Picie kawy w ciąży

0
478

Dość powszechna jest wiedza na temat negatywnych skutków picia alkoholu i palenia papierosów w czasie ciąży. Natomiast opinie na temat picia kawy nie są jednoznaczne, więc warto ten temat poruszyć.Ciąża  Picie kawy w ciążyKawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów – chyba drugim, zaraz po wodzie. Można się od niej dość łatwo uzależnić. Jest aromatyczna, działa pobudzająco więc niektórzy piją jej sporo, by „pobudzić się do życia” w ciągu dnia. Ponieważ wśród kawoszy są także panie, wiele z nich będąc w ciąży zadaje sobie pytanie:

Czy można pić kawę będąc w ciąży?

Otóż są dwie wiadomości będące jednocześnie odpowiedziami na postawione pytanie: jedna dobra, druga zła. Ta dobra jest taka, że kobieta w ciąży może pić kawę. Ta zła natomiast, że jej ilość musi być znacznie ograniczona.

Na jaką ilość kawy może sobie pozwolić kobieta w ciąży?

Ponieważ nie można prowadzić badań na kobietach w ciąży, to nie ma naukowych opracowań na temat skutków spożywania przez nie kawy. Wszelkie wnioski na ten temat zostały wyciągnięte na podstawie przeprowadzonych wywiadów z kobietami pijącymi i nie pijącymi kawę w czasie trwania ciąży oraz obserwacji stanu zdrowia dzieci, które urodziły. Wnioski są następujące:Ciąża  Picie kawy w ciąży

  • piecie kawy w czasie trwania ciąży jest bezpieczne dla kobiety i jej dziecka jeżeli dzienna dawka zawartej w niej kofeiny nie przekracza 200 mg (tj. może wypić w ciągu dnia około dwie filiżanki słabej kawy)
  • większa ilość wypitej kawy może mieć negatywny wpływ na zdrowie ciężarnej, a przede wszystkim jej dziecka

Skutki zbyt dużej ilości spożywanej kawy w czasie trwania ciąży

Jeżeli ciężarna nie może obyć się bez kilku filiżanek kawy w ciągu dnia, to musi liczyć się z tym, że może to wpłynąć negatywnie na przebieg jej ciąży. Grozi jej bowiem poronienie oraz przedwczesny poród. Oprócz tego nowo narodzone dziecko będzie miało prawdopodobnie zbyt niską wagę urodzeniową, co może mieć negatywny wpływ na stan jego zdrowia w najbliższych miesiącach, a nawet latach.

Dodatkowo sama ciężarna może odczuwać dolegliwości żołądkowo – jelitowe, częstszą potrzebę oddania moczu, wzmożoną nerwowość, niepokój i bezsenność. Nie wspominając o nasileniu zgagi, która i bez kawy potrafi ciężarnej nieźle dać się w kość .

Kofeina zawarta w kawie (a także w herbacie, napojach energetyzujących, kakao i czekoladzie) utrudnia przyswajanie przez organizm wapnia i magnezu oraz zakłóca wchłanianie żelaza. Dla kobiety w ciąży i bez kawy zagrożonej anemią, jest to więc czynnik mający negatywny wpływ na stan jej zdrowia.

A jeśli kawa, to najlepiej z ekspresu do kawy

Jeżeli jednak kobieta w ciąży nie jest w stanie sobie jej odmówić, to najlepszą opcją będzie kawa parzona w ekspresie.Ciąża  Picie kawy w ciążyMa bowiem mniejszą zawartość kofeiny niż ta parzona „po turecku”. Można także pić kawę z mlekiem – będzie dodatkowym źródłem wapnia.