Pasożyty u dziecka – owsiki

2
668

Owsiki to jedne z najczęściej występujących pasożytów u dzieci. Wywołują chorobę nazywaną owsicą. Zarazić się nią jest bardzo łatwo, szczególnie przebywając w dużych grupach ludzi. Stąd najbardziej narażone są na zakażenie dzieci uczęszczające do żłobków, przedszkoli i szkół oraz pracownicy tych placówek. Owsice można zaliczyć do tzw. chorób brudnych rąk.

Jak wyglądają owsiki

Owsiki są pasożytami należącymi do grupy nicieni. Są koloru białego, ale wydają się być przezroczyste. Większe są samice, które osiągają około 1 cm długości i 4 mm szerokości. Uważnie się przyglądając można je dostrzec. W przypadku samców jest to trudniejsze, bo mają mniejsze rozmiary. Występują zawsze w grupach, a nie pojedynczo.

Gdzie mieszkają te pasożyty?

Owsiki najpierw zagnieżdżają się w jelicie cienkim, potem przemieszczając się trafiają do jelita krętego, a następnie do jelita ślepego. Stąd dorosłe już samice kierują się w stronę odbytu, by złożyć jajeczka. Każda z nich może ich jednorazowo złożyć nawet jedenaście tysięcy! Zaledwie po sześciu godzinach wylęgają się z nich larwy, które następnie wracają do jamy brzusznej wędrując przez jelito grube. Pełną dojrzałość osiągają już po dwóch, czterech tygodniach.

Jak można się zarazić owsicą?

Owsicą można się zarazić niestety w bardzo prosty sposób. Wystarczy zjeść nieumyty owoc, czy warzywo na którym znajdują się jaja owsików lub mieć kontakt z osobą będącą nosicielem. Do zarażenia może również dojść w wyniku korzystania z tych samych ręczników, pościeli itp.Zdrowie Pasożyty u dziecka - owsikiCzęsto źródłem zakażenia jest wspólna piaskownica, czy plaża. W klimatyzowanych pomieszczeniach do zakażenia może dojść drogą oddechową. Także w zwykłym kurzu domowym, zasłonach, pokryciach kanap, mogą znajdować się jaja tego nieprzyjemnego pasożyta.

Skąd ten świąd w okolicach odbytu?

Samice owsików po wyjściu na zewnątrz odbytu składają tam jaja. Są one pokryte lepką wydzieliną. Działa ona trochę jak przyssawki. Dlatego powoduje bardzo nieprzyjemny świąd w okolicach odbytu. Z tego powodu dziecko przez sen drapie te miejsca i zupełnie nieświadomie przenosi jaja pasożyta na swoje ręce. Stąd bardzo łatwo przenieść je na przedmioty znajdujące się w pobliżu, a także pościel i osoby śpiące obok … Często trafiają bezpośrednio do buzi. Wtedy proces zaczyna się od nowa – jaja trafiają do przewodu pokarmowego, potem wędrując dalej dorastają, by ostatecznie stać się dorosłymi osobnikami. Następnie w okolicach odbytu dochodzi do złożenia jaj przez samicę itd. …

Objawy owsicy u dzieci

Objawów obecności pasożytów w organizmie dziecka nie sposób nie zauważyć:

 • dziecko jest rozdrażnione, niespokojne, kręci się, wierci
 • ma bladą skórę i podkrążone oczy
 • traci apetyt
 • chudnie
 • występuje u niego zaczerwienienie w okolicach odbytu
 • narzeka na bóle brzucha i głowyZdrowie Pasożyty u dziecka - owsiki
 • słabo sypia
 • budzi się w nocy, a starsze dziecko narzeka na swędzenie w okolicach odbytu (drapie te miejsca co sprzyja przenoszeniu jaj owsików na ubranie, pościel, zabawki itd.)
 • w czasie snu zgrzyta zębami
 • może się zacząć moczyć
 • u dziewczynek mogą wystąpić białe upławy i pieczenie w okolicy pochwy i sromu
 • dziecko łatwiej „łapie” wszelkie infekcje na skutek spadku odporności organizmu

Jak sprawdzić, czy dziecko ma owsiki?

Wystąpienie opisanych objawów może wskazywać na to, że dziecko cierpi na owsicę. Aby upewnić się, czy podejrzenie jest słuszne lekarz zapewne zleci badanie stolca dziecka. Czasami pasożyty widać nawet gołym okiem w kupie lub okolicach odbytu. Można także wykonać badanie wymazu pobranego z okolic odbytu.

Z całą pewnością natomiast leczeniu muszą się poddać wszyscy członkowie rodziny i najbliższego otoczenia. Konieczne jest także poinformowanie placówki, do której dziecko uczęszcza (np. żłobek, przedszkole) bo najprawdopodobniej inne dzieci także zaraziły się tymi pasożytami.