Czy można pływać w ciąży?

0
534
Aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo wskazana. Jeżeli ciąża ma prawidłowy przebieg, to można np. ćwiczyć, jeździć na rowerze, a także pływać.
Przy czym pływanie uznawane jest za jedną z najzdrowszych form aktywności fizycznej dla ciężarnej kobiety.Szczególnie teraz, gdy jest ciepło i zachodzi mniejsze prawdopodobieństwo „złapania” zaziębienia po wyjściu z pływalni niż w czasie zimy.

Gdzie pływać w ciąży

Lista argumentów świadczących o tym, że pływanie w ciąży ma wiele zalet jest bardzo długa. Dlatego bez obaw można oddać się tej przyjemności. Właściwie nie ma znaczenia, czy pływa się w basenie, w jeziorze czy w morzu. Polecamy Czy można pływać w ciąży? Jedynie kąpiele w basenach termalnych i jacuzzi lepiej sobie darować bowiem temperatura wody powyżej 35 stopni C źle wpływa na ukrwienie łożyska. Dodatkowo zdecydowanie łatwiej rozwijają się w niej różne bakterie.

Jak zwykle trzeba więc zachować zdrowy rozsądek w czasie spędzania czasu w wodzie … Warto np. poszukać wcześniej  informacji i opinii na temat czystości wody w wybranym obiekcie czy obecności wykwalifikowanego ratownika.

Co daje kobiecie w ciąży pływanie?

Pływanie w czasie ciąży jako sport nieurazowy daje właściwie same korzyści:

 • świetnie rozwija wszystkie mięśnie ciała
 • powoduje, że mięśnie miednicy i brzucha są silniejsze i bardziej usprawnione dzięki czemu poród naturalny jest zazwyczaj szybszy i łatwiejszy
 • łagodzi bóle pleców tak częste w czasie ciąży, szczególnie gdy brzuszek ciążowy jest już dość duży
 • jest świetną terapią dla kobiet cierpiących na tzw. rwę kulszowąPolecamy Czy można pływać w ciąży?
 • ułatwia kontrolę prawidłowej wagi ciała, dzięki czemu zapobiega powikłaniom będących skutkiem zbyt wysokiej wagi, takich jak: cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze a nawet konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia
 • zmniejsza obrzęki kończyn często „towarzyszących” ciąży
 • sprzyja prawidłowemu ułożeniu dziecka w brzuchu mamy
 • nie obciąża stawów tak jak inne formy aktywności (w wodzie odczuwalna waga ciała jest dziesięciokrotnie niższa niż w rzeczywistości!)
 • ułatwia zasypianie
 • poprawia samopoczucie

Przeciwwskazania do pływania w ciąży

Dla niektórych kobiet w ciąży pływanie nie jest wskazane, a nawet wręcz zabronione! Jeżeli więc kobieta jest w ciąży zagrożonej poronieniem lub przedwczesnym porodem albo występują u niej krwawienia z dróg rodnych, czy odpływanie płynu owodniowego, to pływać jej nie wolno.

Podobnie, jeśli cierpi na infekcję pochwy i sromu. Przy czym z infekcjami, które mają tendencje do nawrotów, można sobie poradzić stosując bezpieczne dla ciężarnych probiotyki dopochwowe. Konsultacja z lekarzem ginekologiem będzie więc niezbędna.