Kiedy można zajść w ciążę po poronieniu samoistnym?

0
525

Poronienie samoistne

Poronienie samoistne jest niezwykle traumatycznym przeżyciem dla rodziców, którzy cieszyli się na przyjście małego człowieczka na świat. Niestety, wbrew temu co się zwykle sądzi, do poronień dochodzi bardzo często, a o wielu z nich kobiety nawet nie wiedzą. Po pierwszym poronieniu lekarze najczęściej nie zlecają żadnych badań.Polecamy  Kiedy można zajść w ciążę po poronieniu samoistnym? Kierują na nie dopiero po drugiej z rzędu utracie dziecka. To błąd, bo wiedza o przyczynach mogłaby uchronić rodziców przed kolejnymi poronieniami (choć nie zawsze daje się określić powód poronienia – czasami tak po prostu się dzieje, właściwie bez powodu).

Pierwsze poronienie może być początkiem poronień nawykowych

Pierwsze poronienie może, choć nie musi być początkiem poronień nawykowych, czyli nawracających. Najczęściej przytaczana definicja poronień nawykowych mówi, że mamy z nimi do czynienia, gdy u kobiety zachodzącej w ciążę z tym samym partnerem dochodzi do trzech następujących po sobie poronień przed upływem 23 tygodnia ciąży (dotyczy 1% kobiet). Opinie lekarzy jednak mogą się w tej kwestii różnić – dla niektórych już pierwsze poronienie budzi niepokój, u innych – drugie, a jeszcze innych – dopiero trzecie.

Badania warto zrobić już po pierwszym poronieniu

Badania majce na celu znalezienie przyczyn wykonuje się zwykle dopiero po drugim poronieniu. Jednym z takich badań jest tzw. kariotyp, czyli innymi słowy – badanie genetyczne wykonywane u obojga rodziców na podstawie pobranej od nich próbki krwi. Dają one możliwość odpowiedzieć na pytanie, czy w ich chromosomach nie ma zmian, których skutkiem są poronienia lub trudności z zajściem w ciążę. Według niektórych lekarzy badanie takie warto zrobić już po pierwszym poronieniu, szczególnie wtedy, gdy podobne przypadki występowały w najbliższej rodzinie (również wtedy, gdy miały miejsce przypadki porodów martwych lub niepełnosprawności intelektualnej). Za badanie tego typu trzeba zapłacić ze swojego portfela – dopiero po drugim poronieniu można liczyć na refundację z NFZ.

Naturalnie kariotyp, to jedno z wielu badań, które można wykonać. Często pogłębia się diagnostykę w kierunku wad budowy anatomicznej kobiety oraz ewentualnego wystąpienia zespołu antyfosfolipidowego oraz infekcji, itd.

Kiedy można starać się zajść w ciążę po raz kolejny?

To, że nie wolno tracić nadziei i próbować zajść w ciążę i ją szczęśliwie donosić, nawet jeśli starania kończą się niepowodzeniem – jest pewne. Natomiast nie ma obecnie jednoznacznej informacji, kiedy można rozpocząć starania po raz kolejny. Do niedawna przeważała opinia (a właściwie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia), że starania o dziecko można zacząć dopiero po upływie 6 miesięcy od poronienia.Polecamy  Kiedy można zajść w ciążę po poronieniu samoistnym?Obecnie jednak, coraz częściej przytacza się wyniki badań przeprowadzone przez naukowców mówiące o tym, że kobiety zachodzące w ciążę do 6 miesiąca od poronienia rodziły szczęśliwie dzieci w 85% przypadków, podczas gdy te czekające ponad dwa lata – w 73%. Wniosek nasuwa się więc prosty – im wcześniej zacznie się to robić, tym lepiej. Wszystko właściwie zależy od kondycji fizycznej i psychicznej kobiety, która ma za sobą poronienie.

Wystarczą dwa prawidłowe cykle miesiączkowe

Z czysto medycznego punktu widzenia wystarczy, że od poronienia upłyną jedynie dwa prawidłowo przebiegające cykle miesiączkowe, choć u różnych kobiet ten okres może być różny, czyli może wynosić mniejszą lub większą ilość cykli. Prawidłowe kolejne cykle miesiączkowe to takie, które są zbliżonej długości, a krwawienia mają prawidłową intensywność i czas trwania wraz z wystąpieniem subiektywnych objawów zmian hormonalnych, np. obrzmienie piersi, bóle owulacyjne, napięcie przedmiesiączkowe itp. Chodzi o to, by były takie, jak przed ciążą.