - jak karmić dziecko?
  • Główka malca powinna znajdować się nieco wyżej niż reszta ciała (by nie dopuścić do jego zakrztuszenia w czasie połykania mleka), a butelka ustawiona pod kątem.
  • Niektórzy rodzice w czasie karmienia stosują specjalne poduszki, ale zamiast nich można z powodzeniem wykorzystać zwykłą pieluszkę zwiniętą w rulon, lub kilka razy złożoną. Inni nie stosują ani poduszek, ani pieluszek, czy innych podkładek.

Przerwy w czasie jednego karmienia można stosować

Zalecaną porcję mleka można podać dziecku na raz, lub z małymi przerwami. Przerwy w karmieniu stosuje się zwykle wtedy, gdy widać, że np. dziecko boli brzuszek.

Najczęściej przyczyną bólu jest powietrze, które w czasie ssania dostaje się do jelit dziecka powodując ból. Najlepiej wtedy przerwać karmienie i doprowadzić do tego, by dziecku się odbiło. Potem znowu można wrócić do karmienia.

Higiena w czasie karmienia butelką

Aby nie dopuścić do niebezpiecznych dla zdrowia dziecka zakażeń będących wynikiem zaniedbań spowodowanych błędami w przestrzeganiu higieny trzeba trzymać się zasad prawidłowego przygotowywania i podawania mleka za pomocą butelki. Jest to szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia malca.

Mycie i sterylizacja

Mycie i sterylizacja akcesoriów do karmienia niemowlaka (np. butelki, smoczka, łyżeczki) jest wprawdzie dość męczącą czynnością, ale niezbędną.Niemowlę  Karmienie butelką - jak karmić dziecko?Do 6 miesiąca życia najlepiej myć je ręcznie, z wykorzystaniem delikatnego płynu do mycia naczyń (lepiej więc zrezygnować z wkładania ich do zmywarki, w której w czasie cyklu mycia stosowane są bardzo silne środki chemiczne), potem bardzo dokładnie wypłukać i wysterylizować (na rynku dostępne są bardzo różne sterylizatory, można też zwyczajnie je wygotować w garnku z wodą przez 10 minut).

Wymiana butelek i smoczków

Wymiana butelek i smoczków jest konieczna wtedy, gdy butelki mają wyraźne zarysowania lub matowe ścianki, a smoczki ślady zużycia, np. tracą elastyczność, są poprzegryzane lub „wyrobioną” dziurkę, przez którą dziecko ssie mleko (niebezpieczne są smoczki, które mają zniszczone, powyrywane brzegi – mogą zostać wessane przez dziecko, co grozi zadławieniem!).

Przygotowywanie porcji mleka modyfikowanego

Przygotowywanie porcji mleka modyfikowanego powinno się odbywać tuż przed karmieniem, by nie dopuścić do jego zepsucia. W wyjątkowych sytuacjach można ugotować mleko na kolejne karmienie, ale trzeba od razu je schłodzić i wstawić do lodówki.

Mierzenie temperatury mleka

Mierzenie temperatury mleka podawanego maluchowi można wykonać w bardzo prosty sposób: wystarczy wylać na swój nadgarstek od wewnętrznej strony kilka kropel mleka z butelki -powinno być ciepłe, ale w żadnym wypadku nie gorące, by nie poparzyć dziecka.

Uwaga na mleko podgrzewane np. w mikrofalówce! – ponieważ podgrzewa się niejednolicie, butelką należy kilka razy mocno potrząsnąć, by dokładnie się wymieszało zanim zostanie sprawdzona jego temperatura.