Ospa wietrzna u dziecka – jak się ją leczy?

1
480

Ospę wietrzną najłagodniej przechodzą małe dzieci. Bardzo rzadko prowadzi do powikłań wymagających hospitalizacji, choć trzeba przyznać, że czasami się to zdarza. Jednak w większości przypadków wystarczy leczenie objawowe prowadzone w domu po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Należy skupić się przede wszystkim na obniżaniu wysokiej temperatury, która często towarzyszy ospie, złagodzeniu uporczywego swędzenia oraz niedopuszczeniu do nadkażenia krost.

Jak obniżyć wysoką gorączkę?

Wysoka gorączka jest jednym z pierwszych objawów ospy wietrznej. Jeżeli podskoczy powyżej 38°C powinno się podać maluchowi środek działający przeciwgorączkowo. Ale uwaga – przy ospie nie wolno stosować aspiryny ani ibuprofenu! Zdecydowanie najlepszy będzie paracetamol w zawiesinie lub syropie, który będzie łatwy do zaaplikowania małemu dziecku. Rodzice  Ospa wietrzna u dziecka - jak się ją leczy?

Jak złagodzić uciążliwe swędzenie?

Uciążliwe swędzenie jest trudne do zniesienia nawet dla dorosłych. Nie ma się więc co dziwić, że maluchy nie są w stanie powstrzymać się od drapania swędzących krost. Ponieważ rozdrapane do krwi trudno się goją, a potem pozostawiają brzydkie blizny – trzeba zastosować różne sposoby łagodzące świąd i zapobiegające powikłaniom różnego typu. Należą do nich następujące działania:

  • Krosty należy smarować preparatami przepisanymi przez lekarza. Prawdopodobnie znajdzie się wśród nich pudroderm, albo gencjana lub maść cynkowa. Krosty szybko się dzięki nim wysuszają tworząc strupki, które następnie odpadają.
  • Ulgę przyniosą krótkie kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu, sody oczyszczonej lub rozgotowanego siemienia lnianego. Świetnie sprawdzi się także kąpiel z dodatkiem rumianku – szczególnie wtedy, gdy wysypka znajduje się także w okolicach intymnych.

Jak nie dopuścić do nadkażenia krost?

Aby nie dopuścić do groźnego nadkażenia krost trzeba:

  • Wyjątkowo dokładnie, ale też i delikatnie dokonywać wszelkich zabiegów higienicznych. Nie jest prawdą, że nie wolno zmoczyć występujących na ciele krost. Wręcz odwrotnie – kąpiele z dodatkiem preparatów dezynfekujących (np. wspomnianym nadmanganianem potasu) zapobiegają nadkażeniom.Rodzice  Ospa wietrzna u dziecka - jak się ją leczy?Pamiętać jednak trzeba o tym, by dziecko nie przebywało w kąpieli długo. Mokre po kąpieli ciało dziecka trzeba osuszyć przykładając mięciutki ręcznik bardzo delikatnie – w żadnym wypadku nie pocierać ciała, by nie zerwać pęcherzyków lub strupków (chyba, że strupki same odpadną).
  • Piżamkę i pościel należy zmieniać często. Idealnie byłoby po każdej kąpieli, choć może być nieco rzadziej.
  • Właściwie przez całą dobę trzeba zwracać uwagę na dziecko, by w porę zareagować w razie rozdrapywania krost.
  • Paznokcie malucha powinny być krótko obcięte i dokładnie wyczyszczone.
  • Na noc najlepiej stosować bawełniane rękawiczki, by utrudnić drapanie przez sen.