Odwodnienie u dziecka

3
510

Odwodnienie organizmu dziecka (podobnie jak u dorosłego człowieka) jest niezwykle niebezpieczne, bo bezpośrednio zagraża jego życiu.Zdrowie  Odwodnienie u dzieckaMoże do niego dojść bardzo szybko (im młodsze dziecko, tym szybsza powinna być reakcja!), więc trzeba uważnie dziecko obserwować, by mu w porę zapobiec.

Co to jest odwodnienie?

O odwodnieniu mówimy wtedy, gdy zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Spadek o co najmniej 2% ciężaru ciała uznawany jest już za stan odwodnienia.

Stopnie odwodnienia – objawy

Wyróżnia się trzy stopnie odwodnienia, w zależności od tego jakie objawy kliniczne występują u dziecka:

  • Pierwszy stopień (niewielkie odwodnienie) – występuje kilkuprocentowy spadek masy ciała, ale dziecko jest ogólnie w dobrej kondycji. Objawy są właściwie niemal niewidoczne.
  • Drugi stopień – ubytek masy ciała jest w dalszym ciągu niewielki, dziecko może być jednak osłabione, rozdrażnione i spragnione. Ma nieznacznie zapadnięte oczy i mało łez. Występuje u niego suchość jamy ustnej i języka, a skóra traci elastyczność (fałd skórny rozprostowuje się w czasie do 2 sekund). Ma chłodne kończyny.
  • Trzeci stopień – ubytek masy ciała powyżej 9%, dziecko jest senne, apatyczne, a nawet nieprzytomne.Zdrowie  Odwodnienie u dzieckaNie ma łaknienia, oczy ma głęboko zapadnięte, a język i jamę ustną bardzo suchą. Tętno jest słabe lub niewyczuwalne. Dziecko ciężko oddycha i nie ma łez, kończyny zimne, często sine. Stan ten zagraża życiu dziecka!

Przyczyny odwodnienia

  • Do odwodnienia najczęściej dochodzi w czasie, gdy dziecko jest chore. Wiele infekcji wirusowych i bakteryjnych powoduje wysoką gorączkę, biegunkę, wymioty i spadek apetytu. Wszystko to sprawia, że ilość wody w organizmie niebezpiecznie zaczyna spadać.
  • Podobnie, gdy dziecko cierpi na infekcję pasożytniczą (np. lambiozę), która powoduje między innymi biegunki, a w efekcie może doprowadzić do odwodnienia.
  • Warto też sprawdzić, czy utrata wody nie jest spowodowana chorobą nerek.
  • Do utraty nadmiernej ilości wody dochodzi często w upalne dni, kiedy dziecko bardzo się poci, a nie uzupełnia braku płynów.

Zapobieganie odwodnieniu dziecka

U zdrowego dziecka zapobieganie odwodnieniu nie jest trudne. Wystarczy, że rodzice (opiekunowie) będą dbać, by dziecko wypijało w ciągu dnia odpowiednią ilość płynów.

Warto pamiętać, że płyny to nie tylko czysta woda, ale też woda zawarta w zupach, czy owocach. Zalecenia żywieniowe są takie: na pierwszych 10 kilogramów wagi ciała powinno się podać 100 ml wody, kolejne 10 kg to dodatkowo 50 ml. Przy wadze dziecka przekraczającej 20 kg doliczyć trzeba 20 ml na każdy kolejny kilogram.Zdrowie  Odwodnienie u dziecka

Najlepiej podawać dziecku czystą, niegazowaną wodę, ale można ją wzbogacić sokami domowej roboty. Zresztą te ostatnie mogą być podawane bez wcześniejszego rozcieńczania ich wodą (np. soki jabłkowy, czy pomarańczowy). W żadnym wypadku nie powinny to być napoje kolorowe i gazowane!

Kiedy konieczny jest kontakt z lekarzem?

Jeżeli podejrzewamy, że u dziecka występują objawy typowe dla odwodnienia, to nie ma na co czekać! Trzeba natychmiast udać się do lekarza! Gdy lekarz stwierdzi, że stan dziecka jest poważny – na pewno skieruje dziecko na leczenie szpitalne, gdzie  (zwykle dożylnie) podane mu zostaną odpowiednie leki.

W łagodniejszych stanach lekarz zaleci podanie dziecku płynu nawadniającego, uzupełniającego brakujące składniki mineralne. Mogą także pomóc preparaty dostępne nawet bez recepty, takie jak np. Orsalit, czy Dicodral Liquido.