Karmienie dziecka piersią

3
492

Kilkadziesiąt lat temu (gdzieś w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych poprzedniego wieku) karmienie piersią nowo narodzonego dziecka nie było zbyt popularne. Można by powiedzieć, że istniała wówczas moda na karmienie noworodków i niemowlaków sztucznym mlekiem podawanym z butelki.Niemowlę Rodzice Karmienie dziecka piersią

Moda

A może to nie moda, tylko twarda rzeczywistość, w której mama przez wiele godzin po porodzie nie miała szans na długi i bliski kontakt z dzieckiem? Ba, nie miała nawet czasu, by dobrze mu się przyjrzeć, bo na oddziale położniczym noworodki zaraz po narodzinach przenoszono do osobnej sali? Na karmienie przynoszono je nie częściej niż co trzy godziny, a tego na żądanie po prostu nie było? Wyobrażacie to sobie?! Laktacja nie miała więc szans się rozkręcić i sprostać potrzebom dziecka!

Dzisiaj jest moda na inne podejście do karmienia piersią. I nie jest to tylko moda, ale całkiem świadome działanie mam dbających o prawidłowy fizyczny, psychiczny i emocjonalny rozwój swojej pociechy. Poparte jest ono opiniami naukowców i lekarzy, którzy są zgodni są co do tego, że mleko matki jest dla dziecka największym błogosławieństwem. I tylko niewielka ilość noworodków nie może być nim karmiona.Niemowlę Rodzice Karmienie dziecka piersią

Coraz bardziej popularna jest też opinia, że właściwie niemal wszystkie kobiety, przy pozytywnym myśleniu i nastawieniu oraz pomocy z zewnątrz są w stanie mieć prawidłową laktację, czyli produkcję mleka.

Stymulacja laktacji

Częste przystawianie dziecka do piersi (co najmniej osiem razy na dobę) zgodnie z potrzebami noworodka, bliski kontakt dziecka z matką, tzw. „skóra do skory”, spokój i pozytywne nastawienie matki, nie podawanie dodatkowo napojów oraz smoczka bardzo stymulują laktację, czyli pobudzają gruczoły mleczne do produkcji mleka.

Kiedy pojawia się pokarm?

Przez pierwsze 2-3 doby po porodzie gruczoły produkują bardzo mało pokarmu. Ma wówczas postać pojedynczych kropli tzw. siary, bardzo bogatej w składniki aktywne. Niezwykle cenna dla zdrowia dziecka, dostarcza mu tzw. składników aktywnych. Całkowicie zaspokaja potrzeby dziecka w tym okresie.

Zwykle 30-40 godzin po porodzie siłami natury, a po cesarskim cięciu najczęściej o dzień później, piersi stają się przepełnione –  pojawia się tzw. nawał mleczny. Częstotliwość przystawiania dziecka do piersi oraz długość ssania decydują o ilości produkowanego przez matkę pokarmu. A więc jeżeli maluch rośnie, a wraz z nim jego apetyt, to piersi odpowiadają na to zapotrzebowanie zwiększoną produkcją.

Włączanie do diety dziecka sztucznego pokarmu

Może się zdarzyć, że mimo częstego przystawiania do piersi maluch nie przybiera na wadze. Niestety bardzo często, szczególnie przez młode mamy, wprowadzane jest wtedy dożywianie w postaci sztucznego pokarmu. I jest to początek końca karmienia piersią! Niemowlę Rodzice Karmienie dziecka piersią

Dziecko będzie bowiem o wiele chętniej  ssać pokarm z butelki, niż z piersi mamy, bo jest to zazwyczaj o wiele prostsze i nie wymaga dużego wysiłku od malca 🙂 A dokarmianie jest ostatnią rzeczą, którą należy zrobić w takiej sytuacji. Najpierw trzeba sprawdzić, czy jest prawidłowo przystawiane do piersi, czy nie jest chore, bo to może osłabiać jego apetyt i sprawność ssania. Może wystarczy tylko zwiększyć częstotliwość karmień? Można też spróbować dokarmić dziecko mlekiem odciągniętym przy pomocy laktatora pomiędzy karmieniami.

Kiedy karmienie piersią jest niewskazane lub wykluczone?

Matka nie powinna karmić piersią jeżeli:

 • zakażona jest wirusem HIV,
 • jest chora na gruźlicę  (i nie leczy jej)
 • stwierdzono u niej ciężkie choroby psychiczne
 • stosuje niektóre leki
 • występuje u niej ekspozycja na materiały radioaktywne

Dziecko nie powinno być karmione pokarmem naturalnym w sytuacji:

 • galaktozemii
 • choroby syropu klonowego
 • wrodzonej nietolerancji laktozy z laktozurią

Bardzo rzadko się zdarza, by odpowiednio stymulowana produkcja pokarmu rzeczywiście nie pokrywała zapotrzebowania kalorycznego dziecka.

Jak długo karmić piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by mamy karmiły swoje nowo narodzone dzieci co najmniej przez pierwszych sześć miesięcy ich życia. Udowodniono bowiem, że składu pokarmu matki nie da się zastąpić żadną inną mieszanką przygotowaną przez najlepszych nawet naukowców.
Niemowlę Rodzice Karmienie dziecka piersiąMleko matki idealnie dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha, zaspokaja wszelkie jego potrzeby żywieniowe. Nie ma potrzeby dopajanie dziecka w tym okresie. Nawet jest to niewskazane, by nie zakłócić prawidłowej laktacji. Najlepiej dopiero w siódmym miesiącu życia wprowadzić do diety inne pokarmy niż mleko matki. Może to być np. starte jabłko lub marchewka itp.

Jak długo jeszcze karmić? Tak długo jak potrzebuje tego dziecko i odczuwa z tego przyjemność mama. Najczęściej odstawianie oseska odbywa się po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.

P.S. Wart wiedzieć, że posiadanie silikonowych implantów piersi, małe piersi i brodawki (tzw. „trudne brodawki”) nie wykluczają karmienia 🙂