Pieluszkowy udar cieplny

0
511

Przy okazji występowania w sezonie letnim wysokich temperatur wiele uwagi poświęca się tematom dotyczącym prawidłowego korzystania ze słońca przez dzieci i dorosłych. Szereg artykułów w różnych mediach instruuje jak się opalać, jak chronić dziecko przed niebezpiecznymi promieniami słonecznymi oraz jak postępować w przypadku poparzeń słonecznych i udaru słonecznego. Rzadko natomiast pojawia się pojęcie „pieluszkowy udar cieplny„. Warto więc parę słów mu poświęcić.

Pieluszkowy udar cieplny – co to jest?

Pieluszkowy udar cieplny, to nic innego jak przegrzanie organizmu dziecka na skutek nakrywania wózka pieluszkami. Praktyka ta jest dość powszechna, bo niewiele osób zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie za sobą niesie.Niemowlę Pieluszkowy udar cieplny

Kiedy rodzice wychodzą na spacer z niemowlakiem leżącym w głębokim wózku (tzw. gondoli), lub z nieco starszym siedzącym w tzw. spacerówce, to najczęściej maluch w czasie drogi zasypia, a potem przez jakiś czas smacznie sobie śpi. Niestety wielu rodziców chcąc chronić dziecko przed zbyt silnymi promieniami słonecznymi lub inwazją owadów narzuca na wózki pieluszki tetrowe lub nawet flanelowe. Wprawdzie i jedne i drugie są zazwyczaj cieniutkie, to jednak uniemożliwiają, a w każdym razie bardzo utrudniają swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz wózka.

W wózku – jak w termosie!

W wyniku zasłaniania powietrzu możliwości swobodnej cyrkulacji, temperatura wewnątrz wózka może wzrosnąć o kilka, a nawet kilkanaście stopni w stosunku do temperatury otoczenia! Takie postępowanie powoduje więc to, że wózek staje się swego rodzaju termosem. Termosem, w którym przebywa dziecko. Może do tego dojść jeszcze zwiększona wilgotność powietrza oraz zmniejszone stężenie tlenu… W takich warunkach, szczególnie latem, przy wysokich temperaturach powietrza, bardzo łatwo doprowadzić do udaru cieplnego – pieluszkowego udaru cieplnego.Niemowlę Pieluszkowy udar cieplnyPodobny skutek może dać zastosowanie moskitier i innych osłonek instalowanych w wózkach. Szczególnie wtedy, gdy wykonane są z tworzyw sztucznych całkowicie nie przepuszczających powietrza.

Objawy pieluszkowego udaru cieplnego

Objawy pieluszkowego udaru cieplnego są identyczne jak w przypadku wystąpienia typowego udaru cieplnego. Należą do nich:

 • wyraźnie czerwona skóra malucha
 • skóra sucha i gorąca w dotyku
 • wysoka gorączka
 • szybki, spłycony oddech
 • przyspieszony puls
 • letarg
 • wymioty
 • utrata przytomności – w skrajnych przypadkach

Wystąpienie niepokojących objawów powinny skłonić rodziców do natychmiastowego udania się do lekarza, a nawet wezwania karetki pogotowia. Udar cieplny zagraża bowiem życiu dziecka.

Jak uchronić dziecko przed pieluszkowym udarem cieplnym?

Aby uchronić dziecko przed pieluszkowym udarem cieplnym należy stosować się do kilku prostych zasad:

 • nie nakrywać wózka pieluszką – ani tetrową, ani flanelową (niezależnie od ich grubości)
 • nie stosować żadnych moskitier ani plastikowych osłon, szczególnie w słoneczne i ciepłe dniNiemowlę Pieluszkowy udar cieplny
 • letnie spacery odbywać w bezpiecznych dla dziecka godzinach rannych lub popołudniowych (po godzinie 15 – 16), najlepiej w miejscach zacienionych. W wyjątkowo upalne dni lepiej w ogóle zostać w domu.
 • ubierać dziecko w lekką, przewiewną i najlepiej bawełnianą odzież
 • podawać dziecku dużo płynów (jeśli jest karmione piersią – częściej do niej przystawiać)