Opryszczka wargowa w ciąży

1
734

Opryszczkę wargową, powoduje wirus HSV1. Raz „złapany” pozostaje w organizmie na całe życie. Choroba ma tendencje do nawrotów, szczególnie w sytuacjach obniżenia odporności organizmu, np. na skutek przebytej infekcji, choroby zakaźnej, czy silnego stresu. U wielu osób ma jednak bezobjawowy przebieg.

Jak się można zarazić opryszczką wargową?

Opryszczką można zarazić się dość łatwo, bo przenosi się drogą kropelkową i przez dotyk. Wystarczy, że wymienimy pocałunek z osobą mającą objawy opryszczki wargowej albo napijemy się z jednej szklanki i … zarażenie gotowe!

Objawy opryszczki wargowej

Objawy opryszczki wargowej pojawiają się w ciągu 2 – 12 dni od momentu zakażenia wirusem, ale tylko u około 10 – 12% zarażonych, bo u pozostałych choroba ma przebieg bezobjawowy.

Zaczyna się zwykle dość niewinnie – mrowieniem w okolicach warg, czasami nosa. Po około dwóch, trzech dniach widać już na ustach zaczerwienienie, pojawia się też dość uciążliwe pieczenie lub swędzenie.Polecamy  Opryszczka wargowa w ciążyKolejnym etapem jest wybudowanie się na zaczerwienionym miejscu pęcherzyków (czasami jednego) wypełnionych surowiczym płynem, które po pewnym czasie samoistnie pękają.

Zmiana chorobowa zaczyna powoli wysychać i goić się, czego dowodem jest powstawanie strupków. Nieprzyjemne objawy na wargach mogą utrzymywać się około tygodnia, czasami nawet do dwóch tygodni. Niestety chętnie wracają za każdym razem, gdy organizm z jakichś powodów jest tak osłabiony, że pozwala na ponowne uaktywnienie się wirusa.

Czy opryszczka wargowa jest groźna dla kobiety w ciąży i płodu?

W wielu źródłach można znaleźć informacje, że opryszczka wargowa jest niegroźna dla kobiety w ciąży oraz jej płodu jeżeli występuje z powodu aktywizowania się wirusa, a nie zakażenia pierwotnego. Czyli, jeżeli kobieta jeszcze przed zajściem w ciążę miała opryszczkę, a w czasie ciąży pojawiła się ona ponownie, to ani jej, ani dziecku raczej nic nie grozi. Na wszelki wypadek można jednak udać się do lekarza, by to skonsultować.

Bezwzględnej wizyty u lekarza wymaga natomiast sytuacja tzw. zakażenia pierwotnego, czyli pierwsze zakażenie wirusem opryszczki wargowej. Jest ono bardzo niebezpieczne dla prawidłowego rozwoju płodu i przebiegu ciąży, szczególnie gdy do zakażenia doszło w pierwszych dwóch trymestrach jej trwania.

Lekarz najprawdopodobniej zaleci terapię przeciwwirusową, która znacząco może zmniejszyć ryzyko uszkodzeń płodu.

Opryszczka wargowa u matki może być niebezpieczna dla jej nowo narodzonego dziecka

Jeżeli kobieta ma objawy opryszczki wargowej w czasie porodu, to istnieje ryzyko zarażenia jej nowo narodzonego dziecka niebezpiecznym wirusem HSV1.Polecamy  Opryszczka wargowa w ciążyOkazji do tego jest wiele: szczęśliwa mama przecież całuje swoje dziecko, dotyka je, bierze na ręce …

Maluszek może się zarazić od matki niezależnie od tego, czy jej opryszczka spowodowana jest zakażeniem pierwotnym, czy wtórnym. Niestety skutki mogą być bardzo poważne dla jego zdrowia, a nawet życia.