Otyłość u dzieci – jakie są jej przyczyny i skutki?

5
556

Otyłość u dzieci w Polsce stała się faktem. Z badań przeprowadzonych w tym roku wynika, ze co trzeci ośmiolatek jest otyły! A tendencja jest cały czas wzrostowa! Jeżeli nic się z tym nie zrobi, za parę lat będziemy więc otyłym społeczeństwem.

Co to jest otyłość?

Otyłość jest patologicznym zwiększeniem masy tkanki tłuszczowej w organizmie. Zaliczana jest do chronicznych chorób niezakaźnych, czyli tzw. chorób cywilizacyjnych. Wyróżnia się kilka rodzajów otyłości, w zależności od zastosowanych kryteriów:

  • otyłość prosta
  • otyłość wtórna
  • otyłość androidalna
  • otyłość gynoidalna

Otyłość prosta jest typem otyłości najczęściej spotykanej u dzieci (95% otyłych dzieci).Zdrowie  Otyłość u dzieci - jakie są jej przyczyny i skutki?Prowadzą do niej między innymi nieprawidłowe nawyki żywieniowe, mała aktywność fizyczna i problemy emocjonalne. Zazwyczaj są one przeniesione ze środowiska, w którym dziecko (nastolatek) przebywa.

Otyłość wtórna występuje zaledwie w 5% przypadków otyłości u dzieci. Jej powodem jest np. długotrwałe zażywanie niektórych leków, zaburzenia hormonalne, uszkodzenie układu nerwowego, czy zespoły uwarunkowane genetycznie.

Jak sprawdzić stopień otyłości u dziecka?

Do oceny stopnia otyłości zarówno u dzieci, młodzieży jak i dorosłych stosuje się siatki centylowe, wskaźnik BMI, wskaźnik Cole`a oraz pomiary obwodu bioder i tzw. fałdomierze.

Aby stwierdzić stopień otyłość u dziecka najlepiej jest udać się do lekarza. Pediatra prawidłowo określi zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie uwzględniając odpowiednio wiek i płeć pacjenta. Podpowie też co należy zrobić, by doprowadzić do spadku wagi ciała dziecka. Pamiętać jednak trzeba, że dzieci się nie odchudza! W każdym razie nie w taki sposób, jak to zwykle czynią dorośli (np. głodząc się). Zwykle lekarz sugeruje zmianę sposobu żywienia dziecka oraz zwiększenie aktywności ruchowej.

Skutki otyłości i nadwagi u dzieci

Zarówno otyłość jak i nadwaga jest chorobą, a nie tylko defektem estetycznym. Wyniki przeprowadzanych badań wyraźnie wskazują, że otyłe dziecko to w przyszłości potencjalny otyły nastolatek, a później dorosły! Wielu rodziców nie zauważa nawet, że jego dziecko ma problem z nadwagą czy otyłością. Nie podejmują więc wysiłku, by ten stan rzeczy zmienić.Zdrowie  Otyłość u dzieci - jakie są jej przyczyny i skutki?A sprawa jest poważna, bo zbyt duża waga ciała ogromnie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu endokrynologicznego i oddechowego, stłuszczenia wątroby oraz nieprawidłowości ortopedycznych. Te ostatnie to przede wszystkim wady postawy takie jak: skolioza, lordoza, koślawość kolan i płaskostopie. Otyli chłopcy mają często zaburzenia dojrzewania, a dziewczynki zaburzenia miesiączkowania.

Trudna jest także sytuacja otyłego dziecka w środowisku rówieśników. Często wyśmiewane i odrzucane czują się osamotnione, nieakceptowane i gorsze od reszty dzieci. Poczucie niższej wartości może prowadzić do zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. Dziecko pragnąc zrekompensować sobie porażki w świecie rówieśników może stać się agresywne lub odwrotnie – wycofane i zamknięte w sobie. Sprzyjać to może wystąpieniu depresji.

Otyłe dziecko, to potencjalny otyły i chory dorosły

Nie leczona otyłość może doprowadzić do bardzo poważnych schorzeń w dorosłym życiu. Należą do nich między innymi schorzenia układu sercowo – naczyniowego mogące zakończyć się zawałem serca lub udarem mózgu. Oprócz tego wymienić należy stłuszczenie wątroby, marskość wątroby, kamicę żółciową, bezdech senny, zaburzenia hormonalne, zmiany zwyrodnieniowe układu kostno – stawowego oraz cukrzycę typu II, a nawet niektóre nowotwory (m.in. piersi, prostaty i jelita grubego)!