Moczenie nocne u dziecka

1
385

Moczenie nocne, czyli enureza polega na braku kontroli nad pracą pęcherza moczowego podczas snu. Jest bardzo częstą przypadłością u dzieci. Częściej moczą się chłopcy niż dziewczynki, bo oni rozwijają się wolniej.

Kiedy mówi się o moczeniu nocnym?

Moczenie nocne u małych dzieci nie powinno być powodem do niepokoju rodziców. Można zacząć się martwić i trzeba podjąć działania dopiero wtedy, gdy dziecko kończy 5 lat i w dalszym ciągu moczy się.

Rodzaje moczenia nocnego

Moczenie nocne można podzielić na dwa rodzaje: pierwotne i wtórne. Pierwsze z nich występuje u większości dzieci (nawet 85%) i przechodzi zwykle wraz z wiekiem. Dziecko, sika w pieluchę od urodzenia, a kiedy jest starsze i nie nosi już pieluch – w nocy bezwiednie zasikuje łóżko.Zdrowie Moczenie nocne u dzieckaU 15% dzieci moczących się w nocy występuje tzw. wtórne moczenie nocne. Dziecko wcześniej potrafiło przespać całą noc „na sucho” i nagle sytuacja zmienia się – zaczyna się moczyć.

Jakie mogą być powody nocnego moczenia dziecka?

Jeśli dziecko ukończyło pięć lat i nadal nieświadomie moczy się w nocy, to koniecznie trzeba udać się z nim do lekarza, by znaleźć tego przyczynę. Można zacząć od wizyty u pediatry lub u nefrologa, czyli specjalisty zajmującego się rozpoznawaniem i leczeniem wszelkich chorób nerek.

Wśród najczęściej występujących przyczyn nocnego moczenia u dzieci wymienia się następujące:

 • wady układu moczowego
 • mała pojemność pęcherza w stosunku do ilości wytwarzanego przez dziecka moczu
 • nieprawidłowa praca zwieraczy
 • zapalenie układu moczowego
 • niedobór wazopresyny – hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową odpowiedzialnego za ciężar właściwy moczu
 • alergia
 • cukrzyca
 • zła sytuacja rodzinna dziecka – alkoholizm rodzica/rodziców, złe metody wychowawcze, brak zainteresowania dzieckiemZdrowie Moczenie nocne u dziecka
 • odrzucenie przez środowisko rówieśników
 • problemy psychiczne i emocjonalne – wynikają między innymi z powodów wymienionych w dwóch poprzednich punktach

W jaki sposób lekarz ustala przyczyny nocnego moczenia dziecka?

Aby zastosować odpowiednie leczenie dziecka moczącego się nocą lekarz musi najpierw określić przyczynę lub przyczyny tego zjawiska. Dlatego prawdopodobnie zacznie od skierowania na badanie ogólne moczu, posiew moczu i USG jamy brzusznej. Jeżeli wyniki są dobre, to można się spodziewać, że u dziecka występuje tzw. moczenie pierwotne. Leczenie będzie wówczas nakierowane na wykształcenie u dziecka nawyku kontroli oddawania moczu.

W przypadku wyników nieprawidłowych konieczne będzie przeprowadzenie następnych badań. Są to zwykle badania radiologiczne lub urodynamiczne. W zależności od wyników badań lekarz określi sposób leczenia. Może polegać np. na zastosowaniu odpowiedniego antybiotyku dobranego na podstawie antybiogramu, czy leków działających przeciwzapalnie. Leczenie trwa najczęściej kilka tygodni.

Jeżeli przyczyny leżą w psychice dziecka – stosuje się terapię psychologiczną.