Metody leczenia mięśniaków macicy

1
417

Mięśniaki macicy nie zawsze dają objawy. Dlatego większość kobiet, które rzadko bywają na wizytach kontrolnych u ginekologa nie wie, że je ma. Dopiero pojawienie się wyraźnych i niepokojących objawów, najczęściej utrudniających normalne funkcjonowanie, skłania je do pójścia do lekarza.Zdrowie  Metody leczenia mięśniaków macicyMięśniaki często występują razem z polipami endometrialnymi oraz z nowotworami śluzówki macicy. Sposób leczenia mięśniaków macicy zależy od kilku czynników, między innymi od nasilenia objawów, ich ilości, wielkości i rodzaju oraz także tego, czy rosną.

Leczenie mięśniaków macicy nie dających żadnych objawów

Mięśniaki macicy, które nie dają żadnych objawów, czyli nie powodują żadnych dolegliwości, nie wymagają właściwie leczenia. Jedyne co jest niezbędne, to konieczność obserwowania swojego organizmu i regularne wizyty kontrolne u ginekologa. Najlepiej, by odbywały się co 3 miesiące. Trzeba to robić dla sprawdzenia, czy guzki nie rosną. W razie gdyby tak się stało, lekarz zaleci odpowiednie leczenie.

Leczenie mięśniaków dających niewielkie objawy

Mięśniaki, które powodują niewielkie objawy leczy się najczęściej przy pomocy środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Czasami, w uzasadnionych przypadkach stosuje się kurację hormonalną, dzięki której zmniejsza się ich wielkość.Zdrowie  Metody leczenia mięśniaków macicyNiestety hormonoterapia w wielu przypadkach nie jest skuteczna, może natomiast spowodować wystąpienie szeregu skutków ubocznych, w tym np. objawów typowych dla okresu klimakterium, czyli np. bezsenność, uderzenia gorąca, osteoporoza itp. Niezbędne jest wówczas podanie innych hormonów.

Operacyjne leczenie mięśniaków macicy – kiedy jest konieczne?

W niektórych sytuacjach w celu usunięcia mięśniaków, konieczne jest przeprowadzenie operacji, nawet jeśli nie powodują żadnych wyraźnych objawów. Lekarz na pewno natomiast zaproponuje operacyjne usunięcie mięśniaków jeśli: jest ich wiele; guz/guzy jest bardzo duży; gdy szybko rośnie; ma długą szypułę i jest ruchomy w jamie brzusznej. Wskazaniem do operacji jest również podejrzenie guza jajnika, występowanie u kobiety nawykowych porodów, czy porodów przedwczesnych oraz prawdopodobieństwo, że mogą powodować niepłodność.Zdrowie  Metody leczenia mięśniaków macicyPodobnie jak w przypadku polipów endometrialnych, tak i w przypadku mięśniaków macicy usunięcie zmiany nie gwarantuje, że nie pojawią się ponownie – mają bowiem tendencje do nawrotów. W 30% przypadków po zabiegu chirurgicznego wyłuszczania mięśniaków – pojawiają się po pewnym czasie nowe.

Kobieta sama może zdecydować o tym, czy podda się zabiegowi operacyjnemu. Pamiętać jednak powinna o tym, że nieleczone zmiany mogą zezłośliwieć (0,5%), a ich rozrastanie się może zagrażać prawidłowemu funkcjonowaniu narządów blisko położonych.