Niemowlak na plaży – 10 praktycznych wskazówek

1
1448

Wybierając się z niemowlakiem na plażę warto zadbać o to, by wyprawa była dobrze przygotowana. Ma być przecież przyjemnością, nie udręką. Kilka praktycznych wskazówek powinno pomóc w dobrej organizacji tej formy letniego wypoczynku.

1. Wybieraj bezpieczne godziny na plażowanie

Niemowlę ma bardzo wrażliwą skórę, więc w żadnym wypadku nie może przebywać na słońcu w godzinach, gdy ono najmocniej operuje. Rodzice  Niemowlak na plaży - 10 praktycznych wskazówek Można więc wybrać się na plażę w godzinach rannych – do godz. 10 lub całkiem po południu, nie wcześniej jednak niż o godz. 15 – 16. Wtedy wprawdzie jest jeszcze bardzo ciepło, ale promienie słoneczne nie są już tak niebezpieczne. Trzeba pamiętać bowiem, że niemowlaka nie wolno opalać!

2. Smaruj maluszka preparatem z naturalnym filtrem UV

Bez odpowiedniego zabezpieczenia przed słońcem właściwie nie powinno się wychodzić z domu. Warto pamiętać, że słońce oddziałuje nawet w te dni, kiedy widać je jedynie przedzierające się gdzieś przez chmurki. Skórę niemowlaka koniecznie trzeba posmarować preparatem z filtrem UV, najlepiej pół godziny przed wyjściem na dwór. Potem czynność tę trzeba powtarzać. Nie wolno stosować filtrów chemicznych, więc kupując preparat dla dziecka trzeba zwracać uwagę na to, by filtr był naturalny (minimum 50). Powinien mieć atest Instytutu Matki i Dziecka oraz chronić zarówno przed UVB jak i UVA. Te ostatnie promienie są odpowiedzialne za mutacje genetyczne, które wywołują nowotwory skóry. O ile więc dorosły bez problemu może korzystać z kremów dla dzieci, o tyle dziecku nie powinno się aplikować preparatów przeznaczonych dla dorosłych.

3. Zabierz zapasowe pampersy i majteczki

Dziecko nie powinno na plaży chodzić bez majteczek. Naturalnie widok golutkiego bobaska może być dla niektórych rozkoszny i uroczy, ale przecież nie dla wszystkich. Pamiętać trzeba, że drobiny piasku, które dostaną się do organów płciowych maluszka mogą spowodować niebezpieczne infekcje. Oprócz tego nigdy nie wiadomo, kto „plażuje” obok nas … Dziecku trzeba więc zakładać pampersa, ale do kąpieli przydadzą się zwykłe majteczki. Ilość jednych i drugich zależy od „możliwości” malucha. Na zużyte pieluchy praktyczne jest zabranie worków foliowych lub starych reklamówek.

4. Załóż dziecku cienką bawełnianą koszulkę lub strój kąpielowy/plażowy

Niemowlak nigdy nie powinien przebywać na plaży całkiem rozebrany! Musi mieć na sobie cienką bawełnianą koszulkę lub strój plażowy, najlepiej z filtrem UV (są dostępne w sklepach z dziecięcą odzieżą).Rodzice  Niemowlak na plaży - 10 praktycznych wskazówekSzczególnie ważne są ramionka, które bez odpowiedniej ochrony zaledwie po kilku minutach przebywania na ostrym słońcu będą poparzone. Ponieważ nad wodą pogoda potrafi bardzo szybko się zmienić, na wszelki wypadek trzeba jednak zabrać dla dziecka jakąś cieplejszą bluzę lub kurteczkę.

5. Nakryj dziecku główkę

Nakrycie głowy dziecka w czasie plażowania jest również obowiązkowe. Najbardziej skuteczne są cienkie bawełniane kapelusiki ze sporym rondem zasłaniające poza główką, także kark i ramiona dziecka. Ostatecznie może być czapka z daszkiem.

6. Zabierz napoje i przekąski

Praktyczna rada jest taka – czas plażowania trzeba dostosować do pór karmienia malucha. Czyli, dziecko powinno być najedzone i napite przed wyjściem. Na plażę nie wolno zabierać produktów, które pod wpływem słońca mogą się zepsuć. Dlatego najlepiej wziąć zwykłą niegazowaną wodę, a nie soczki. Dobre będą jakieś przekąski typu chrupki kukurydziane lub ryżowe, a nie jakieś zupki itp.

7. Zabierz namiot lub parasol plażowy

Namiot plażowy jest lekki, zajmuje mało miejsca w bagażu i jest bardzo praktyczny. Można pod jego osłoną urządzić dziecku miejsce do zabawy lub drzemki. Podobną rolę może pełnić parasol plażowy, ale jest bardziej problematyczny jeśli chodzi o transport.

8. Weź dla dziecka dmuchany basenik

Jeśli maluch lubi chlapać się w wodzie, to warto zabrać ze sobą na plażę dmuchany basen. Woda z morza, czy jeziora szybko się w nim nagrzeje, a siedzące w nim dziecko będzie mogło się bawić, a przy okazji chłodzić w czasie upału.

9. Weź dla dziecka zabawki do zabawy w piasku i wodzie

Ulubionym zajęciem dzieci na plaży jest zabawa w piasku i wodzie. Niezbędnymi akcesoriami są więc: wiaderko i łopatka.Rodzice  Niemowlak na plaży - 10 praktycznych wskazówekNaprawdę nie ma sensu zabierać dziesięciu różnych foremek, wiaderek, łopatek – wystarczy jedno wiaderko i jedna łopatka. No, chyba, że ma się ochotę dźwigać więcej 🙂

10. Weź koc i ręczniki plażowe

Sklepy oferują specjalne koce plażowe, które są cienkie, posiadają specjalną powłokę izolacyjną i łatwo się składają w mały poręczny pakunek z wygodną rączką do transportu. Ręczniki (jeden dla malucha, drugi dla opiekunów) powinny być wykonane z materiału szybkoschnącego, więc chyba najlepsze będą z mikrofibry.

Na koniec jeszcze tylko jedna uwaga

Na sam koniec jeszcze tylko jedna uwaga – nigdy, przenigdy nie wolno spuszczać dziecka z oczu! Nawet tego, które sobie smacznie śpi w namiocie, nie mówiąc już o tym, które potrafi już całkiem dobrze chodzić.