Podróżowanie samolotem w ciąży

0
538

Sezon wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami. Wiele kobiet zaplanowało wyjazd już wiele tygodni, a nawet miesięcy wcześniej. Niektóre wybrały pobyt nad polskim morzem, czy jeziorami, inne natomiast postanowiły wypocząć poza granicami naszego kraju.Polecamy  Podróżowanie samolotem w ciążyJeżeli wyjazd wymaga podróżowania samolotem, a kobieta jest w ciąży trzeba zastanowić się nad tym, czy jednak planów nie trzeba zmienić …

Czy lekarze jednoznacznie zabraniają kobietom w ciąży podróżowania samolotem?

Lekarze nie zakazują kobietom w ciąży podróżowania samolotem, ale często sugerują rezygnację z tego środka transportu, jeżeli jest to któryś z pierwszych trzech miesięcy ciąży. W pierwszym trymestrze kształtują się bowiem organy wewnętrzne dziecka, a bardzo duże zmiany ciśnienia powietrza podczas startu i lądowania samolotu mogą niekorzystnie wpłynąć na dziecko, a nawet doprowadzić do poronienia.

Czy linie lotnicze mają swoje przepisy dotyczące przewozu kobiet w ciąży?

Poza opiniami lekarzy ważne są również wewnętrzne przepisy poszczególnych linii lotniczych. W większości z nich obowiązuje zakaz podróżowania odnoszący się do kobiet powyżej 34. tygodnia ciąży. Oznacza to, że nie zostanie wpuszczona na pokład nawet wtedy, gdy będzie miała wykupiony bilet. Przepisy te mają swoje uzasadnienie: kobieta w tak zaawansowanej ciąży może mieć kłopoty z krążeniem na skutek dłuższego siedzenia w tej samej pozycji, z podkurczonymi nogami. Może to doprowadzić do zasłabnięć, a nawet wcześniejszego porodu.

Przed planowaną podróżą samolotem najlepiej bardzo dokładnie zapoznać się z regulaminem wybranej linii lotniczej, by nie mieć niemiłej niespodzianki w punkcie odpraw – trzeba np. zaopatrzyć się w odpowiednie zaświadczenia lekarskie (niektóre z nich wymagają np. zaświadczeń w języku angielskim)

Kiedy latanie jest najbezpieczniejsze?

Jeżeli rezygnacja z podróży samolotem lub jej przełożenie nie jest możliwe (bo np. kobieta dużo lata w związku z wykonywaną pracą i nie może z tego zrezygnować), to trzeba pamiętać o tym, by były to podróże trwające nie dłużej niż trzy godziny w jedną stronę. Jeżeli lot jest lotem z przesiadkami, to najlepiej taką ciężką podróż zaplanować z noclegiem. Polecamy  Podróżowanie samolotem w ciążyNajbezpieczniejszym okresem do podróżowania samolotem jest 18 – 24 tydzień ciąży, kiedy wszystkie organy dziecka są już wykształcone.

Kiedy latanie samolotem jest absolutnie niewskazane?

Właściwie każdą decyzję o locie samolotem kobieta w ciąży powinna skonsultować z lekarzem ginekologiem. Z całą pewnością zdecydowanie będzie odradzał ten środek lokomocji jeżeli ciąża jest ciążą mnogą lub wysokiego ryzyka, a także jeżeli wcześniej miały miejśce poronienia, czy poronienie. Podobnie w sytuacji występowania dolegliwości układu krążenia.

Kilka zasad bezpiecznego lotu samolotem dla kobiety w ciąży

Aby dobrze znieść lot samolotem warto pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych zasad:

  • najlepiej zająć miejsce przy wyjściu – „przeciskanie się” między pasażerami do wyjścia (np. do toalety) jest niewygodne i męczące (dla kobiety i współpasażerów)
  • trzeba często zmieniać pozycję w czasie siedzenia, a co pół godziny najlepiej wstać i chociaż trochę pospacerowaćPolecamy  Podróżowanie samolotem w ciąży
  • koniecznie też trzeba poruszać nogami i stopami (można to robić siedząc, stojąc lub chodząc)
  • trzeba też dużo pić, najlepiej niegazowaną wodę
  • zapięte pasy bezpieczeństwa nie mogą uciskać brzucha – powinny przebiegać pod brzuchem opierając się na kościach miednicy (w razie wątpliwości – można poprosić obsługę lotu o pomoc)
  • na „wszelki wypadek” warto zaopatrzyć się w adres szpitala, czy kliniki położniczej w miejscu pobytu po wylądowaniu oraz kilka kartek z podstawowymi zwrotami w języku kraju, do którego się leci (np. „potrzebuję pomocy”, „proszę o odwiezienie do szpitala, bo jestem w ciąży” itp.).