Pielęgnacja suchej skóry

1
648

Sucha skóra wymaga codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, bo jest wyjątkowo narażona na podrażnienia. Ponieważ łatwo traci wodę przez naskórek, bardzo szybko traci jędrność i elastyczność.

Przyczyny suchości skóry

Przyczyny suchości skóry mogą być różne:

  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry
  • niedobór substancji lipidowych w naskórku
  • straty naturalnego czynnika nawilżającego (NMF – Natural Moisturizing Factor), które zatrzymują wodę w organizmie i zapewniają prawidłowe nawilżenie naskórka

Podstawowe zasady letniej pielęgnacji skóry

Lato jest okresem wyjątkowo niesprzyjającym dla osób mających suchą skórę. Dzieje się tak dlatego, że w wyniku oddziaływania promieni słonecznych powstają wolne rodniki, które powodują szybsze starzenie się skóry.Rodzice  Pielęgnacja suchej skóryAby temu zapobiec warto stosować codziennie odpowiednie kremy do twarzy i ciała aby nawilżały skórę i pobudzały naturalne procesy jej regeneracji. Trzeba pamiętać o tym, że ich skład powinien być dostosowany do wieku skóry – im starsza skóra, tym większa utrata składników wpływających na prawidłowe funkcjonowanie naskórka i w konsekwencji gorszy jego wygląd. Ważna jest także odpowiednia dieta oraz peeling, dzięki któremu skuteczniejsza jest kuracja nawilżająca.

Jakie składniki powinny się znajdować w kremach?

Co najmniej dwa składniki powinny znajdować się w kremach stosowanych na skórę suchą. Są to: mocznik i kwas hialuronowy.

  • Mocznik – jego zadaniem jest zatrzymywanie wody w naskórku. Właściwości mocznika zależą od stopnia stężenia w danym preparacie. Niskie stężenie mocznika daje efekt silnego nawilżenia, wysokie stężenie natomiast wykazuje właściwości złuszczające. Dlatego wszelkie preparaty nawilżające do ciała i twarzy mają zwykle niskie stężenie tego składnika, a preparaty mające na celu złuszczanie martwego lub zgrubiałego naskórka – wysokie. To ostatnie występuje np. w specyfikach do pielęgnacji stóp.
  • Kwas hialuronowy – robi ostatnio zawrotną karierę. Nie bez powodu, bo jest to składnik odpowiadający za naturalną regulację stopnia nawilżenia skóry. Niedobór tego kwasu powoduje w konsekwencji ubytek wody, a więc utratę jej jędrności. Potrzebuje go więc skóra sucha, a przede wszystkim dojrzała.

Peeling – to podstawa

Regularne złuszczanie martwego naskórka powinno być podstawową czynnością codziennej pielęgnacji suchej skóry. Oczyszczona skóra bowiem zdecydowanie łatwiej „przyjmuje” aktywne składniki znajdujące się w aplikowanych preparatach. Nie wolno jednak zapomnieć o dobraniu odpowiedniego specyfiku.Rodzice  Pielęgnacja suchej skóryInny będzie potrzebny do peelingu skóry twarzy, inny do pozostałych części ciała, a jeszcze inny do pielęgnacji stóp. Nieobojętne jest również, czy skóra ma tendencje do pękania naczynek krwionośnych lub jest wyjątkowo wrażliwa, czy nie. Zbyt intensywne złuszczanie może bardziej zaszkodzić niż pomóc – może np. spowodować podrażnienie naskórka lub jego nadmierną reaktywność.

Właściwa dieta dla osób z cerą suchą

Właściwa dieta dla osób ze skórą suchą powinna być prawidłowo zbilansowana i zróżnicowana, bogata w warzywa i owoce. Dzięki temu skóra otrzyma odpowiednią ilość witamin i minerałów potrzebnych do utrzymania jej w dobrej kondycji. Czasami można się wspomóc suplementami diety, które bez trudu można kupić bez recepty w aptece.