Trwa sezon urlopowy. Problem jest jednak taki, że komary nie robią sobie przerwy urlopowej i ostro atakują. Na rynku jest dostępnych bardzo dużo specyfików odstraszających te owady. Niestety mają szereg wad: w większości są to preparaty chemiczne nieobojętne dla organizmu człowieka, są dosyć drogie i wreszcie najważniejsze – marnie jest z ich skutecznością. Coraz bardziej popularne stają się wobec tego domowe sposoby na komary. Oto 5 najbardziej skutecznych spośród nich:
1. Otaczaj się roślinami odstraszającymi komary
Dla skutecznego odstraszania komarów można otoczyć się roślinami, które mają takie właściwości. Ułatwioną sytuację mają wszyscy ci, którzy mieszkają w domach z ogródkami. Ale i w mieszkaniach w bloku można sobie poradzić stawiając np. na parapetach okiennych lub balkonach doniczki z takimi roślinami. Należą do nich:
- bazylia
- bodziszek cuchnący
- kocimiętka
- komarzyca
- mięta
- mirt
- pelargonia
- pomidor
- turówka wonna (trawa)
Jak widać są wśród nich takie, które można wykorzystywać nie tylko do walki z komarami, ale również w jadłospisie, jako składniki potraw. W dodatku niektóre pięknie kwitną lub mają wyjątkowo dekoracyjne liście, więc przy odrobinie wyobraźni można wyczarować śliczną kompozycję roślinną.
2. Polub czosnek i cebulę
Jeśli komuś nie przeszkadza zapach czosnku lub cebuli – rozkrojone warzywa może ułożyć na parapecie otwartego okna, koło łóżka 😉 i w innych „newralgicznych” miejscach. Także w codziennej diecie warto uwzględnić te warzywa, choć trzeba przyznać, że mają naprawdę bardzo intensywny zapach, niekoniecznie przyjemny dla otoczenia 🙂
3. Wykorzystaj olejki eteryczne
Olejki eteryczne, które zwykle mają bardzo intensywny zapach, są również skuteczną barierą dla komarów. Inna rzecz, że niektóre z nich mają zapach tak męczący, że nie wytrzymują go również ludzie …Poza tym mogą uczulać, więc zanim się ich użyje (np. do posmarowania skóry) trzeba zrobić próbę, najlepiej na skórze za uchem. Jeśli nie zostanie podrażniona – można bez obaw użyć go na całym ciele. Olejki „odstraszacze” na komary, to:
- anyżowy
- cynamonowy
- cytrynowy
- eukaliptusowy
- herbaciany
- kokosowy
- migdałowy
- sosnowy
- waniliowy – wg. wielu osób najbardziej skuteczny spośród olejków
4. Sporządź własny roztwór odstraszający
Jest wiele domowych przepisów na roztwory, które można wykorzystać do walki z komarami. Jednym z nich jest przepis, w którym można wykorzystać właściwie każdy z wymienionych wcześniej olejków eterycznych. Proporcje są następujące: szklankę żytniej wódki należy wymieszać z 20 ml wybranego olejku. Roztwór dobrze wymieszany wlać do butelki z atomizerem i spryskać nim ciało. I znów – najpierw trzeba zacząć od próby uczuleniowej. Używając tego typu preparatów trzeba wiedzieć o tym, że olejki te są tłuste, więc ewentualne plamy na ubraniu będą dość trudne do sprania. Podobny efekt może dać roztwór zwykłej wody wymieszanej z olejkiem eterycznym.
5. Wykorzystaj również ocet
Innym sposobem jest wykorzystanie octu (najlepiej z orzecha włoskiego), którego bardzo intensywny zapach jest nieznośny również dla komarów. Niektórzy stosują go do nasączenia gąbki położonej np. na parapecie okiennym.