Łóżeczko dla niemowlaka – jakie wybrać?

0
423

Łóżeczko dla niemowlaka jest jednym z podstawowych zakupów, którego dokonują przyszli rodzice. I oczywiście nie ma się co dziwić – chcą bowiem zagwarantować swojemu maleństwu najlepsze warunki rozwoju. Na szczęście jest w czym wybierać, bo oferta jest bardzo szeroka i różnorodna – jest szereg rodzajów łóżeczek. Oto one:

Łóżeczka w różnych rozmiarach

Łóżeczka w różnych rozmiarach – standardowo: 60/120 cm oraz 70/140 cm. Na uwagę zasługuje przede wszystkim druga propozycja – łóżeczko w rozmiarze 70/140 może bowiem pełnić swoją funkcję nawet do piątego roku życia dziecka dzięki możliwości przekształcenia go w tapczanik.

Łóżeczka „rosnące”

Łóżeczka „rosnące” wraz z dzieckiem – bardzo dobra funkcja umożliwiająca wykorzystanie łóżeczka przez kilka kolejnych lat zamiast tylko i wyłącznie w okresie niemowlęctwa.Rodzice  Łóżeczko dla niemowlaka - jakie wybrać?

Łóżeczka z funkcją 2 lub 3 – poziomowej regulacji położenia dna

Łóżeczka z funkcją 2 lub 3 – poziomowej regulacji położenia dna – niezwykle przydatna funkcja. Dzięki niej o wiele łatwiej jest zajmować się dzieckiem, szczególnie tym dopiero co urodzonym – mama nie musi mocno schylać się nad swoim maleństwem. Ogólna zasada jest taka, że im starsze dziecko, tym niższy poziom łóżeczka powinien być ustawiony. Jest to uzasadnione możliwościami ruchowymi dziecka w różnym wieku – maleńkie nie jest tak ruchliwe, więc umieszczenie go na wyższym poziomie łóżeczka nie grozi mu wypadnięciem. Inaczej trzeba traktować dziecko posiadające umiejętność przewracania się z boku na bok, czy z pleców na brzuszek lub siadania albo raczkowania, wstawania i chodzenia – w tym przypadku ta strefa bezpieczeństwa zagwarantowana szczebelkami powinna być wyższa.

Łóżeczka z opuszczanym bokiem

Łóżeczka z opuszczanym bokiem – bardzo fajna opcja dla matek karmiących piersią dlatego, że na czas nocnego karmienia wystarczy opuścić tylko bok łóżeczka (stojącego naturalnie obok łóżka matki) i bez konieczności wstawania przysunąć dziecko do siebie.

Łóżeczka z wyjmowanymi szczebelkami

Łóżeczka z wyjmowanymi szczebelkami – warto sprawdzić, czy szczebelki nie dają się zbyt ławo wyjąć. Chodzi o to, by ze względów bezpieczeństwa czynność te mogli wykonać jedynie rodzice/opiekunowie, a nie same dzieci. Czyli chodzi o to, by to własnie rodzice mogli zdecydować o tym, w którym momencie usunąć szczebelki (biorąc pod uwagę np. wiek dziecka). Tego typu łóżeczko może pełnić podobną funkcję do tego z opuszczanym bokiem.

Łóżeczka – kołyski

Łóżeczka – kołyski – to taka propozycja romantycznego powrotu do czasów naszych dziadków., kiedy dla noworodków i niemowlaków strugane były w drewnie kołyski ułatwiające matkom usypianie maluchów. Szczególnie przydatna w pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na dodatkowe meble dla dziecka, takie jak np. kołyska.

Łóżeczka na kółkach

Łóżeczka na kółkach – bardzo praktyczna propozycja, szczególnie przydatna w sytuacji, gdy w domu jest mało miejsca, np. codziennie trzeba rozkładać kanapę i przestawiać w związku z tym inne meble w pokoju.Rodzice  Łóżeczko dla niemowlaka - jakie wybrać?

Łóżeczka wielofunkcyjne

Łóżeczka wielofunkcyjne – robią obecnie wielką karierę, mimo wysokiej ceny. Ich wyjątkowa popularność bierze się stąd, że poza materacem do spania posiadają również szuflady, przewijak i półeczki, czyli wszystko to, co ułatwia pielęgnację noworodka, czy niemowlaka.

Łóżeczka „dostawki”

Łóżeczka „dostawki” do łóżka rodziców – ostatnio są bardzo popularne, głównie dlatego, że z jednej strony umożliwiają bliski kontakt rodziców z dzieckiem, z drugiej – dają poczucie, że jednak maluszek śpi oddzielnie. Jest to komfortowe rozwiązanie dla rodziców, ale też bezpieczne rozwiązanie dla maleńkiego dziecka, któremu dzięki temu rozwiązaniu nie grozi np. przygniecenie w czasie snu.