piątek, Listopad 22, 2019
Strona główna Ciąża Palenie w ciąży

Palenie w ciąży

3
574

Mówienie, że palenie szkodzi zdrowiu jest właściwie truizmem. Szczególnie, gdy mówimy o nim w kontekście zdrowia kobiety w ciąży(i płodu!).Ciąża Palenie w ciąży

Zwykle widok kobiety będącej w stanie błogosławionym i sięgającej po papierosa, a już nie daj Boże idącej ulicą z papierosem w ręku budzi powszechną niechęć. Prawie „słychać” wtedy myśli wszystkich, którzy to widzą… („Ale matka…” „Jak można palić w czasie ciąży!?”, „Głupia, robi krzywdę dziecku…” itp.).

Trochę statystyki

Okazuje się, że paląca kobieta w ciąży, to w Polsce wcale nie taki rzadki przypadek – badania wykazują, że co trzecia kobieta spodziewająca się dziecka pali papierosy (dane Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego)!Ciąża Palenie w ciąży

Około 70 % kobiet próbuje wprawdzie rozstać się z nałogiem, ale niestety, nie wszystkim się to udaje. Część z tych, którym się uda – po urodzeniu dziecka wraca do nałogu.

Pocieszające jest tylko to, że w dalszym ciągu liczba kobiet świadomych zagrożeń związanych z paleniem papierosów ciągle rośnie 🙂

Skutki palenia papierosów dla dziecka

Ponieważ płód narażony jest na działanie blisko czterech tysięcy substancji chemicznych (z czego czterdzieści z nich powoduje raka), to dziecko nie otrzymuje odpowiedniej ilości i tlenu, potrzebnego do prawidłowego rozwoju. W efekcie może dojść do wystąpienia następujących skutków:

 • występuje o wiele większe ryzyko wystąpienia komplikacji w czasie ciąży, takie jak: poronienie, przedwczesny poród, krwawienia, odklejenie łożyska, odklejenie łożyska, ciążą pozamaciczna, przedwczesne peknięcie pęcherza płodowego
 • dzieci palaczek o wiele częściej narażone są na wady wrodzone (wady serca, brak lub deformacje kończyn, wady układu pokarmowego oraz zniekształcenia twarzy – na przykład rozszczep wargi czy podniebienia)
 • zwiększa się ryzyko obumarcia płodu
 • zwiększa się ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej
 • waga dziecka jest znacznie mniejsza ( o około 200 – 300 gramów), niż waga dziecka matki niepalącej
 • dziecko może cierpieć na na zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, oddechowego (dziecko otrzymuje o 25% mniej tlenu, niż dziecko matki, która nie paliła)
 • pojawiają się problemy z prawidłową przemiana materii
 • w dalszej perspektywie dziecko może mieć problemy zarówno z nauką, jak i z właściwymi relacjami z otoczeniem.
  Lekarze odbierający porody bez trudu rozpoznają pacjentkę, która regularnie paliła papierosy w ciąży. Jest to możliwe dzięki wyglądowi łożyska: w łożysku kobiety palącej widać wyraźnie malutkie kuleczki substancji smolistych wyglądające jak małe czarne węgielki…  Dym z papierosa pozostawia bowiem nie tylko ślady w płucach palącej matki, ale także w łożysku!

Czy e-papierosy są bardziej bezpieczne?

Nie ma, niestety, badań, które jasno i wyraźnie odpowiadają na pytanie, „czy e-papierosy mają negatywny wpływ na kobiety w ciąży i na ich dziecko. Dlatego kobiety w ciąży nie powinny używać e-papierosów (podobnie ich mężowie/partnerzy)!Ciąża Palenie w ciąży

Tym bardziej, że wprawdzie nie dają one tak zwanego „kopa”, to jednak zawierają nikotynę. A to ona właśnie może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu…Sugestia nasuwa się więc sama – kobieta w ciąży powinna powstrzymać się od palenia e-papierosa, bo jest odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale również za rozwijający się w jej ciele płód.

Kiedy rzucić palenie?

Planując ciążę rodzice powinni zrobić wszystko, by przebiegała prawidłowo, a noworodek był zdrowy. Wśród działań, które mogą podjąć, jest między innymi rzucenie palenia papierosów.Ciąża Palenie w ciąży

I chodzi tu nie tylko o rzucenie nałogu przez przyszłą mamę, ale także przez przyszłego tatę. Najlepiej zrobić to jeszcze przed zajściem w ciążę. Jeśli to się nie uda, można to zrobić oczywiście w każdej chwili, ale im później, tym gorzej dla płodu.

Jak rzucić palenie w ciąży?

Najważniejsza jest decyzja o rzuceniu palenia (nudności i złe samopoczucie na początku ciąży niektórym kobietom bardzo pomaga w rzuceniu nałogu 🙂 )

Ponieważ w tym stanie nie można używać żadnych preparatów ułatwiających uwolnienie się od nałogu (nawet gumy do żucia, czy plastrów antynikotynowych), to proces może być trudny. Ale ogromną rolę odgrywa tu zazwyczaj cel, który bardzo silnie motywuje przyszłą mamę do działania (zdrowie dziecka!). Niepokój i  zdenerwowanie to pierwsze odczucia towarzyszące kobiecie tuż po odstawieniu papierosów.

Potem może pojawić się kaszel, obfite wydzielanie śluzu z dróg oddechowych (odkasływanie), co świadczyć będzie o usuwaniu papierosowych zanieczyszczeń, które się w nich nagromadziły. Zwykle objawy te trwają około dwa tygodnie. Dalej może być już tylko lepiej… 🙂 

Szczególnie, gdy:

 • bliscy i lidzie z najbliższego otoczenia kobiety wiedzą, że rzuca palenie – nie częstują papierosem, nie zachęcają do palenia itp.
 • kobieta zmieni przyzwyczajenia – np. profilaktycznie omija kiosk, w którym kupowała zwykle papierosy, unika spotkań z palącymi osobami itp.
 • stara się nie myśleć o paleniu – organizuje sobie czas tak, by ciągle mieć jakieś zajęcie (np. udział w zajęciach szkoły rodzenia)