Leczenie owsicy u dzieci

3
540

Diagnoza – owsica

Jeżeli rodzice zauważą u dziecka niepokojące objawy mogące wskazywać na zakażenie owsikami, powinni jak najszybciej udać się do lekarza. Czas jest ważny, bo każdego dnia ilość owsików w organizmie dziecka wzrasta nawet o kilka tysięcy!Małe dziecko  Leczenie owsicy u dzieciLekarz zapewne zleci wykonanie tzw. wymazu, czyli pobrania wydzieliny z okolic odbytu. Bada się ją pod mikroskopem i na tej podstawie stawia diagnozę. Często dodatkowym badaniem jest badanie kału, które pozwala wykluczyć lub potwierdzić obecność innych pasożytów. Dla pewności, kał pobierać należy przez kilka dni z rzędu. Czasami stosowana jest nieco prostsza metoda – przyklejenie kawałka przezroczystej taśmy klejącej w okolicach odbytu. Powinno się to zrobić rano, zanim dziecko wstanie z łóżka. Jaja owsików przyklejają się wówczas do taśmy.

Jak się leczy owsicę?

Wszystkie leki na owsiki są na receptę. Jeśli chodzi o leczenie owsicy u dzieci, to najczęściej lekarz zapisuje pyrantelum w zawiesinie. Kuracja polega na podaniu dawki leku, a następnie powtórzeniu zabiegu po kilku lub kilkunastu dniach. Niektórzy pediatrzy zalecają nawet dwukrotne powtórzenie. Ponieważ leki likwidują tylko dorosłe osobniki owsików, powtórzenie dawki leku jest niezbędne, by pozbyć się również tych, które dopiero rozwiną się z jaj.

Kuracja lekami to nie wszystko

Owsica jest chorobą, na którą zapadają zazwyczaj wszyscy w domu. Zakażeniu pasożytami sprzyja oczywiście wzajemne dotykanie się domowników, korzystanie z tych samych talerzy, sztućców, ręczników, pościeli i innych przedmiotów znajdujących się we wspólnie użytkowanych pomieszczeniach, w których przebywa osoba zakażona pasożytami. Dlatego walcząc z owsikami u dziecka kurację muszą przejść wszyscy domownicy. Mało tego, trzeba ją rozpocząć dokładnie w tym samym dniu, w którym zaczyna być u niego stosowana. Takie same zasady należy stosować również w czasie powtarzania kuracji u dziecka.Małe dziecko  Leczenie owsicy u dzieciNie mniej ważne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz zmiana sposobu odżywiania – ograniczenie produktów z dużą ilością węglowodanów na rzecz produktów zawierających jak najwięcej błonnika. Również słodycze powinny być ograniczone, a najlepiej całkowicie wykluczone z diety.