Manicure hybrydowy w ciąży – czy jest bezpieczny?

0
576

Ciąża, to nie choroba, więc kobieta właściwie może prowadzić normalny tryb życia. Taki jaki prowadziła zanim w nią zaszła. Są oczywiście pewne ograniczenia, jak np. zakaz spożywania alkoholu, ograniczenie dużego wysiłku fizycznego, w tym np. jazdy na rowerze od drugiego trymestru ciąży, czy dźwigania dużych ciężarów itd.

Manicure hybrydowy w ciąży – czemu nie?

Jeżeli więc kobieta przed zajściem w ciążę korzystała z zabiegów kosmetycznych takich jak manicure hybrydowy i wie, że nie ma na nie uczulenia, to może się im poddawać także będąc w ciąży.Ciąża  Manicure hybrydowy w ciąży - czy jest bezpieczny?Dotyczy to zarówno manicure rąk jak i stóp. Badania prowadzone na temat ewentualnego wpływu na rozwój płodu w łonie matki nie wykazały bowiem żadnych związków zabiegu z ewentualnymi wadami płodu lub nieprawidłowościami w przebiegu ciąży.

Manicure hybrydowy w ciąży – tak, ale …

O ile sam zabieg manicure hybrydowy nie jest niebezpieczny dla kobiety w ciąży i jej dziecka, o tyle warunki i sposób w jaki jest wykonany oraz skład użytych materiałów niosą za sobą pewne niebezpieczeństwa.

Zanim więc kobieta zdecyduje się na „hybrydę” powinna zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy.

Paznokcie muszą być zdrowe

Aby wykonać manicure hybrydowy paznokcie powinny być zdrowe, tzn. bez zmian grzybiczych i drożdżycy. Jeżeli nie są – trzeba je najpierw wyleczyć i zregenerować płytkę paznokci, potem dopiero poddać się zabiegowi nałożenia „hybryd”.

Przyrządy do paznokci najlepiej mieć swoje

Manicure hybrydowy to nie tylko nakładanie lakieru, ale też wycinanie skórek i piłowanie paznokci. Aby nie narazić się na niebezpieczeństwo zakażenia jakąś infekcją przez kontakt z brudnymi, używanymi do zabiegów na innych klientach zakładu kosmetycznego przyrządami, najlepiej jest wziąć ze sobą własne, lub sprawdzić, czy używane w zakładzie są wysterylizowane lub jednorazowego użytku (wysterylizowane i jednorazowego użytku przyrządy są zapakowane w specjalne opakowania sterylizacyjne).Ciąża  Manicure hybrydowy w ciąży - czy jest bezpieczny?Można też manicure hybrydowy wykonać samodzielnie – jest to również bezpieczne.

Zdejmowanie „hybryd” może być wykonane przy pomocy płynu lub pilarki – obydwie metody są bezpieczne i dla dziecka i dla matki.

Warto pamiętać, że w niektórych szpitalach wymagane jest, by kobieta zgłaszająca się do porodu nie miała nałożonego lakieru na paznokcie (czasami lekarzom potrzebny jest do diagnozy wygląd paznokci pacjentki). Dlatego najlepiej wcześniej to sprawdzić.

Trzeba pytać o skład używanych do manicure preparatów

Używane w czasie manicure preparaty muszą być bezpieczne dla kobiety w ciąży. Dlatego w zakładzie kosmetycznym, jeszcze przed przystąpieniem do wykonania manicure, trzeba powiedzieć o ciąży. Profesjonalna manicurzystka odpowiednio dobierze preparaty. Nie powinny one zawierać formaldehydu, toluenu, czy ftalanu dibutylu – są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

I jeszcze jedna uwaga – w razie wystąpienia nawet najmniejszych objawów alergicznych, niezbędna jest rezygnacja z zabiegu upiększającego paznokcie.