Pierwsze objawy ciąży

5
1116

Niektóre kobiety mogą mieć objawy ciąży już w drugim tygodniu od momentu zapłodnienia. Zazwyczaj jednak pojawiają się w 4-6 tygodniu. Ważne jest, czy kobieta zwykle regularnie miesiączkuję, czy nie. W pierwszym przypadku objawy będą zauważalne dość wcześnie, w drugim – mogą być zauważone nawet dopiero po kilku miesiącach od zapłodnienia. Duże znaczenie może mieć także to, czy kobieta chce być w ciąży, czy wręcz odwrotnie – w jednym i drugim przypadku może bowiem wystąpić rodzaj autosugestii, nadinterpretacji objawów. Objawy np. zwykłego zatrucia pokarmowego mogą wówczas zostać odczytane jako pierwsze objawy ciąży, choć w rzeczywistości wcale nimi nie są. Około 9-12 tygodnia ciąży, czyli pod koniec pierwszego trymestru występują jednak symptomy, których nie da się zwykle zignorować. Jeżeli więc kobieta zadaje sobie pytanie „czy jestem w ciąży?„, to prawdopodobnie powinny wystąpić u niej następujące objawy (choć nie muszą wystąpić wszystkie niżej wymienione! 🙂 )

Ciąża  Pierwsze objawy ciąży

Brak miesiączki w planowanym terminie lub nietypowa miesiączka (np. skąpe krwawienie, lub plamienie). Ważne: nie zawsze, w przypadku ciąży występuje brak miesiączki!

Nudności i wymioty „dopadają” kobietę zwykle rano, choć nie jest to regułą. Mogą być reakcją tylko na niektóre smaki, czy zapachy, ale też mogą od nich nie być zależne. Szczególnie uciążliwe są oczywiście wymioty. Wiele kobiet mówi także o „metalicznym smaku w ustach”. Ważne: nie wszystkie kobiety będące w ciąży mają nudności i wymioty, zauważono tylko, że zwykle mają one większe nasilenie w przypadku kobiet będących w ciąży po raz pierwszy oraz u tych, które prowadzą stresujący tryb życia.

Ciąża  Pierwsze objawy ciąży

Wrażliwość na zapachy, często jest to  dym z papierosów, zapach kawy, kosmetyków (zwłaszcza perfum). Ważne: różne zapachy mogą wywoływać rekcje nieprzyjemne (np. mdłości czy wymioty) u kobiet we wczesnej ciąży, ale  nie u wszystkich kobiet występują.

Zmiana apetytu i jego zwiększenie – kolejne objawy wczesnej ciąży polegają na zmianie upodobań smakowych oraz ilości i wielkości zjadanych posiłków (mówi się często, że kobieta ciężarna je wtedy „za dwoje” 🙂 ) Potrawy dotąd nielubiane mogą stać się upragnionym elementem diety lub odwrotnie (wręcz przysłowiowa jest zachcianka na kiszone ogórki, czy truskawki w środku zimy 🙂 ). Ważne: to nieprawda, że kobieta w ciąży musi jeść za dwoje! 🙂

Ciąża  Pierwsze objawy ciąży

Zawroty głowy i omdlenia są wynikiem innej niż zwykle pracy układu krążenia krwi w organizmie przyszłej matki – naczynia krwionośne rozszerzają się, by skutecznie dostarczyć krew dziecku. Jednocześnie powoduje to dotarcie mniejszej ilości krwi do mózgu matki i w efekcie zawroty głowy i omdlenia. Ważne: jeżeli ciężarna kobieta nie odżywia się prawidłowo (czyli co 3 – 4 godziny) może także dojść do zawrotów, czy omdleń, bo dochodzi do spadku poziomu cukru w jej organizmie.

Senność może wystąpić z powodu gwałtownego wzrostu progesteronu w organizmie, nudnościami i wymiotami, zmniejszonego apetytu na początku ciąży, a nawet odczuwane przez przyszłą mamę stres i niepokój.

Częste oddawanie moczu – powiększona na skutek ciąży macica uciska pęcherz moczowy i zmusza ciężarną do oddania moczu.

Bolące i bardzo wrażliwe piersi, co jest związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej w organizmie ciężarnej kobiety. Może temu towarzyszyć stwardnienie sutków i pociemnienie ich barwy. U niektórych kobiet bardziej widoczne stają się żyły, które zwykle na piersiach są ledwie widoczne.

Ciąża  Pierwsze objawy ciąży

P.S. Już po 7-10 dniach od chwili możliwego zapłodnienia można użyć testu ciążowego by sprawdzi, czy doszło do zapłodnienia, czyli stwierdzić, że kobieta jest w ciąży, lub nie. Testy ciążowe są niedrogie, łatwe w użyciu i dość wiarygodne (w 95 – 99 procentach). Wynik badania można odczytać, w zależności od rodzaju testu, po upływie od jednej do pięciu minut. Warto wiedzieć, że istnieje (wprawdzie minimalna, ale jednak…) możliwość, że dadzą nieprawdziwy wynik.