Mięśniaki macicy, czyli włókniaki macicy

2
528

Mięśniaki macicy, nazywane także włókniakami macicy, są w zdecydowanej większości przypadków nowotworami niezłośliwymi. Występują w postaci guzów zbudowanych z mięśni gładkich, z których zbudowana jest również macica. Mogą mieć bardzo różną wielkość: od guza wielkości ziarnka grochu (2 – 3 cm) aż do wielkości pomarańczy. Najczęściej nie przekraczają jednak 10 – 12 cm. Bywają mylone z polipami endometrialnymi. Mogą występować pojedynczo albo po kilka lub kilkanaście. Czasami (0,1 – 0,8 procenta przypadków) złośliwieją tworząc mięsaki gładkokomórkowe.

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy

Przyczyny powstawania tych guzów nie są jednoznacznie rozpoznane. Być może odpowiedzialne za to są zaburzenia hormonalne, które doprowadzają do wystąpienia u niektórych kobiet wysokiego poziomu estrogenów przy niskim poziomie progesteronu. Lekarze nie wykluczają też, że skłonność do tej dolegliwości może być dziedziczona po matce, a nawet po babce.Zdrowie  Mięśniaki macicy, czyli włókniaki macicyWłaściwie nie ma reguły – guzy bowiem występują nie u wszystkich kobiet z wysokim poziomem estrogenów, czy nie wszystkich mających matki czy babki, u których je stwierdzono. Podobnie rzecz się ma z kobietami, które jeszcze nie rodziły. Nie u wszystkich występują, choć bardziej są na nie narażone niż te kobiety, które poród mają już za sobą.

Według niektórych lekarzy mięśniakom może sprzyjać nieprawidłowe wydzielanie i przemiana substancji powstających w układzie nerwowym.

Okazuje się również, że wpływ na tworzenie się mięśniaków może mieć waga ciała kobiety. Każde 10 kg nadwagi zwiększa aż o 21 procent ryzyko rozwoju guzów!

Statystycznie rzecz ujmując mięśniaki macicy występują u co piątej kobiety po 35. roku życia i u co drugiej po pięćdziesiątce, jeśli jeszcze miesiączkuje.

Rodzaje mięśniaków macicy

Mięśniaki dzieli się na różne rodzaje, w zależności od tego w jakim miejscu macicy się utworzyły:

  • mięśniaki śródścienne – rozwijają się w ścianie macicy rosnąc we wszystkie strony
  • mięśniaki podsurowicówkowe – tworzą się na zewnątrz macicy, rosną w stronę błony surowiczej, która pokrywa macicę od strony jamy brzusznej
  • mięśniaki podśluzówkowe – tworzą się w środku macicy, rosną w kierunku błony śluzowej wyściełającej ją od środkaZdrowie  Mięśniaki macicy, czyli włókniaki macicy

Czasami mięśniak podśluzówkowy rosnąc uwypukla się w stronę jamy macicy przyczyniając się w ten sposób do uwypuklenia jej śluzówki. Kiedy osiągnie znaczne rozmiary i wypełni wnętrze jamy macicy to może następnie dojść do tzw. rodzenia mięśniaka, czyli wydostania się go na zewnątrz poprzez kanał szyjki macicy. Z trzonem macicy łączy go wówczas tylko pasmo tkanki łącznej, zwane szypułą. Taki rodzaj mięśniaka nosi nazwę: mięśniak podśluzówkowy uszypułowany.