Nauka siadania na nocniku

0
598

Przychodzi czas w rozwoju dziecka, kiedy pieluszki przestają być koniecznością. W domu pojawia się nowy, często wypasiony mebel – nocnik. Jak przyzwyczaić malucha do korzystania z przenośnej toalety?

Małe dziecko  Nauka siadania na nocniku

Daj dziecku czas

Pamiętaj o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Niezależnie od tego, czy pociechy Twoich znajomych w wieku 2 lat siadały już na plastikowym tronie, czy nosiły pieluchę do 5 roku życia, Twoje dziecko nie musi się z nimi ścigać.

Większość dzieci zamienia pieluszki na nocnik na przełomie 3 i 4 roku życia. Zdarza się, że nauka czystości przynosi rezultaty dużo wcześniej, bądź dużo później. Nie ma w tym nic dziwnego. Wszystkiemu winne są zwieracze odbytu, nad którymi trzeba nauczyć się panować 🙂

Małe dziecko  Nauka siadania na nocniku

Nie wywieraj na dziecku presji i nie edukuj go na siłę. Może to przynieść odwrotne skutki, od zamierzonych, co nie przyniesie ulgi ani Tobie, ani maluchowi.

Kiedy nadejdzie ten moment?

Z badań wynika, że na nocnik szybciej siadają dziewczynki. Jest to zapewne związane z faktem, że rozwijają się zazwyczaj szybciej od chłopców i pielucha najnormalniej w świecie zaczyna im przeszkadzać.

Małe dziecko  Nauka siadania na nocniku

Żeby przestawić dziecko na nocnik, należy obserwować fizjologiczne rytuały malucha. Widząc, że po przebudzeniu po dłuższej drzemce pieluszka jest sucha, warto pomyśleć o zakupieniu pierwszego nocnika. Jest to pierwszy objaw tego, że dziecko być może jest już w stanie panować nad odruchem wypróżniania.

Innym sposobem na odstawienie pieluszek jest pokazywanie dziecku siusiających lalek, sadzaniu misiów na nocniku, czy czytanie tematycznych książek. Wszystko jednak w granicach zdrowego rozsądku 🙂

Dość dobrze sprawdza się także używanie standardowych pieluch, zamiast chłonnych pampersów. Czując wilgoć, dziecko nie będzie czuło się komfortowo, przez co istnieje szansa, że samo zacznie szukać alternatywy dla noszenia balastu między nogami 🙂 Nie zdziw się więc, jeżeli Twoja pociecha przyjdzie pewnego dnia i powie, że ,,pieluszka jest be” i że więcej jej nie założy. Jest całkiem prawdopodobne, że Twoje dziecko po prostu samo dojrzeje do decyzji o używaniu nocnika jest wygodniejsze.

Ukochany nocnik

Pierwszy nocnik warto kupić około 3 roku życia. Dobrze by było, gdyby dziecko mogło się z nim oswoić na swoich warunkach. Nie zabraniaj mu podnosić nowego nabytku, czy wkładać do niego różnych zabawek, nawet jeżeli zabawa zupełnie nie wiąże się z ulotkowym przystosowaniem nocnika.

Małe dziecko  Nauka siadania na nocniku

Jeżeli pociecha nie będzie kojarzyła nocnika z obowiązkiem i złymi emocjami, chętniej z niego skorzysta, choćby początkowo wiązało się to z wypróżnianiem lalek, czy przechowywaniem ulubionych klocków 🙂

Jaki nocnik wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się do sklepu z dzieckiem i pozwolenie mu na (w miarę!) samodzielne zakupy. Wybór koloru, czy kształtu będzie frajdą dla Was obojga.

Nie warto inwestować w drogie rzeczy, które posiadają milion gadżetów. Najnormalniejszy nocnik za kilka złotych zapewne tak samo spodoba się dziecku, niż drogi odpowiednik z funkcją muzyki i tańca 🙂 🙂 🙂 Podczas zakupów warto zwrócić szczególną uwagę na to, by nocnik nie miał ostrych części i małych elementów.

Chwal dziecko

Jak wiadomo, na dzieci najlepiej działają nagrody i pochwały. Kiedy w końcu Twoje maleństwo zrozumie do czego służy nocnik, nie szczędź mu pochwał. W końcu Ty też kiedyś nie wiedziałaś do czego służy telefon komórkowy, a wysyłanie smsów było czarną magią! 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ubrać małe dziecko na spacer?
Następny artykułCesarskie cięcie – fakty i mity
Z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą w trakcie specjalizacji. Z zamiłowania natomiast dumną mama dwóch synów - Tymoteusza i Makarego. Mam 34 lata, wspaniałego męża i... życiową misję (mówię to szeptem, żeby nie zapeszyć!). Staram się przemycić do sieci nie tylko wiedzę z zakresu zdrowia matki i dziecka, ale przede wszystkim wartościowe informacje dotyczące odpowiedzialnego rodzicielstwa :)