Leczenie zębów w ciąży

1
565

Przez wiele lat pokutował pogląd, że leczenie zębów w czasie ciąży szkodzi dziecku.

Dzisiaj wiadomo, że o zęby trzeba dbać, leczyć je jeśli są popsute, nawet wtedy, a może przede wszystkim wtedy, gdy jest się w ciąży. Zdrowie Leczenie zębów w ciążyNajważniejsze, by w chwili postawienia nogi w gabinecie stomatologicznym kobieta poinformowała lekarza o tym, że jest w ciąży i który to miesiąc.

Jest to niezwykle ważne, bo ma wpływ na decyzję o sposobie leczenia zastosowanym przez lekarza!

Dlaczego trzeba leczyć zęby w ciąży?

Oczywiście pięknie wygląda kobieta będąca w ciąży i szeroko uśmiechająca się do świata. Szczególnie wtedy, gdy ma piękne, zdrowe zęby i świeży oddech.

Pomijając jednak ten walor estetyczny, to trzeba wiedzieć, że jeżeli u kobiety występują ośrodki próchnicy, to bakterie rozwijające się w nich dostają się do jej krwiobiegu, a następnie przez łożysko do płodu.

A taka sytuacja może doprowadzić do poważnych komplikacji – nawet zakażenia wewnątrzmacicznego i przedwczesnego porodu.

Dlaczego w ciąży tak szybko psują się zęby?

Do niedawna dość powszechna była opinia, że ciąża powoduje odwapnienie zębów oraz kości kobiety i dlatego słabsze z tego powodu zęby szybko ulegają próchnicy.Zdrowie Leczenie zębów w ciąży

Dzisiaj przeważa pogląd, że za rozwijającą się próchnicę u kobiet w tym stanie odpowiedzialne są przede wszystkim…hormony, które wręcz „buzują” powodując duże zmiany w ciele kobiety.

Dochodzi wtedy między innymi do tzw. rozpulchnienia dziąseł, które bardziej ukrwione i wrażliwe na dotyk oraz wszelkie urazy, zniechęcają do dokładnego szczotkowania zębów.

Mogą się także tworzyć tzw. rzekome kieszonki, w których łatwo gromadzą się bakterie i resztki jedzenia powodując w krótkim czasie odkładanie się płytki nazębnej i kamienia.

Biorąc dodatkowo pod uwagę fakt, że ciężarne lubią sobie trochę podjadać, często nawet w nocy, a niekoniecznie za każdym razem potem myją zęby – próchnica i ubytki gotowe!

Dlatego w czasie ciąży o stan jamy ustnej trzeba dbać tak samo jak wcześniej, a może nawet bardziej!Zdrowie Leczenie zębów w ciążyZęby powinno się szczotkować dobrą szczoteczką do zębów (można tylko zmienić jej twardość w związku z wrażliwymi dziąsłami)i pastą do zębów, przestrzenie między zębami – nicią dentystyczną.

Również język warto „potraktować” szczoteczką do zębów, lub specjalną do języka, by pozbyć się jak największej ilości bakterii.

Kiedy najlepiej leczyć zęby będąc w ciąży?

Idealnie byłoby, gdyby kobieta będąc w ciąży nie poddawała się żadnym zabiegom i leczeniu farmokologicznemu.

 • Jest to szczególnie ważne w pierwszym trymestrze ciąży (tzw. okresem organogenezy), kiedy kształtują się wszystkie organy dziecka.

Ponieważ nigdy do końca nie wiadomo jaki wpływ na płód mogą mieć np. środki znieczulające, lepiej odłożyć na później wszelkie zabiegi i leczenie, chyba, że lekarz uzna, że są one konieczne (np. ubytki w zębach są bardzo duże, albo niezbędne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego lub ekstrakcja zęba).

 • Drugi trymestr – jest najlepszym okresem na podjęcie leczenia zębów.Zdrowie Leczenie zębów w ciążyWszystkie organy dziecka już się ukształtowały, a dziecko od czwartego miesiąca właściwie tylko rośnie.
 • Trzeci trymestr – dla kobiety z wyraźną już ciążą może być trudne do zniesienia leżenie na fotelu stomatologicznym w jednej pozycji.

