Czy lody są niezdrowe dla dzieci?

1
480

Pałaszowanie lodów to ulubiona przyjemność w czasie upalnych dni. Uwielbia je większość dorosłych, więc trudno się dziwić, że kochają je również dzieci.Polecamy  Czy lody są niezdrowe dla dzieci?Pytanie, czy są one zdrowe i czy wolno je serwować dzieciom? A jeśli tak, to kiedy można im podać pierwszego loda? Czy są jakieś przeciwwskazania? Oto kilka słów na ten temat.

Kiedy podać dziecku po raz pierwszy loda?

Podobno najbezpieczniej jest podać maluchowi pierwszego loda w wieku 2 lat. Potrafi w tym wieku zrozumieć, że trzeba go powoli lizać, a nie gryźć i łykać w kawałkach. Ale prawda jest taka, że nie ma jakiejś sztywnej granicy, daty, odpowiedniej dla podania po raz pierwszy tego smakołyku. Oczywiście lepiej nie podawać go niemowlakowi, bo może spowodować u niego alergię. Większość lodów robi się bowiem z mleka krowiego, więc ryzyko jest całkiem spore.

Czy sorbety są dla dziecka zdrowsze od zwykłych lodów?

Sorbety to nic innego jak zamrożony mus owocowy. Dzieci je lubią, choć w czasie jedzenia szybko się rozmrażają, więc szczególnie maluchy bardzo się brudzą. Zresztą może właśnie dlatego są przez nie lubiane? 🙂 Polecamy  Czy lody są niezdrowe dla dzieci? Sorbety są zazwyczaj bardzo mocno zmrożone, dlatego są mniej odpowiednie dla małych dzieci niż zwykłe lody. Nie zawierają wapnia, więc teoretycznie również dlatego są słabszą ofertą niż lody robione na bazie mleka. Ale za to z drugiej strony właśnie dlatego nie uczulają i w dodatku zawierają dużo witaminy C, której zwykłe lody nie mają … Który rodzaj lodów wybrać? – chyba te, które dziecko bardziej lubi … 🙂

Ile lodów może dziecko zjeść w ciągu dnia?

Porcja lodów odpowiednia dla dziecka zależy od jego wieku oraz od tego, czy dziecko nie cierpi na nadwagę lub otyłość. Wiadomo przecież, że lody to bardzo kaloryczny deser, więc dziecku z nadwagą lub otyłością nie powinno się niepotrzebnie dokładać kalorii. Ale … trudno mu odmówić raz na jakiś czas tej przyjemności tym bardziej, że zwykłe cukierki, batoniki, czy czekolada zawierają ich znacznie więcej!

Lepiej więc skupić uwagę na kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych na co dzień, niż rygorystycznie zakazywać maluchowi zjedzenia raz na jakiś czas małej porcji loda. Szczególnie, gdy sami dorośli nie stronią od tej przyjemności.Polecamy  Czy lody są niezdrowe dla dzieci?Oczywiście małemu dziecku nie powinno się podawać dużej porcji – np. lód na patyku, czy popularny rożek są zbyt duże. Dlatego można takim lodem obdzielić rodzeństwo lub zjeść do spółki z dzieckiem. Zjeść do spółki z dzieckiem nie oznacza wcale lizania go na przemian z pociechą! Jest to nieestetyczne, niehigieniczne, wreszcie niezdrowe! Trzeba po prostu podzielić loda na odpowiednią ilość porcji i podawać np. na talerzyku. Nie brzmi to jednak dobrze, prawda? Bo kto nosi ze sobą talerzyk, żeby ewentualnie podać na nim loda!?

Najlepszym rozwiązaniem jest więc kupowanie lodów w gałkach – łatwo jest wtedy poprosić sprzedawcę o porcję odpowiedniej wielkości. Przyjmuje się, że dziecko nie powinno zjeść w ciągu dnia więcej, niż jedną niezbyt dużą gałkę loda.

Czy lody można podawać w czasie, gdy dziecko boli gardło?

Jeżeli dziecko nie ma gorączki, to mimo bólu gardła nic nie stoi na przeszkodzie, by pozwolić mu na zjedzenie loda. Mało tego, lód może przynieść znaczną ulgę w bólu i jest często zalecany nawet przez lekarza. Ważne jest to, by nie popijać go gorącym napojem. Duża różnica temperatur może być przyczyną szoku termicznego i w efekcie infekcją górnych dróg oddechowych.

Czy lodami można się zatruć?

Oczywiście lodami można się zatruć, ale zdarza się to wyjątkowo rzadko. Przede wszystkim dlatego, że do ich produkcji nie używa się jajek mogących spowodować niebezpieczne zatrucie np. salmonellą. Ale oczywiście lody przeterminowane lub rozmrażane i zamrażane kilka razy mogą doprowadzić do zatrucia i bardzo nieprzyjemnych skutków. Szczególnie niebezpieczne są wymioty i biegunka, bo u dziecka (szczególnie małego) grozi to bardzo szybkim odwodnieniem organizmu. A to już może być groźne nawet dla jego życia.Polecamy  Czy lody są niezdrowe dla dzieci?Dlatego kupując lody trzeba dokładnie sprawdzać termin przydatności do spożycia. Nie kupować jeśli się skończył nawet dzień wcześniej oraz wtedy, gdy opakowanie jest oszronione. Może to bowiem świadczyć o tym, że były powtórnie zamrożone. Na opakowaniach znajdują się również informacje o składnikach, z jakich je zrobiono. Tak jak przy kupowaniu wszystkich artykułów spożywczych koniecznie trzeba je czytać, by nie kupować tych zawierających niezdrowe, chemiczne składniki.