Niebezpieczne rośliny

2
555

Każda z nas zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją rośliny trujące. Bardzo często nie dopuszczamy do siebie myśli, że posiadamy takie gatunki w swoim domu. Niebezpieczne rośliny to nie tylko zagrożenie dla zwierząt, które lubią sobie skubnąć listka, ale przede wszystkim dla naszych dzieci!

Zdrowie  Niebezpieczne rośliny

Jakie rośliny są trujące?

Wśród roślin trujących wyróżniamy przede wszystkich wszystkie odmiany wilczomleczowatych. Wśród nich najpopularniejsza jest chyba gwiazda betlejemska, która poza tym, że pięknie wygląda, potrafi przysporzyć wielu problemów. Spożycie tej rośliny powoduje biegunkę, zaburzenia pracy nerek i wysypkę.

Zdrowie  Niebezpieczne rośliny

Nie można przejść obojętnie również obok znanych i kochanych kaktusów. Te piękne rośliny mają niebezpieczne kolce, które zagrażają bezpieczeństwu dziecka. Na szczególną uwagę zasługują tu długie kolce będące częstym powodem uszkodzeń gałek ocznych.

Należy zwrócić szczególną uwagę na rośliny, które posiadają kolorowe, jaskrawe owoce i liście. Nie bez powodu natura wyposażyła je w taki system ostrzegawczy. To informacja dla nas, że jest duża szansa na to, że dana roślina zawiera trującą substancję.

Zdrowie  Niebezpieczne rośliny

Lista popularnych roślin trujących

Oto rośliny, które są trujące, a często hodujemy je w domu ze względu na piękny wygląd: anturium, aukuba, bilbergia, bluszcz, cyneraria, hortensja, jakobinia, klerodendron, kliwia, monstera, pisonia, syningia, hoja, pokrzywowiec, kroton, trzewicznia, oleander i szeroko rozumiane figowce. 

Warto pamiętać również o tym, że niektóre rośliny trują niekoniecznie po ich spożyciu. Czasem wystarczy nawdychać się silnego zapachu, lub przejść obok parzących liści, by pojawiły się zmiany skórne.

Mam w domu trującą roślinę!

Co w sytuacji, gdy właśnie dowiedziałaś się o tym, że masz w domu niebezpieczne rośliny? Przede wszystkim zachowaj spokój z zdrowy rozsądek. To, że posiadasz takie rośliny, nie oznacza od razu konieczności ich wyrzucenia, czy oddania.

Zdrowie  Niebezpieczne rośliny

Żeby zabezpieczyć dziecko przed kontaktem z trującymi kwiatami, należy przede wszystkim zadbać o edukację malucha w tym temacie. Następnym krokiem jest ustawienie domowych producentów tlenu na takiej wysokości, by nasza pociecha nie miała do nich dostępu 🙂

Nie da się ustrzec dziecka przed wszystkimi niebezpieczeństwami. Jeżeli w domu zachowamy sterylną czystość i pozbędziemy się potencjalnych zagrożeń, wcale nie uchronimy dziecka przed wszelkim złem.

Zetknięcie się z substancjami wywołującymi alergię nie jest skomplikowane. Wystarczy bowiem wyjść na spacer do parku, lasu, czy nawet na podwórko, by doświadczyć bliskiego spotkania z popularnym ostatnio Barszczem Sosnowskiego.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBycie jedynakiem
Następny artykułJak uśpić małe dziecko?
Z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą w trakcie specjalizacji. Z zamiłowania natomiast dumną mama dwóch synów - Tymoteusza i Makarego. Mam 34 lata, wspaniałego męża i... życiową misję (mówię to szeptem, żeby nie zapeszyć!). Staram się przemycić do sieci nie tylko wiedzę z zakresu zdrowia matki i dziecka, ale przede wszystkim wartościowe informacje dotyczące odpowiedzialnego rodzicielstwa :)