Komórki macierzyste z krwi pępowinowej – co trzeba o nich wiedzieć?

0
321

Komórki macierzyste – czym są?

Komórki macierzyste są wyjątkowymi komórkami, bo mogą się przekształcić w inne, z których zbudowane są tkanki człowieka, np. w komórkę nerwową czy mięśniową, krwinkę czerwoną lub płytkę krwi. Dlatego od wielu już lat wykorzystuje się je w czasie leczenia kilkudziesięciu (około 80) chorób, na które zapadają dorośli i dzieci. Można je przechowywać w oparach azotu przez 24 lata, przy czym nie tracą swoich właściwości przez cały okres przechowywania.

Skąd można pozyskać komórki macierzyste?

Proces różnicowania się komórek macierzystych trwa przez całe życie człowieka, ale najbardziej intensywnie przebiega w czasie rozwoju płodowego. Komórki macierzyste można pozyskać ze szpiku (po urodzeniu powstają w nim komórki układu krwiotwórczego), skóry, tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz wątroby, a także z krwi pępowinowej i sznura pępowiny. Rodzice  Komórki macierzyste z krwi pępowinowej - co trzeba o nich wiedzieć?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej

Krwiotwórcze komórki macierzyste pozyskane z krwi pępowinowej są wyjątkowo cenne, bo ich właściwości regeneracyjne są nawet dziesięciokrotnie większe, niż pozyskanych ze szpiku kostnego. Przeszczep komórek z krwi pępowinowej daje również większe szanse na to, że organizm ich nie odrzuci. W dodatku sposób ich pozyskania jest nieinwazyjny, w przeciwieństwie do pozyskiwania z pozostałych źródeł. Trzeba również wiedzieć, że w krwi pępowinowej znajdują się także mezenchymalne komórki macierzyste umiejące różnicować się w komórki innych typów. Skutecznie wykorzystywane są między innymi w onkologii, hematologii, transplantologii oraz w leczeniu skutków chemioterapii itd.

W jaki sposób pozyskuje się krew pępowinową?

Tak cenną krew pępowinową można pozyskać tylko i wyłącznie przy porodzie, a dokładnie tuż po odpępnieniu narodzonego dziecka. Zabieg absolutnie nie szkodzi matce ani dziecku, jest także bezbolesny. Dokonuje go położna (w tym kierunku przeszkolona) przy pomocy specjalnego zestawu do pozyskania krwi pępowinowej.Rodzice  Komórki macierzyste z krwi pępowinowej - co trzeba o nich wiedzieć?Pobrana krew transportowana jest w odpowiednich warunkach do banku krwi, gdzie może być przechowywana nawet 24 lata, a naukowcy są przekonani, że ten okres będzie się wydłużał do 30,40, a nawet 50 lat. Niestety nie w każdym szpitalu jest możliwe pobranie krwi pępowinowej – musi to być bowiem placówka współpracująca z bankami krwi pępowinowej.

Sznur pępowiny – źródło mezenhymalnych komórek macierzystych

Okazuje się, że komórki macierzyste pozyskać można również z tkanki znajdującej się wewnątrz sznura pępowiny (tzw. galareta Whartona). Są one w stanie przekształcić się w komórki chrzęstne, kostne lub nerwowe.