Najlepsze kolory do pokoju małego dziecka

2
606

Narodziny dziecka zmieniają życie całej rodziny. Szczególnie wtedy, gdy jest to pierwsze dziecko – rodzice starają się dobrze przygotować do jego przyjęcia. Kupują masę ubranek, zabawek, przyborów i mebli dzięki którym mogą się cieszyć o wiele wcześniej niż nastąpi moment narodzin.

Zazwyczaj też wykonują remont w domu po to, by wygospodarować kącik dla malucha, lub nawet cały pokój.

Stają wtedy przed decyzją wyboru koloru ścian, mebli, tekstyliów i innych dodatków.

Czym się kierować wybierając kolor ścian do pokoju malucha?

Przez wiele lat pokoje dziecinne malowano odpowiednio do płci dziecka. Jeśli rodziła się dziewczynka – ściany (często również meble i dodatki!) miały kolor różowy. Jeżeli rodził się chłopiec – kolor niebieski. Dzisiaj coraz częściej rodzice decydują się na wybór bardziej neutralnych kolorów, nie identyfikowanych z konkretną płcią.Małe dziecko  Najlepsze kolory do pokoju małego dzieckaWiadomo, że kolory otoczenia dziecka mogą mieć bardzo duży wpływ na jego rozwój – mogą go stymulować ale też i zaburzać.

Przy wyborze koloru/kolorów warto się więc kierować kilkoma ważnymi wskazówkami, dzięki którym wpływ kolorów będzie pozytywny, a nie negatywny.

Trzeba myśleć perspektywicznie

Urządzając pokój dziecka najlepiej myśleć perspektywicznie, tzn. przygotować go tak, by nie trzeba było dokonywać remontu przez najbliższe 3 – 4 lata. Szczególnie ważny jest więc wybór koloru ścian, bo jego zmianę jest o wiele trudniej przeprowadzić niż np. wymianę dodatków, a nawet mebli.

Kolory powinny być więc dobrane w taki sposób, by nie męczyły przebywającego w nim dziecka, a zachęcały do zabawy i sprzyjały prawidłowemu rozwojowi.

Wpływ kolorów na samopoczucie dziecka

Kolory zastosowane w pokoju dziecka powinny być uwarunkowane wielkością pokoju, stroną świata na którą wychodzi okno, a przede wszystkim cechami charakteru malucha.

Kolor czerwony można wykorzystać raczej jako kolor dodatków, niż ścian, bo ma bardzo energetyczne działanie. Nie nadaje się do pokoju dziecka nadpobudliwego, nerwowego i mającego problemy z zasypianiem. Natomiast może zachęcić do aktywności dziecko, które z natury jest pozbawione energii i chęci do działania.

Kolor pomarańczowy działa podobnie do czerwonego, ale łagodzi stres, dobrze wpływa na układ odpornościowy i pobudza do intelektualnej i twórczej działalności. Jeżeli jednak zostanie zastosowany w pokoju o wystawie południowej – może powodować rozdrażnienie i nerwowość.

Kolor żółty ma działanie antydepresyjne, powoduje pozytywne nastawienie do świata, rozwesela. Kolor ten będzie dobrze oddziaływał na dziecko nieśmiałe, wycofane, mające problemy z komunikacją z rówieśnikami.Małe dziecko  Najlepsze kolory do pokoju małego dzieckaU dziecka nadpobudliwego i nerwowego może wzmóc niepożądane zachowania. Nie powinien być stosowany w pokojach bardzo mocno nasłonecznionych.

Kolor zielony jest odpowiedni dla dziecka nadpobudliwego i agresywnego, bo łagodzi stres i uspokaja. Pomaga, gdy dziecko ma trudności z zasypianiem.

Kolor niebieski, podobnie jak zielony uspokaja, wycisza. Pomaga w koncentracji, dlatego zalecany do pokoju dziecka mającego problemy z tą umiejętnością. Będzie świetnie wpływał na dziecko agresywne.

Kolor fioletowy, podobnie jak czerwony powinien być stosowany raczej jako kolor dodatków, niż kolor ścian. Pomaga w walce ze zmęczeniem i bezsennością.

Konieczny jest umiar

Trzeba pamiętać, że każdy z kolorów może mieć różne nasycenie. Im mocniejszy kolor, tym większy wpływ na samopoczucie dziecka.Małe dziecko  Najlepsze kolory do pokoju małego dzieckaAby w pokoju stworzyć ciepłą, przyjazną dziecku atmosferę, a nie wrażenie bałaganu, chaosu, najrozsądniej będzie ograniczyć ilość wykorzystanych kolorów do 2 – 3.

Najlepiej pomalować ściany na jasne, pastelowe barwy, a mocniejszy kolor zastosować tylko w dodatkach.

Tapety i naklejki na ściany

Tapety i naklejki wielokrotnego użytku mogą być świetną alternatywą dla kolorowych ścian. Zastosowane z umiarem (tzn. np. tylko na jednej, dwu ścianach, lub naklejone jako rodzaj lamperii) będą znakomicie rozweselać pokój dziecka, tym bardziej, że w sklepach jest bardzo duży wybór.Małe dziecko  Najlepsze kolory do pokoju małego dzieckaMożna wybrać ulubione motywy kwiatowe, zwierzęce, czy postaci z bajek. W zależności od wieku dziecka oraz zainteresowań można je stosunkowo łatwo zdjąć ze ściany i zamienić na inne.