Migrena – po czym ją można rozpoznać

0
481

Migrena dotyka nie tylko dorosłych

Migrena jest rodzajem bólu głowy, który wprawdzie nie zagraża życiu, ale jest tak dotkliwy, że znacznie utrudnia zwykłe, codzienne funkcjonowanie. Oprócz tego zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, wystąpienia schorzeń naczyniowych oraz udaru mózgu.Zdrowie Migrena - po czym ją można rozpoznaćCierpieć mogą na nią dorośli w średnim wieku, czyli w okresie największej aktywności zawodowej i rodzinnej oraz młodzież w wieku dojrzewania, a nawet dzieci poniżej 12 roku życia.

Jak często występują bóle migrenowe?

Ciężkie ataki migreny mają najczęściej charakter epizodyczny, ale u 1/3 osób występują częściej, niż raz w miesiącu. U około 3% osób przechodzą w postać przewlekłą co oznacza, że bóle głowy występują nawet w 15 i więcej dni w miesiącu.

Czy łatwo jest rozpoznać migrenę?

Rozpoznanie migreny wcale nie jest łatwe, dlatego należy udać się do lekarza, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz ogólnego badania neurologicznego będzie w stanie postawić prawidłową diagnozę (bóle głowy mogą być bowiem objawem wielu chorób). Co najmniej od 10 lat istnieją dobrze opracowane kryteria rozpoznawania migreny i wytyczne dotyczące sposobów jej leczenia. Większość osób cierpiących na bóle migrenowe jednak nie konsultuje się z lekarzem i najczęściej doraźnie przyjmuje leki przeciwbólowe, dostępne bez recepty. Niestety, w większości przypadków nie są one skuteczne.

Rodzaje migreny

Ze względu na objawy, które zwykle towarzyszą migrenie, podzielono ją na pięć głównych rodzajów, z których dwa występują najczęściej:

 • migrena bez aury – występuje w większości przypadków
 • migrena z tzw. aurą – występuje w 20% przypadków

Objawy migreny bez aury

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy z 2013 roku migrena bez aury występuje wtedy, gdy ma miejsce co najmniej 5 napadów bólów głowy trwających od 4 do 72 godzin (wystarczą dwie cechy tego bólu spośród trzech, niżej wymienionych).Zdrowie Migrena - po czym ją można rozpoznać

 • Jednostronny ból głowy – w miarę upływu czasu może przenosić się również na drugą stronę głowy.
 • Pulsujący, tętniący, wiercący ból głowy zlokalizowany najczęściej w okolicy skroni, choć może wystąpić z tyłu głowy, w okolicy potyliczej lub z przodu – w okolicy czołowej (czasami może obejmować całą połowę głowy).
 • Bóle głowy nasilające się podczas zwykłej, codziennej, aktywności fizycznej, np. podczas chodzenia. Cierpiący na migrenę ma nieodpartą chęć położenia się.

Oprócz tego powinny bólowi głowy towarzyszyć nudności lub wymioty oraz fotofobia (nadwrażliwość na światło) i fonofobia (nadwrażliwość na dźwięki).

Objawy migreny z aurą

Migrena z aurą teoretycznie nie ma nic wspólnego z pogodą. Ale udowodniono, że zbyt niskie lub wysokie ciśnienie ma wpływ na wystąpienie migreny, podobnie jak halny wiejący w górach. Zanim rozpocznie się dotkliwy ból głowy, występują następujące nieprzyjemne objawy:

 • W większości przypadków występuje tzw. aura wzrokowa polegająca na widzeniu migoczącego półksiężyca o nieregularnych, jaskrawych brzegach obejmującego najczęściej połowę widzenia (czasami może wystąpić nawet zaniewidzenie). Mogą także wystąpić ciemne plamy, błyski albo świecące plamy, mroczki, zygzaki, śnieżenie lub zniekształcenie obrazu polegające na zmniejszeniu, zwiększeniu, zmianie proporcji lub kształtów widzianych przedmiotów.
 • U 1/3 cierpiących na migrenę z aurą może dojść do zaburzeń czucia w okolicy ust: mrowienia, a nawet zaburzenia mowy.
 • U innych pojawia się niedowład lub zaburzenia czucia kończyn górnych (może być odczuwane jako mrowienie, drętwienie kończyn lub wrażenie „przebiegającego prądu”).Zdrowie Migrena - po czym ją można rozpoznaćObjawy aury trwające od 15 do 60 minut poprzedzają zwykle ból migrenowy. Może się jednak zdarzyć, że wystąpi tylko aura, bez migrenowego bólu głowy.

Migrenę trzeba leczyć

Wszyscy ci, którzy chorują na migrenę powinni się leczyć. Przyjmowanie leków dostępnych bez recepty w większości przypadków jest bowiem nieskuteczne. Dlatego trzeba szukać pomocy, zaczynając o lekarza pierwszego kontaktu, który powinien wskazać adresy ośrodków walki z bólem migrenowym.