poniedziałek, Listopad 18, 2019
Strona główna Przedszkolak Leczenie moczenia nocnego u dzieci

Leczenie moczenia nocnego u dzieci

0
523

Moczenie nocne jest częstą przypadłością u dzieci

Moczenie nocne u dzieci występuje bardzo często, bo dotyka nawet co trzeciego malucha, który nie ma jeszcze ukończonych 4 lat. W większości przypadków przechodzi samoistnie, ale u niektórych dzieci konieczna jest interwencja lekarska, czasami także spotkania z psychoterapeutą. Wszystko zależy od tego, jakie są jego przyczyny.

Moczenia nocnego u dziecka nie wolno bagatelizować – trzeba udać się do lekarza

Jeżeli dziecko w wieku 5 lat w dalszym ciągu się moczy, to nie można tego bagatelizować. Koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem pediatrą, który będzie się starał ustalić jego przyczynę.Przedszkolak  Leczenie moczenia nocnego u dzieci

Najprawdopodobniej pierwszą czynnością, którą wykona będzie badanie palpacyjne jamy brzusznej dla sprawdzenia, czy narządy nie wykazują wyczuwalnych nieprawidłowości (np. nieprawidłową wielkość). Skieruje także na podstawowe badania typu: badanie USG układu moczowego, badanie ogólne i posiew moczu, badanie krwi (poziom glukozy, kreatyniny i elektrolitów). Często na podstawie wyników tych kilku nieinwazyjnych badań udaje się określić przyczynę moczenia i zastosować odpowiednie, skuteczne leczenie.

Ważne są obserwacje rodziców

Bardzo pomocne w postawieniu trafnej diagnozy są obserwacje prowadzone przez rodziców w domu. Już na pierwszej wizycie otrzymają tzw. Dzienniczek Mikcji (czyli oddawania moczu), w którym będą zapisywać dokładne godziny oddawania moczu w ciągu dnia, jego ilość (np. określaną przy pomocy specjalnej miarki) oraz ilość wypijanych napojów, wliczając w to również zupy. Jeżeli dziecko uczęszcza do szkoły lub przedszkola zwykle odbywa się to w weekendy.

Nie wolno dziecka zawstydzać ani się z niego śmiać!

Dziecko nie jest winne temu, że moczy się w nocy. Kilkuletnie maluch zdaje sobie już sprawę z tego, że sikanie w majtki nie jest „normalne”. W związku z tym najczęściej się tego wstydzi i czuje się z tym źle. Podnosi to u niego poziom stresu, a drastycznie obniża poczucie własnej wartości. Taka dawka emocji nasila tyko objawy sikania nocnego.Przedszkolak  Leczenie moczenia nocnego u dzieciDlatego rodzice w żadnym wypadku nie mogą go za to karać, zwracać mu uwagi (szczególnie przy innych osobach!), lub wyśmiewać, bo przyniesie to odwrotny skutek. Niezbędna jest wobec tego cierpliwość, wyrozumiałość i zrozumienie. Da to dziecku poczucie bezpieczeństwa, niezbędne do wyleczenia przykrej przypadłości. Czasami jednak o pomoc trzeba zwrócić się do psychologa dziecięcego, który pomoże dziecku uporać się z problemem.

Trzeba kontrolować ilość i rodzaj wypitych przez dziecko napojów

Może się okazać, że przyczyna moczenia nocnego jest banalna – dziecko po prostu wypija w ciągu dnia zbyt dużą ilość napojów. W dodatku jeśli opije się gazowanej Coli lub Pepsi zawierających kofeinę pobudzającą parcie, to problem z prawidłowym oddawaniem moczu gotowy. Dlatego ważna rola rodziców polega kontrolowaniu ilości spożywanych przez dziecko napojów w ciągu dnia oraz ich rodzaju. Jeżeli dziecko jest starsze i trudno je przypilnować, bo chodzi np. do szkoły, to konieczne jest przeprowadzenie „poważnej rozmowy” uświadamiającej znaczenie tych zabiegów dla skutecznej terapii. Ważne jest także, by nie piło później niż o godzinie 18. Ale uwaga: ograniczanie płynów powinno być rozsądne – powinno spożywać od 4 do 8 szklanek napojów w ciągu dnia.

Budzenie dziecka w nocy, by zrobiło siku

Niektórzy rodzice stosują metodę polegającą na budzeniu dziecka w nocy, by zrobiło siku. Może okazać się skuteczna pod warunkiem, że nie będzie się odbywało każdej nocy o tej samej godzinie, czyli trzeba zmieniać porę budzenia. Inaczej może dojść do sytuacji takiej, że u dziecka budzenie się w nocy stanie się nawykiem, a przecież celem jest przyzwyczajenie dziecka do trzymania moczu do rana!

Zastosowanie alarmu wybudzeniowego

Alarm wybudzeniowy to nic innego, jak zastosowanie specjalnego czujnika wilgotności mocowanego na kroczu majtek lub piżamy.Przedszkolak  Leczenie moczenia nocnego u dzieciMechanizm jego działania jest prosty: pojawienie się pierwszej kropli moczu uruchamia głośny dźwięk, który budzi dziecko i pozwala mu oddać mocz w toalecie (zwykły budzik stosowany czasem przez rodziców jest nieskuteczny, bo nie wiąże jego dźwięku z impulsem oddawania moczu). Z czasem wyrobi u niego nawyk budzenia się zanim włączy się alarm. Metoda jest skuteczna, ale ma jedną wadę – przynosi efekt po dłuższym czasie. Wymaga więc cierpliwości.

Terapia farmakologiczna – czasami jest niezbędna

Niestety, czasami w leczeniu moczenia nocnego u dziecka niezbędne jest zastosowanie terapii farmakologicznej. Jednym z takich wskazań jest nieprawidłowe wydzielanie przez organizm substancji o nazwie wazopresyna. Jest ona odpowiedzialna za produkcję moczu w nocy, między innymi powodując zmniejszenie jego ilości. Lek działający jak wazopresyna musi być podawany dokładnie według wskazań lekarza. Daje zwykle dobre efekty – powoduje zmniejszenie ilości moczu w nocy, co pozwala dziecku przespać ją całą, bez moczenia. Terapia może trwać nawet kilka miesięcy.