Objawy i przyczyny ostrego zakażenie układu moczowego u kobiet

0
437

Prawdopodobnie około 50% kobiet (i tylko 12% mężczyzn) chociaż raz w swoim życiu przechodzi zakażenie układu moczowego (ZUM). Nawet u 30 – 40% kobiet dochodzi do nawrotu w ciągu 3 miesięcy, u niemal 50% – w ciągu 12 miesięcy.

Przyczyny zakażenia układu moczowego u kobiet

Przyczyny zakażenia układu moczowego u kobiet są konsekwencją przemieszczenia się bakterii z cewki moczowej do pęcherza moczowego. Najczęściej dochodzi do tego w czasie stosunku seksualnego. Sprzyja temu bliskość ujścia pochwy, odbytnicy i cewki moczowej. (dlatego do zakażenia u kobiet dochodzi znacznie łatwiej, niż u mężczyzn).Zdrowie Objawy i przyczyny ostrego zakażenie układu moczowego u kobietRyzyko wystąpienia zakażenia układu moczowego zwiększa się, gdy kobieta jest w wieku 16 -35 lat, jest w ciąży lub cierpi na kamicę nerkową albo cukrzycę. Również zabiegi neurologiczne, cewnikowanie oraz przyjmowanie leków immunosupresyjnych sprzyjają zakażeniu.

Jakie czynniki sprzyjają wystąpieniu ostrego zapalenie pęcherza moczowego u młodych kobiet?

Wystąpieniu ostrego niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego u młodych kobiet sprzyja kilka czynników:

 • duża aktywność seksualna
 • używanie niektórych środków antykoncepcyjnych, np. preparatów plemnikobójczych, kapturków i błon dopochwowych,
 • powstrzymywanie oddawania moczu
 • niepełne opróżnianie pęcherza moczowego w czasie oddawania moczu

Naturalnie może być również tak, że zwiększona podatność na zachorowanie jest uwarunkowana genetycznie.

Jak rozpoznać zapalenie układu moczowego u kobiet?

Rozpoznanie zapalenia układu moczowego zazwyczaj nie sprawia większych trudności. Dokonuje się go najczęściej na podstawie objawów klinicznych, do których należą:

 • bolesne oddawanie moczu (tzw. dyzuria)
 • częstomocz – konieczność częstego oddawania moczu
 • ból w okolicy nadłonowej
 • czasami towarzyszy tym objawom niezbyt wysoka gorączka. Zdrowie Objawy i przyczyny ostrego zakażenie układu moczowego u kobiet Lekarz może również zlecić badanie osadu moczu (leukocyturię i erytrocyturię) oraz posiew moczu.

Jakie są przyczyny zakażenia układu moczowego u ciężarnych?

Niestety u kobiety w ciąży wzrasta ryzyko wystąpienia zakażenia układu moczowego. Dzieje się tak dlatego, że dochodzi u niej do zmniejszenia napięcia mięśniówki pęcherza moczowego i moczowodów oraz ucisku wywieranego przez powiększoną macicę na moczowody. W efekcie powoduje to zastój moczu i wsteczny odpływ moczu do moczowodów.Zakażenie może mieć różne postaci:

 • bezobjawowy bakteriomocz
 • zapalenie pęcherza moczowego
 • ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek

Profilaktycznie zaleca się kobiecie w ciąży wykonanie posiewu moczu we wczesnym okresie ciąży lub w 12 – 16 tygodniu ciąży.