Mówi się, że kobieta podczas ciąży nie powinna sobie niczego odmawiać. Oczywiście, są od tego pewne wyjątki, a jednym z nich jest alkohol. Wiadomo nie od dziś, że tradycyjne piwo to nie najlepszy pomysł w przypadku ciężarnej. Co jednak z napojami bezalkoholowymi, które na etykietach obiecują „0%”? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Ciąża  Czy kobieta w ciąży może pić piwo bezalkoholowe? 

Kobiety spodziewające się dziecka, które jeszcze do niedawna nie wyobrażały sobie wolnego weekendu bez delektowania się smakiem dobrego piwa, w czasie ciąży stają przed nie lada wyzwaniem. Wbrew pozorom, nie są skazane na to, by przez 9 miesięcy nie czuć smaku swojego ulubionego napoju z białą pianką. Chociaż, oczywiście, muszą mieć na uwadze, że umiar to podstawa!

Na polskim rynku jest coraz więcej piw bezalkoholowych (ale w porównaniu z Niemcami jesteśmy daleko w tyle!), chociaż jedno nie jest równe drugiemu i wcale nie chodzi tu o kwestie smakowe. Etykieta z ogromnym napisem „0%” wcale nie oznacza, że nie znajdziemy ani krzty alkoholu. Wystarczy dokładnie przeczytać skład produktu, by przekonać się, że owo „0%” to tak naprawdę pół procenta albo i więcej. A takiego piwa kobieta w ciąży już pić stanowczo nie powinna!

A co jeżeli już znajdziemy odpowiednie piwo, które rzeczywiście nie zawiera alkoholu? Śmiało możemy po nie sięgać, gdy najdzie nas ochota. Jeżeli tylko nie będziemy tego robić zbyt często, nasze dziecko w żaden sposób tego nie odczuje i nie wpłynie to na jego przyszłe zdrowie. Nie ma również żadnej różnicy czy piwo bezalkoholowe jest smakowe czy też nie – wszystko zależy od tego, co lubimy.

Ciąża  Czy kobieta w ciąży może pić piwo bezalkoholowe? 

Wiele badań naukowych potwierdza, że związki zawarte w piwach bezalkoholowych pozytywnie wpływa na wytwarzanie prolaktyny. Odpowiada ona za produkcję mleka w czasie karmienia piersią, a to – jak nietrudno się domyślić – ogromna zaleta. Za granicą niektórzy lekarze wręcz namawiają kobiety po porodzie do wypicia kilku zeroprocentowych napojów z pianką, tak by nie miały problemów z laktacją. Czy kiedyś podobny zwyczaj będzie stosowany w polskich szpitalach? Czas pokaże.

Czy za spożyciem piwa 0% kryją się jeszcze jakieś plusy? Nie od dzisiaj wiadomo, że działa kojąco i można znaleźć wiele różnych specjalistycznych opinii, które to potwierdzają. Świetnie też gasi pragnienie w upalne dni. Kto chociaż raz miał do czynienia z ciężarną w gorące lato, ten z pewnością wie, że nie jest to dla przyszłych matek łatwy okres.

Jeżeli zatem jesteście w ciąży, a ostatnio wręcz na każdym kroku macie ochotę napić się schłodzonego piwa, nie ma żadnych przeciwwskazań, by całkowicie zignorować te zachcianki. Trzeba jednak pamiętać, by wybrany napój rzeczywiście nie zawierał żadnego alkoholu i aby nie stał się podstawowym dodatkiem do każdego posiłku, a był jedynie sporadycznie stosowanym „umilaczem”.

Na koniec warto przypomnieć, że alkohol nawet w najmniejszych ilościach może zaszkodzić dziecku. Skutkiem mogą być, między innymi, problemy ze wzrokiem bądź słuchem!