Ospa wietrzna – jak ją rozpoznać?

1
1013

Ospa wietrzna jest jedną z chorób wieku dziecięcego, choć mogą na nią zachorować również dorośli, którzy nie chorowali w dzieciństwie. Ponieważ przenoszona jest drogą kropelkową – bardzo łatwo jest się nią zarazić. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym przechodzą ją zwykle bez komplikacji. Natomiast choroba może być niebezpieczna dla noworodków, niemowląt oraz osób z obniżoną odpornością organizmu: schorowanych i starszych.

Objawy zakażenia ospą wietrzną

Wylęganie się ospy wietrznej trwa dwa, trzy tygodnie. Nie daje wówczas żadnych objawów. Dopiero po tym okresie pojawiają się wyraźne objawy zakażenia, trwające około 10 – 14 dni. Należą do nich: Zdrowie  Ospa wietrzna - jak ją rozpoznać?

  • wysoka, „skacząca” gorączka
  • pogorszone samopoczucie – dziecko może być osłabione, marudne i płaczliwe
  • ból głowy
  • może wystąpić biegunka oraz lekkie powiększenie węzłów chłonnych szyi i okolic potylicznych
  • wysypka (może pojawić się równocześnie z wystąpieniem gorączki lub dwa, trzy dni później) „atakująca” kolejne partie ciała dziecka.

Wysypka może pojawić się na całym ciele

Wysypka pojawia się stopniowo, najczęściej rzutami, kolejno zajmując znaczne części ciała, takie jak: tułów, policzki, skórę głowy i uda. Czasami występuje nawet na narządach płciowych i w ich okolicach, a także w gardle, górnych drogach oddechowych oraz spojówkach oczu. Bardzo rzadko, ale zdarzają się przypadki wystąpienia na jelitach i płucach. Liczba pojawiających się krost jest różna u różnych dzieci – od zaledwie kilku, do – nawet do kilku setek!

Wysypka jest charakterystyczna

Wysypkę towarzyszącą ospie wietrznej trudno pomylić z inną – jest dość charakterystyczna. Ma najpierw postać małych, niesymetrycznych różowych plamek, które w kolejnej fazie rozwoju zmieniają się w grudki, by potem na ich szczycie wybudowały się pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. Płyn następnie mętnieje i sprawia wrażenie jakby zapadł się lekko, tworząc niewielkie wgłębienie.Zdrowie  Ospa wietrzna - jak ją rozpoznać?W miejsce pęcherzyków pojawiają się swędzące krosty. W kolejnej fazie stają się brunatnymi strupkami, które samoistnie odpadają. Proces ten trwa niekiedy nawet 3 tygodnie. Najczęściej nie pozostają na ciele żadne widoczne wyraźnie ślady, choć czasami może pozostać delikatne, ledwo widoczne przebarwienie, a nawet brzydka blizna.

 Uwaga – krost nie wolno drapać!

Pojawiające się zmiany skórne powodują bardzo silne swędzenie nasilające się szczególnie w nocy, kiedy organizm jest rozgrzany. Świąd jest bardzo trudny do opanowania, szczególnie dla dzieci. Niestety drapanie krost może doprowadzić do nadkażenia, w wyniku którego pozostają trwałe blizny w postaci „dołków” w skórze. Dlatego konieczne jest takie postępowanie, które spowoduje złagodzenie swędzenia i maksymalne przyspieszenie procesu zasychania strupków i ich odpadania.