Nowoczesne metody walki z kurzajkami

2
457

Do usuwania kurzajek stosuje się obecnie szereg metod, w których wykorzystuje się nowoczesne technologie. Są one niestety dosyć drogie, bo większość trzeba wykonać w prywatnych gabinetach lekarskich (trzeba albo długo czekać na zabieg z NFZ, albo nie jest dostępny na NFZ). Ale w przeciwieństwie do domowych sposobów walki z brodawkami – dają zazwyczaj efekt natychmiast widoczny. Większość jest wykonana w znieczuleniu miejscowym, by pacjent nie musiał znosić bólu.

Specyfiki do kupienia w aptece

Apteki proponują naprawdę sporą ilość nowoczesnych (bardziej lub mniej) preparatów do usuwania brodawek. Najczęściej stosowane są preparaty keratolityczne, bo są w przystępnych cenach i łatwo je dostać. Zawierają one kwas salicylowy i mlekowy, które mają właściwości żrące, więc warto chronić przed nimi skórę wokół kurzajki. Można to zrobić w prosty sposób, smarując ją wazeliną lub zwykłym bezbarwnym lakierem do paznokci. Niestety kurzajka zniknie dopiero po około 6 tygodniach smarowania jej preparatem.Zdrowie  Nowoczesne metody walki z kurzajkamiJeżeli na skórze jest wiele kurzajek lub są dużych rozmiarów, to w aptece można zaopatrzyć się w urządzenie do ich domowego wymrażania. Metoda jest dość bolesna, a kurzajki odpadają po około 10 – 14 dniach.

Metody usuwania kurzajek stosowane w gabinetach dermatologicznych

Jeżeli ktoś jest niecierpliwy i oczekuje efektów szybko, niemal natychmiast, to powinien udać się do specjalisty – dermatologa. W prywatnych gabinetach bez trudu można wykonać usunięcie brodawki/brodawek przy pomocy jednej z nowoczesnych metod jaką jest elektrokoagulacja, kriochirurgia,krioterapia oraz laser CO2.

Elektrokoagulacja

Do walki z kurzajkami, kaszakami itp. stosuje się elektrokoagulację, w której wykorzystuje się prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, który ścina białko tkanek. Niestety, zabieg jest bolesny, choć można zastosować znieczulenie miejscowe. Ale rekompensatą za odczuwany ból jest szybkie gojenie. Proces gojenia trwa bowiem od kilku godzin do 2 – 3 dni i nie zakłóca codziennych obowiązków domowych, szkolnych czy zawodowych.

Kriochirurgia

Inna metoda to kriochirurgia polegająca na precyzyjnym zamrażaniu tkanek chorobowo zmienionej skóry w celu całkowitego i nieodwracalnego ich zniszczenia. Do zabiegu stosuje się gazy (podtlenek azotu, dwutlenek węgla, argon) lub azot w postaci płynnej. Pozwala to na skuteczne usuwanie nie tylko kurzajek, ale także włókniaków, bliznowców, kłykcin, naczyniaków itd. Zabieg jest bardzo precyzyjny – zamraża się tylko chore tkanki zajmujące określony obszar na powierzchni i wgłąb skóry. Jeżeli jest prawidłowo przeprowadzony – mrożenie jest bezbolesne lub prawie bezbolesne i nie pozostawia praktycznie żadnych blizn. Z tego powodu jest bardzo dobrze znoszony przez dzieci. Jest skuteczny, chociaż wskazane jest (podobnie zresztą jak w przypadku kriochirurgii i elektrokoagulacji) by został powtórzony dla uzyskania pewności, że komórki HPV zostały definitywnie zlikwidowane.

Laser frakcyjny CO2

Jest to niezwykle zaawansowane technologicznie urządzenie wytwarzające impulsy o mikroskopijnej średnicy dziurkujące skórę, tworząc tysiące mikro kanalików.Zdrowie  Nowoczesne metody walki z kurzajkamiUszkodzenia powstają między nienaruszonymi przez laser obszarami naskórka, który pomaga w szybkiej odbudowie skóry. W usuwaniu kurzajek jest bardzo precyzyjny i skuteczny. Metody tej nie stosuje się do usuwania brodawek na grzbietach dłoni. Polecana jest do usuwania brodawek stóp.