Paznokcie do porodu – czy mogą być pomalowane?

0
584

Wszystkie kobiety będące w ciąży zazwyczaj robią wszystko, by ciąża przebiegała prawidłowo. Część z nich zadaje sobie zapewne pytanie, czy przygotowując się do porodu można pozostawić paznokcie wykonane metodą hybrydową, akrylową lub pomalowane zwykłym lakierem. Oto krótkie odpowiedzi na te pytania.

Paznokcie u nóg

Paznokcie u nóg mogą być pomalowane dowolną techniką: hybrydową, żelową i tradycyjną. Nie ma to znaczenia zarówno dla zdrowia dziecka jak i przebiegu akcji porodowej.Ciąża  Paznokcie do porodu - czy mogą być pomalowane? Wprawdzie niektórzy uważają, że stosowanie choćby najmniejszej ilości chemikaliów (a przecież lakiery do paznokci to też chemikalia) w czasie ciąży może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka, to jednak nie ma żadnych dowodów na potwierdzenie tej teorii. Oczywiście jeżeli kobieta ma jakieś obawy – lepiej żeby przez okres trwania ciąży zrezygnowała z ich stosowania.

Paznokcie u rąk

Nieco inaczej jest w przypadku paznokci u rąk. Wszystkie oddziały położnicze kierują do swych potencjalnych pacjentek prośbę, właściwie zalecenie, by do porodu paznokcie u rąk nie były pomalowane. I jest to jak najbardziej uzasadnione, chociaż nie przy każdym porodzie niezbędne. Niestety nigdy nie wiadomo, czy w czasie porodu nie zaistnieje konieczność wykorzystania urządzenia pod nazwą pulsoksymetr, które można skutecznie podłączyć tylko na palec z niepomalowanym paznokciem.Ciąża  Paznokcie do porodu - czy mogą być pomalowane?Podłączenie pulsoksymetru jest konieczne przy cesarskim cięciu oraz w sytuacji, gdy zastosowane zostanie znieczulenie w czasie porodu. Ponieważ zawsze trzeba się liczyć z możliwością wystąpienia konieczności wykonania cesarskiego cięcia ze wskazań nagłych lub znieczulenia – na wszelki wypadek, paznokcie nie powinny być pomalowane.

Pulsoksymetr – co to jest?

Pulsoksymetr to specjalna nakładka na palec, najczęściej nakładana na palec wskazujący prawej lub lewej ręki. Ma ona za zadanie dostarczenie lekarzom informacji o pulsie rodzącej oraz utlenowieniu krwi tętniczej. Kolor płytki paznokcia wskazuje, czy krew jest odpowiednio dotleniona – siniejący kolor płytki wskazuje na niedotlenienie. Jeżeli na paznokciu znajduje się lakier do paznokci, to urządzenie może wcale nie zadziałać lub dawać nieprawdziwy, zafałszowany odczyt. Dotyczy to zarówno paznokci pomalowanych zwykłym lakierem jak i lakierem hybrydowym. Wyjątkiem są jedynie bezbarwne odżywki do paznokci oraz bezbarwny lakier hybrydowy.

Od którego miesiąca ciąży kobieta powinna mieć niepomalowane paznokcie?

Biorąc pod uwagę dobro dziecka i samej matki najlepiej rozpocząć przygotowania do porodu już od 37 tygodnia ciąży. Wtedy ciąża jest już teoretycznie donoszona i w każdej chwili może rozpocząć się akcja porodowa. I naprawdę nie będzie wtedy czasu na zmywanie pomalowanych paznokci.Ciąża  Paznokcie do porodu - czy mogą być pomalowane? Dlatego już od tego momentu lepiej unikać ich malowania. Te, które są pomalowane lepiej zmyć lub kolorowy lakier zastąpić odżywką.

A jeśli dojdzie do porodu przedwczesnego?

Czasami dochodzi do porodu przedwczesnego, którego kobieta zupełnie się nie spodziewa. Jeżeli ma wówczas pomalowane paznokcie, to lekarz ostatecznie pulsoksymetr podłącza do płatka ucha.