Operacyjne usuwanie mięśniaków macicy

0
533

Mięśniaki macicy są guzami, które w zdecydowanej większości nie są złośliwe. Aby jednak nie dopuścić do „zezłośliwienia”, w niektórych przypadkach lekarze zalecają ich operacyjne usunięcie. Obecnie są dostępne różne metody operacyjnego usuwania mięśniaków macicy.

Metody laparoskopowe operacyjnego usuwania mięśniaków macicy

  • Miomektomia – czyli chirurgiczne wyłuszczanie mięśniaków z macicy dokonywane za pomocą metody laparoskopowej. Stosuje się ją zazwyczaj w sytuacji, gdy u kobiety stwierdzono niewielką ilość mięśniaków, a ich średnica nie przekracza 6 cm. Kobieta musi być zupełnie zdrowa, by móc ją zastosować.Zdrowie  Operacyjne usuwanie mięśniaków macicyOperacja tego typu pozwala na zachowanie macicy kobiety i zajście w przyszłości w ciążę. Ciąża zazwyczaj przebiega prawidłowo, choć czasami zdarza się pęknięcie macicy w miejscu gdzie przebiega blizna pooperacyjna. Może to nastąpić w czasie porodu lub w ostatnich miesiącach ciąży. Aby temu zapobiec, szczególnie wtedy, gdy w czasie operacji dokonano wielu cięć mięśnia macicy pacjentki – lekarze wykonują cesarskie cięcie.
  • Histerektomia – polega na całkowitym usunięciu macicy. Wprawdzie dzięki tej metodzie skutecznie usuwa się mięśniaki, ale po jej wykonaniu kobieta nigdy już nie będzie mogła zajść w ciążę i urodzić dziecka. Najczęściej stosuje się ją u kobiet, które mają duże rozmiary macicy, bardzo obfite krwawienie miesiączkowe będące wynikiem rozrostu mięśniaków. Jest to także sposób na zlikwidowanie ryzyka zezłośliwienia guza. Operacja może być wykonana metodą tradycyjną (przezpochwowo lub przezbrzusznie) albo laparoskopową (stosowane są trzy techniki laparoskopii). Obecnie stosuje się przede wszystkim techniki laparoskopowe z tego powodu, że rany zdecydowanie szybciej się goją niż po operacji tradycyjnej. Oprócz tego występuje mniej pooperacyjnych powikłań.

Nowoczesne metody operacyjnego usuwania mięśniaków macicy

  • Emboliza tętnicy macicznej – to celowe zamknięcie światła naczynia zaopatrującego mięśniak/mięśniaki macicy w krew. Wokół mięśniaka wywołuje się w ten sposób zakrzepicę, dzięki czemu dochodzi do zamknięcia dopływu krwi do guza i jego wielkość w ciągu najbliższych kilku miesięcy zmniejsza się nawet o 80%. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą lekarza – radiologa. Można usuwać w ten sposób nawet kilka mięśniaków jednocześnie. Nie pozbawia on kobiety szansy na zajście w ciążę. Są także minusy tej metody. Po pierwsze – nie można sprawdzić, czy zlikwidowany guz nie był złośliwy. Po drugie – nie jest finansowany przez NFZ.Zdrowie  Operacyjne usuwanie mięśniaków macicy
  • Termoterapia laserowa – za pomocą laparoskopu wprowadza się włókno laserowe do łożyska naczyniowego zaopatrującego mięśniak w krew. W wyniku działania wysokiej temperatury i energii świetlnej lasera mięśniak wyraźnie się zmniejsza, może nawet całkowicie zniknąć. Zabieg może być zastosowany u kobiety pragnącej zachować możliwość zajścia w ciążę, u której stwierdzono niezbyt dużą ilość mięśniaków.
  • Krioterapia – jest jedną z metod, których skuteczność jeszcze się bada. Polega na zamrażaniu tkanek guza.