Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?

0
532

Katar jest objawem stanu zapalnego błony śluzowej nosa (np. na skutek alergii) lub zatok.Małe dziecko  Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?Występuje zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Mówi się często z przymrużeniem oka, że nieleczony katar trwa siedem dni, a leczony tydzień.

Dlaczego oczyszczanie nosa z wydzieliny jest ważne?

Niezależnie jednak od tego jak długo trwa katar, potrafi być bardzo uciążliwy, w dodatku może powodować dość groźne następstwa.

Najbardziej narażone są na nie małe dzieci, szczególnie te, które nie potrafią jeszcze raczkować, czy chodzić. Pozycja horyzontalna, w której stale przebywa dziecko sprzyja bowiem zaleganiu wydzieliny w drogach oddechowych. To z kolei może doprowadzić do groźnych dla dziecka następstw. Najczęstszymi są zapalenia oskrzeli, płuc, czy ucha środkowego.Małe dziecko  Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?

W tym okresie życia dziecka to rodzice muszą starać się usunąć wydzielinę z jego noska. Służyć temu mogą różne preparaty rozrzedzające ją, dzięki czemu łatwiej z noska wypływa lub aspiratory, czy gruszki.

Kiedy rozpocząć naukę wydmuchiwania noska?

Gdy dziecko podrośnie, można spróbować nauczyć je wydmuchiwania noska. Nie ma sztywnej cezury wiekowej, której należy się trzymać rozpoczynając naukę. Zwykle jest to okołu drugiego roku życia malucha. Są jednak rodzice, którym udało się tego dokonać znacznie wcześniej (ale są i tacy, którym zajęło to bardzo dużo czasu … 🙂 )

Naukę rozpoczynamy, gdy dziecko jest zdrowe

Oczywiście nauki nie można rozpocząć w momencie, gdy dziecko właśnie nabawiło się kataru! Prośby rodziców „No wysmarcz nosek!” skazane są wtedy z góry na niepowodzenie! Dlaczego? Bo dziecko jest wtedy w gorszej kondycji fizycznej, szybko się męczy, jest płaczliwe i na nic nie ma ochoty. Nerwowo powtarzane przez rodziców polecenie, czy prośba powoduje rozdrażnienie i płacz, a w efekcie gromadzenie się w nosku większej ilości wydzieliny i jeszcze większe problemy z oddychaniem.

Dlatego naukę rozpoczynamy wtedy, gdy maluch jest zdrowy, a „świeczki” nie zwisają mu z noska 🙂

Dziecko uczy się bawiąc

Zabawa jest znakomitym sposobem na to, by dziecko łatwo, bez niepotrzebnego stresu, w świetnej, radosnej atmosferze nauczyło się przydatnych umiejętności. W tym oczyszczania noska z wydzieliny. Wystarczy trochę inwencji ze strony rodziców, lub zastosowania wypróbowanych przez innych pomysłów.Małe dziecko  Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?

Okazji do zabawy można znaleźć dużo. Można np. bawić się w zdmuchiwanie dmuchawców, świeczek, drobnych okruszków czy papierków ze stołu. Ale maluch będzie też świetnie się bawił dmuchając w żagiel żaglówki pływającej w wannie w czasie kąpieli, lub puszczając mydlane bańki. Dziecko powinno to robić najpierw buzią, a kiedy nie będzie miało już z tym problemów – noskiem. Potem można zastosować utrudnienie – raz jedną dziurką (przy drugiej zasłoniętej), raz drugą.

Dziecko uczy się naśladując

Dziecko jest bardzo uważnym obserwatorem i naśladowcą zachowań dorosłych (nie myślmy, że nic nie widzi i nic nie rozumie – ma niezwykłą umiejętność zwaną podzielnością uwagi. Dlatego często jest tak, że pozornie zajęte czymś innym, jest w stanie przywołać nawet dokładne fragmenty zasłyszanej z daleka rozmowy! 🙂 )

Aż się prosi więc, by te umiejętności wykorzystać przy nauce wydmuchiwania paskudnego kataru z noska. Wystarczy więc, znowu najlepiej podczas zabawy, pokazać dziecku jak to się powinno robić. Puszczajmy więc razem z nim bańki mydlane, zdmuchujmy świeczki, dmuchajmy dmuchawce itp. Małe dziecko  Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?

Róbmy to najpierw buzią, potem nosem, jedną dziurką, drugą i … pozwólmy maluchowi naśladować nasze czynności. Śmiejmy się przy tym dużo i serdecznie! 🙂 Z całą pewnością da to dużo radości, a przy okazji osiągniemy to, o co nam chodzi – nauczymy dziecko oczyszczać nos. Warto, by ta czynność wykonywana była regularnie. Nawet wtedy, gdy dziecko nie ma kataru.

Jednorazowe chusteczki higieniczne

Do wydmuchiwania i wycierania nosa powinno się używać jednorazowych chusteczek. Są one zdrowsze i bardziej higieniczne (nie mówiąc już o tym, że również bardziej estetyczne, niż materiałowe, użyte np. kilka razy! Fuj!!) Producenci proponują dla dzieci specjalne chusteczki – np. z postaciami bajkowymi, w które jakoś łatwiej się dzieciom dmucha 🙂

Sól fizjologiczna

Jeżeli wydzielina z noska jest gęsta, a przez to trudna do wydmuchania, można zaaplikować dziecku do noska sól fizjologiczną, która wyraźnie ją rozrzedzi i ułatwi jej wypłyniecie.

A jeśli dziecko nie może nauczyć się wydmuchiwać wydzieliny nosem?

Jeśli mimo naszych wysiłków i talentów pedagogicznych, nie nauczymy dziecka tej przydatnej umiejętności, to pozostaje nam jeszcze próba użycia aspiratora kataru, np. „Katarek Plus”. Wymaga on jednak podłączenia do odkurzacza, więc niektóre dzieci będą się go zwyczajnie bały. Choć niewątpliwie może być skuteczny… Zostaje nam jeszcze ostatnia „deska ratunku”, czyli …zwykła gruszka (jej też, niestety dzieci nie lubią).Małe dziecko  Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?

P.S. Właściwie najlepiej, najzdrowiej dla chorego byłoby, gdyby udało mu się wydzielinę z nosa „wciągnąć” do gardła, a następnie wypluć ( dla ułatwienia tej czynności można zaaplikować do nosa np. wodę morską w aerozolu). Ale ta czynność jest dla dziecka trudniejsza do nauczenia, niż wydmuchiwanie nosa.

I jeszcze jedna ważna uwaga. Lekarze zalecają, by dziecko nie dmuchało noska z dwóch dziurek jednocześnie. Konsekwencją tego może być bowiem przemieszczenie się wydzieliny przez trąbkę słuchową do ucha środkowego i w efekcie – zakażenie ucha środkowego.