Picie alkoholu w ciąży

2
514

Gdyby spytać któregokolwiek z rodziców, czy dałby do wypicia swojemu maleńkiemu, lub nawet starszemu już nieco dziecku lampkę wina lub kufel piwa, to z pewnością każdy z nich wyraziłby swoje oburzenie i zdecydowanie odpowiedziałby, że nigdy w życiu tego by nie zrobił. Ciąża Picie alkoholu w ciążyNawet prawo polskie stanowi, że dzieciom do 18 roku życia nie wolno sprzedawać alkoholu. Idąc tym tropem rozumowania można chyba powiedzieć, że kobieta pijąc alkohol w ciąży właśnie dokonuje takiej „sprzedaży”. I to swojemu własnemu dziecku! No właśnie …

Dziecko w łonie matki nie ma jak się bronić

Jeżeli przyszła mama wypije lampkę wina lub dwie – jej dziecko wypija tyle samo! Pół godziny po spożyciu alkoholu, jego stężenie w organizmie dziecka jest identyczne jak u matki! Dziecka nie chroni bowiem łożysko, przez które przenikają cząsteczki alkoholu, ani wątroba, która jest jeszcze zbyt słabo rozwinięta. Dziecko w łonie matki nie ma więc żadnych możliwości obrony przed alkoholem, który wypija jego matka.

Kiedy alkohol szkodzi dziecku najbardziej?

Alkohol szkodzi zdrowiu. wiedzą o tym nawet ci, którzy regularnie go piją. Nie ma również wątpliwości, że kobieta będąca w ciąży i pijąca alkohol szkodzi nie tylko sobie, ale przede wszystkim swojemu dziecku. Deficytów, które u niego powstaną nigdy nie da się wyrównać! W żaden sposób. Największe spustoszenie w organizmie dziecka spowoduje alkohol, który wypiła kobieta będąc w pierwszych dniach i tygodniach ciąży.Ciąża Picie alkoholu w ciążyMózg i układ nerwowy dziecka najbardziej jest narażony na uszkodzenia spowodowane przez alkohol w pierwszych 3 – 5 tygodniach ciąży. Natomiast w trzecim trymestrze, kiedy wydaje się, że dziecko jest już ukształtowane i właściwie niewiele już może mu zaszkodzić – powoduje wyraźne spowolnienie jego rozwoju. Występuje też ryzyko przedwczesnego porodu.

Wniosek jest więc taki, że żaden moment ciąży nie jest dobry na picie alkoholu przez ciężarną. I nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży!

A więc najrozsądniej byłoby całkowicie powstrzymywać się od spożywania alkoholu w czasie ciąży. Mało tego, najlepiej byłoby gdyby kobieta zrezygnowała ze spożywania alkoholu już na etapie planowania ciąży by pierwsze tygodnie, te najważniejsze dla rozwoju płodu, były całkowicie wolne od alkoholu. Podobnie powinna postępować choćby wtedy, gdy nie stosuje żadnych środków antykoncepcyjnych lub stosuje takie, które niosą za sobą ryzyko nieplanowanej ciąży.

FAS (fetal alcohol syndrome) – płodowy zespół alkoholowy

Dzieci matek nagminnie spożywających alkohol w czasie ciąży, rodzą się z tzw. FAS, czyli płodowym zespołem alkoholowym obejmującym zaburzenia neurologiczne i fizyczne. Problem jednak polega na tym, że nie ma sprawdzonych, wiarygodnych źródeł mówiących o tym, jaka ilość alkoholu tę chorobę wywołuje. Dlatego tak ważna jest całkowita abstynencja w czasie trwania ciąży.Ciąża Picie alkoholu w ciążyWystarczy więc odmówić sobie przysłowiowej lampki wina, czy kufla piwa, by uchronić swoje dziecko przed wystąpieniem FAS. To chyba nie jest zbyt duże wyrzeczenie … ? Objawy FAS mogą być bardzo poważne:

 • dysmorfia twarzy (twarz niesymetryczna, płaska, szeroka, oczy szeroko osadzone, nos krótki i zadarty, górna warga bardzo cienka, uszy nisko osadzone, owłosienie skóry i głowy bardziej obfite niż u zdrowych dzieci)
 • małogłowie i niski wzrost
 • anomalia w budowie narządów wewnętrznych
 • problemy z pamięcią, słyszeniem i mową
 • słaba pamięć wzrokowa
 • trudności w uczeniu się
 • niekontrolowane napady agresji i złości
 • ADHD
 • nadwrażliwość na ból lub podwyższony próg bólu
 • wady układu kostno – mięśniowego
 • niedostosowanie społeczne
 • trudności w przewidywaniu konsekwencji swoich zachowań
 • skłonności depresyjne
 • lękliwość
 • skłonności do uzależnień

W Polsce każdego roku rodzi się około tysiąc noworodków z FAS (więcej niż dzieci z zespołem Downa).