Kremy dla niemowlaka

3
600

W sprzedaży znajduje się cała masa przeróżnych preparatów dla niemowląt, a wszechobecne reklamy wręcz zalewają nas – potencjalnych odbiorców, nazwami i informacjami o ich cudownym działaniu.

Prawda jest taka, że niemowlaki właściwie nie wymagają specjalnej pielęgnacji przy pomocy cudownych kremów. Wystarczy, że będą przewijane za każdym razem, gdy będą miały mokrą, czy brudną pieluchę, potem umyte, a wieczorem wykąpane.Niemowlę  Kremy dla niemowlakaUzasadnione wydaje się tylko stosowanie kremu ochronnego w czasie mrozu i kremu z filtrem UV zabezpieczającym delikatną skórę malucha przed działaniem zbyt silnych promieni słonecznych oraz ewentualnie kremu na odparzenia.

Jak dbać o skórę niemowlaka?

Dbając o higienę niemowlaka trzeba pamiętać o następujących zasadach:

  • nie powinno się używać takich kosmetyków jak: mydła antybakteryjne i perfumowane, pieniące płyny do kąpieli, szampony (wyjątkiem może być sytuacja, gdy niemowlę ma bardzo bujną „czuprynę” 🙂 ),
  • do mycia dziecka trzeba używać mydełka specjalnie dedykowanego dzieciom – jest ono bardzo delikatne, dzięki czemu nie zaburzają równowagi skóry dziecka i nie podrażniają jej,
  • wybierając krem, mydełko, czy oliwkę dla dziecka niezbędne jest sprawdzenie, czy posiada atest Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka – tylko takie preparaty będą bezpieczne dla malucha,
  • zawsze trzeba bardzo uważnie sprawdzać skład kosmetyku
  • wybrane kosmetyki powinny mieć informację o tym, w którym okresie życia dziecka można je stosować,
  • najlepiej wybierać kosmetyki dla niemowląt produkowane przez sprawdzone firmy, funkcjonujące na rynku od wielu lat.

W jakie kosmetyki dla niemowlaka warto się jednak zaopatrzyć?

Mimo, że ilość kremów i innych kosmetyków dla niemowlaka trzeba minimalizować, to jednak trzeba mieć pod ręką niektóre z nich.

Oto one: krem ochronny, krem zabezpieczający przed promieniami UV, krem na odparzenia, oliwka dla dzieci, chusteczki nawilżające, mydełko lub płyn do mycia.

Krem ochronny

Ten typ kremu powinien być tłusty, bo ma zabezpieczyć skórę niemowlaka przed działaniem niskiej temperatury i wiatru.

Jeżeli po jego zastosowaniu wystąpi na skórze dziecka wysypka, to oznacza, że należy go natychmiast odstawić i ewentualnie skontaktować się z lekarzem.

Krem z filtrem UV

Odgrywa bardzo ważną rolę, bo chronią dziecko przed niebezpiecznym promieniowaniem ultrafioletowym, które jest emitowane przez słońce niezależnie od pory roku.Niemowlę  Kremy dla niemowlakaKrem należy nałożyć dziecku nie tylko na buzię, ale też na wszystkie nie zakryte części ciała.

Ważne jest to, by miał jak najwyższy filtr UV i był zastosowany zgodnie z sugestią producenta, np. odpowiednio wcześnie przed wyjściem na spacer, czy tzw. werandowaniem.

Krem na odparzenia

Jest niezastąpiony szczególnie w okresie, gdy panują wysokie temperatury.

Powinien zawierać takie substancje jak: natłuszczające – lanolina lub wazelina; działające odkażająco i przeciwzapalnie – tanina, olejek z kiełków pszenicy, tlenek cynku, d-pantenol.

Oliwka dla dzieci

Delikatna oliwka (można ją zastąpić zwykłą ciekłą parafiną) – przyda się tuż po porodzie, kiedy u noworodka gruczoły łojowe nie pracują jeszcze „pełną parą” i jego skóra może być przesuszona i łuszcząca się.

Chusteczki nawilżające

Chusteczki chigieniczne – te przeznaczone specjalnie dla dzieci, to świetny kosmetyk do wykorzystania np. przy zmianie pieluchy, gdy trzeba wytrzeć brudną pupę.

Mydełko lub płyn do mycia niemowlaka

Wybrane preparaty powinny mieć obojętne pH, bo zasadowe może dodatkowo wysuszać skórę dziecka.