Zabiegi bezpieczne w czasie ciąży

Większość zabiegów stomatologicznych można bezpiecznie wykonywać w czasie, gdy kobieta jest w ciąży:

 • Oczyszczanie i wypełnianie ubytków (preparaty wykorzystywane do tych zabiegów nie są niebezpieczne dla płodu, bo nie przenikają w żaden sposób poza ząb)
 • Stosowanie znieczulenia miejscowego (lekarz wiedząc o ciąży nie zastosuje preparatu powodującego obkurczanie naczyń krwionośnych, by zapobiec ewentualnemu zainicjowaniu skurczów macicy niebezpiecznych dla płodu. Będzie to więc najprawdopodobniej tzw. znieczulenie czyste bez takich składników jak adrenalina, czy noradrenalina.
 • Usuwanie zębów (można wykonać w drugim i trzecim trymestrze, w pierwszym trymestrze nie wykonuje się zabiegu chyba, że jest to absolutnie niezbędne)Zdrowie Leczenie zębów w ciąży
 • W razie ostrego stanu zapalnego można zastosować antybiotyk z grupy penicylin lub ich pochodnych (wskazanych do stosowania w czasie ciąży).
 • Wykonywanie protez, mostów i koron.
 • Zakładanie stałego aparatu ortodontycznego (w czasie ciąży, gdy następują zmiany hormonalne, zęby łatwiej się przesuwają na właściwe miejsca (pamiętać trzeba jednak, by szczególnie skrupulatnie dbać o higienę jamy ustnej, bo aparat daje dodatkowe miejsca na gromadzenie się resztek jedzenia i bakterii powodujących próchnicę).

Zabiegi, których lepiej unikać będąc w ciąży

 • Leczenie kanałowe – lepiej, jeśli to możliwe odłożyć na później, chyba, że jest to rzeczywiście niezbędne. Powodem tego jest konieczność wykonania zdjęcia rentgenowskiego (stosuje się wtedy wyjście „awaryjne”, tzn. lekarz musi usunąć z komory zęba i kanałów chorą miazgę i zastąpić ją wypełnieniem, a sprawdzić przy pomocy zdjęcia RTg można dopiero po urodzeniu dziecka i ewentualnie dokonać ponownego wypełnienia, jeśli nie jest dokładne).
 • Usuwanie zębów w pierwszym trymestrze – chyba, że lekarz zdecyduje, że jest to konieczne.

Zabiegi, które zdecydowanie należy odłożyć

Wśród zabiegów stomatologicznych są także takie, które kobieta w ciąży zdecydowanie  powinna odłożyć na później. Należą do nich:

 • Prześwietlenie promieniami rentgenowskimi – jeżeli jednak okaże się, że prześwietlenie musi być wykonane (w wyjątkowych sytuacjach może się tak zdarzyć), to w czasie prześwietlenia osłania się ciężarną właściwie od szyi, aż do kolan specjalnym fartuchem ochronnym. Stosując takie zabezpieczenia zmniejsza się ryzyko uszkodzenia płodu niemal do zera.
 • Dłutowanie zatrzymanych „ósemek” (zabieg często wymagający dłuższego znieczulenia, które nie jest obojętne dla płodu).
 • Zakładanie implantów (podobnie jak dłutowanie, zabieg wymagający dłuższego znieczulenia, które nie jest obojętne dla płodu).
 • Wybielanie zębów – podczas zabiegu na każdy ząb oddzielnie aplikowana jest substancja wybielającą (15–38% nadtlenek karbamidu) a następnie naświetla lampą polimeryzacyjną. Zabieg trwa od 20 do 80 minut, czyli dosyć długo.Zdrowie Leczenie zębów w ciążyByć może wystarczająco długo, by w tym czasie część substancji wybielającej zdążyła przeniknąć do krwiobiegu ciężarnej, a więc teoretycznie mogła dotrzeć i do dziecka. Nie zbadano dotąd skutków wybielania na płód, ale lepiej zrezygnować z tego zabiegu w czasie ciąży, by nie narazić dziecka.
 • Profilaktyczne podawanie fluoru przyszłym matkom (fluor podawano kobietom w ciąży, bo sądzono, że zapobiegnie to próchnicy u ich dzieci. Zamiast tego dochodziło do przedawkowania i w konsekwencji występowania na zębach dzieci białych plam).
 • Leczenie zębów przy użyciu ozonu – nie jest wykluczone toksyczne działanie na płód poprzez drogi oddechowe matki.