Karmienie niemowlaka mlekiem modyfikowanym

1
497

Najzdrowszym mlekiem dla noworodka i niemowlaka jest mleko matki. Najlepszym sposobem karmienia jest karmienie piersią. To pewne, ale ponieważ nie zawsze jest możliwe – stosuje się karmienie mlekiem modyfikowanym przy pomocy butelki.

Karmienie mlekiem modyfikowanym

Funkcjonuje przekonanie, że nie jest ono specjalnie skomplikowane, chociaż praktyka wskazuje, że wcale niekoniecznie.Niemowlę  Karmienie niemowlaka mlekiem modyfikowanymAby jednak prawidłowo przebiegało należy trzymać się kilku zasad pamiętając przy okazji o tym, że każde dziecko może mieć nieco inne wymagania i czasami sposób jego karmienia może w niewielkim stopniu, ale jednak, odbiegać od zaleceń producentów mleka modyfikowanego, czy ogólnie przyjętych norm.

Jak często karmić dziecko mlekiem modyfikowanym w pierwszym miesiącu życia dziecka?

Przez pierwszy miesiąc życia dziecka właściwie stosuje się zasadę taką samą jak przy karmieniu piersią, czyli podaje się dziecku mleko „na żądanie”, także w nocy.

Jest to również okres, w którym trzeba maluszka obserwować, by umieć rozróżnić jego zachowania. Uważny rodzic dzięki temu będzie wkrótce wiedział, czy jego dziecko płacze, bo domaga się jedzenia, boli je brzuszek, niewygodnie jest ułożone, czy chce w ten sposób zwrócić na siebie uwagę.

Jest to o tyle ważne, że przy karmieniu mieszankami mlecznymi bardzo łatwo jest dziecko przekarmić i podawanie ich za każdym razem gdy dziecko płacze może w efekcie doprowadzić do różnych negatywnych dla dziecka konsekwencji, np. zbyt szybkiego przybierania na wadze.

Karmienie butelką od drugiego miesiąca życia

Przerwy między karmieniami od drugiego miesiąca życia maluszka powinny wynosić 3 – 4 godziny, by dać żołądkowi czas na strawienie mlecznej mieszanki.

Karmienie powinno się więc odbywać 6 – 7 razy dziennie. W tym czasie można również zacząć próbować przyzwyczajać pociechę do tylko jednego nocnego karmienia.

Odzwyczajanie od karmienia nocą

Odzwyczajanie od karmienia nocą można zacząć dopiero, kiedy dziecko skończy pół roku – zamiast porcji mleka można podać przegotowaną wodę.Niemowlę  Karmienie niemowlaka mlekiem modyfikowanymJeśli dziecko źle to znosi, można stopniowo zmniejszać „zawartość mleka w mleku”, czyli coraz bardziej rozcieńczać mleko wodą, aż do momentu, w którym zostanie sama woda.

Trzeba przestrzegać zaleceń podanych przez producenta mleka modyfikowanego

Wybierając odpowiednią dla dziecka mieszankę mleka modyfikowanego trzeba przestrzegać zaleceń producenta.

Jednak nic na siłę, bo może się okazać, że maluszek może zechcieć zjeść nieco więcej lub mniej mleka niż zaleca producent. Jeśli jego waga jest w porządku (zgodna z normami), to nie ma co na siłę dążyć do zmniejszenia lub zwiększenia ilości.

Jeśli jednak te różnice są znaczące, lub dziecko wyraźnie zbyt szybko przybiera na wadze konieczna jest konsultacja z pediatrą (być może wszystko jest OK, a wystarczy tylko np. zmienić smoczek, czy sposób karmienia – stosować np. przerwy w czasie jego trwania?).