NT, czyli przezierność karkowa to jeden z podstawowych wskaźników diagnostycznych podczas badań prenatalnych pierwszego trymestru. Dzięki informacjom w nim zapisanym, lekarz jest w stanie ocenić ryzyko wystąpienia różnych wad genetycznych.

Ciąża  Normy przezierności karkowej

Normy

Norm przezierności karkowej nie należy odczytywać samodzielnie nawet wtedy, gdy mamy do nich dostęp. Takiej oceny powinien dokonać lekarz na podstawie posiadanych informacji o matce i dziecku. ,,Widełki” NT są bardzo duże – zależą bowiem od wielkości płodu. Inne wartości będą prawidłowe dla dziecka 40 mm, a inne dla malucha o  95 mm.

Warto jednak wiedzieć, że sam wskaźnik NT nie jest w żaden sposób decydujący w kwestii myślenia o zdrowiu, bądź chorobie nienarodzonego dziecka. Dopiero pełen obraz kilku podstawowych danych (m.in. obecność kości nosowej, CRL, przezierności karkowej i innych) w nieprawidłowej korelacji, wpływa na podjęcie decyzji o ewentualnej dalszej diagnostyce (PAPPA, amniopunkcja, NIFTY, Panorama, itp.).

Ciąża  Normy przezierności karkowej

Aż 95% zdrowych dzieci!

Ponad 95% kobiet, u których NT nie mieści się w granicach normy, urodzi w pełni zdrowe dziecko. Warto o tym pamiętać, kiedy w głowie zaczynają krążyć same najczarniejsze myśli, a na wyniki specjalistycznych badań przychodzi czekać kilka tygodni.

Tylko 5% dzieci z nieprawidłowym NT ma wykrytą wadę genetyczną. Nie zawsze są to przypadki zespołu Downa. Równie często powodem okazuje się być na przykład wada serca, którą da się swobodnie leczyć.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPoród w domu – argumenty ,,za”
Następny artykułInwazyjne badania prenatalne w ciąży
Mama Antka. Kura domowa z wyboru :) Zakochana w dzieciach. Uwielbia szydełkować, czytać, kucharzyć, szyć, majsterkować i robić coś z niczego. Fanka wszystkiego, co można podpiąć pod kategorię DIY.