Parabeny – czy faktycznie są niebezpieczne?

0
504

Kosmetyki dla dzieci – co tak naprawdę o nich wiemy?

Nie ulega wątpliwości, że nasza wiedza na temat kosmetyków jest dość ograniczona. Mimo tego, że wszędzie pełno jest artykułów doszkalających, ciężko jest znaleźć rzetelne źródła, których nie można poddać wątpliwości. Na szczególne zainteresowanie zasługują składniki kosmetyków dla dzieci. Czym są parabeny i dlaczego owiane są tak złą sławą?

Zdrowie  Parabeny - czy faktycznie są niebezpieczne?

Tak wiele produktów, tak mało wiedzy.

Od początku ciąży jesteśmy torpedowane reklamami produktów dla dzieci. W całym tym reklamowym bałaganie ciężko jest znaleźć równowagę między tym, czego faktycznie maluch potrzebuje, a co aktualnie jest na ,,topie” i na co firmy kosmetyczne obecnie stawiają przez wzgląd na finansowe korzyści. Czy coraz uboższe w ,,podejrzane substancje” produkty faktycznie są lepsze? Czy natura jest tym, czego potrzeba naszemu dziecku? Czy dzięki takim wyborom maluch będzie zdrowszy?

Nasze babcie prawdopodobnie podczas wychowywania swoich dzieci nie wiedziały o istnieniu 90% ,,złych” substancji, których obecnie tak bardzo unikamy. Udało im się jednak wychować zdrowe i radosne pociechy. Gdzie leży prawda?

Czy parabeny są faktycznie tak szkodliwe?

Chodzą słuchy, że parabeny są rakotwórcze, uczulają i powodują zapychanie skóry. Teorii spiskowych nie ma końca. Część rodziców woli się pozbyć nieznanych substancji, inni chętnie po nie sięgają.

Zdrowie  Parabeny - czy faktycznie są niebezpieczne?

Parabeny to składniki naturalne, znane z etykiet pod nazwami: ethylparaben, butyloparaben, propylparaben itp. Ich stężenie jest, zgodnie z prawem, ograniczone. Dzięki Unijnym regulacjom, firmy kosmetyczne nie mogą dowolnie dozować ich w swoich preparatach.

Parabeny stanowią przedmiot wielu badań toksykologicznych. Ich szkodliwość jest dyskusyjna, chociaż większość opinii skłania się ku stwierdzeniu, że nie są rakotwórcze. Potwierdzono natomiast oddziaływanie parabenów na układ hormonalny człowieka, w związku z czym zmniejszono dopuszczalne stężenie substancji o połowę. Takie rozwiązanie zagwarantowało bezpieczeństwo stosowania parabenów nawet w przypadku dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Okazało się, że nie tylko są najmniej uczulającymi substancjami, ale dodatkowo świetnie współpracują ze skórą dziecka.

Postawić na naturę, czy na wyniki badań?

Parabeny występują naturalnie w owocach, warzywach, czy mrożonkach. Mają właściwości konserwujące, dzięki czemu preparaty w których składzie je znajdziemy, posiadają długi okres przydatności i bakteriobójcze działanie.

Zdrowie  Parabeny - czy faktycznie są niebezpieczne?

Czy powinniśmy się więc obawiać czegoś, co pochodzi z natury? Odpowiedź jest w zasadzie dość prosta. Jeżeli jesteśmy w stanie zaufać specjalistom i wykonanym badaniom, spokojnie możemy sięgnąć po kosmetyki z parabenami. Jeśli jednak wychodzimy z założenia, że dziecko powinno korzystać tylko z natury, zrezygnujmy z parabenów. Nawet jeżeli nie pomoże to naszemu dziecku, uzdrowi zestresowane, rodzicielskie głowy.