Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2016/2017

3
567

Imię dla dziecka.

Zastanawiacie się nad imieniem dla swojej pociechy? Nie chcecie sytuacji, w której po zawołaniu Waszego dziecka, odwróci się kilkoro maluchów, których rodzice nazwali tak samo jak Wy? A może wręcz odwrotnie? Pragniecie podążać za trendami i wpisać się w tradycję? Sprawdźcie jakie imiona były najpopularniejsze w zeszłym roku i jakie w dalszym ciągu są na topie.

Niemowlę Polecamy  Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2016/2017

Zanim jednak przejdziemy do imion, które rodzice nadawali dzieciom najczęściej, przyjrzymy się zaleceniom urzędników. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemności, które mogą nas czekać w urzędach.

Jakie imiona można nadawać dzieciom w Polsce?

Od niedawna w Polsce mamy większą swobodę w nadawaniu imion. Nie ma co prawda pełnej dowolności (istnieją wytyczne dla urzędów stanu cywilnego), lecz obostrzenia dotyczą tylko kilku oczywistych kwestii. Wśród nich znajduje się zalecenie stosowania ,,ks” zamiast ,,x”, czy ,,w” zamiast ,,v”. Zaleca się nie nadawać imion, które mogłyby być obraźliwe, związane z wyrazami pospolitymi (Bławatek, Abażur, Dywan), czy nazwami geograficznymi (Dakota, Zakopane, Śnieżka). Istotną rzeczą jest nadawanie imion, po których można rozpoznać płeć dziecka. Poza tym mamy w zasadzie swobodę wyboru.

Najpopularniejsze imiona męskie 2016/2017.

Według Ministerstwa Cyfryzacji, na miano najpopularniejszego imienia zasługuje Antoni. Drugi na liście jest Jakub, natomiast zaraz za nim plasuje się Szymon. Na kolejnych miejscach znajdziemy:

Jana, Filipa, Franciszka, Mikołaja, Aleksandra, Kacpra, oraz Wojciecha.

Niemowlę Polecamy  Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2016/2017

To najpopularniejsze imiona dla chłopców. Po fali zagranicznych Brajanów, Xavierów i Messich, przyszła pora stabilizacji i powrotu do tradycyjnych imion polskich.

Najpopularniejsze imiona żeńskie 2016/2017.

Zgodnie z danymi, dziewczynki najczęściej otrzymywały na imię… Zuzia! Julia zajęła drugie miejsce a trzecie przypadło Lenie. Równie wysoko znalazły się:

Maja, Hanna, Zofia, Amelia, Alicja, Aleksandra, oraz Natalia. 

Niemowlę Polecamy  Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2016/2017

Jak można łatwo zauważyć, rodzice zaczęli powracać do tradycji i skłonili się ku staropolskim imionom. Swego czasu na placach zabaw królowały imiona typowo egzotyczne. Po latach obserwujemy zjawisko nadawania imion noszonych obecnie przez naszych dziadków i pradziadków.

To jakie imię wybrać?

Zapewne część z Was po przeczytaniu listy najpopularniejszych imion zmieni decyzję o nazwaniu swojej pociechy. Warto się jednak zastanowić, czy naprawdę tak ważna jest jaka ilość Jaśków, Zuziek, czy Agatek biegających na placu zabaw? Każde dziecko jest na swój sposób wyjątkowe i mimo tego, że ma na imię jak 6000 innych maluchów w Polsce, z pewnością będzie się wyróżniać!

Istnieje co prawda lista imion, których nie zaleca się nadawać obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, jednak zbiór ten ma jedynie charakter informacyjny.

Niemowlę Polecamy  Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2016/2017

Wśród imion ,,zakazanych” znajdziemy takie określenia, jak:

Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol, Nicole, Nika, Nikola, Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika,Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

Niezależnie od tego, jak nazwiecie swojego potomka, będzie on jedyny w swoim rodzaju – w końcu ulepiony z mieszanki Waszych genów!