Pies w domu

1
590

Wielu dzisiejszych posiadaczy i miłośników czworonogów jeszcze całkiem nie tak dawno było ich zagorzałymi przeciwnikami. Coś takiego dziwnego dzieje się z człowiekiem, że kiedy już po wielu błaganiach swoich dzieci, czy towarzyszy życia, ulegnie i zgodzi się na wprowadzenie psa do domu, za chwilę nie wyobraża sobie codziennego życia bez jego udziału.

Małe dziecko  Pies w domu

Bo pies kocha miłością bezwarunkową i bardzo niewiele oczekuje w zamian. A daje bardzo dużo!

Po co dziecku pies?

Pies potrzebny jest dziecku do nauki odpowiedzialności, systematyczności i spokoju (trzeba przecież pupila codziennie wyprowadzać na spacer, uczyć go różnych komend, wychowywać itd.).  Zwykle staje się też przyjacielem i powiernikiem radości oraz smutków i trosk. Daje poczucie bezpieczeństwa. I jeszcze potrzebny jest do przytulania i kochania 🙂

Jednak zanim kupimy psa…

przeanalizujmy wszystkie argumenty za i przeciw. Najgorszą rzeczą, którą możemy zrobić swojemu dziecku, to najpierw ulec jego namowom i zgodzić się na czworonoga, a potem oddać go innym właścicielom, lub co gorsze do schroniska.

Małe dziecko  Pies w domu

A jeśli dziecko jest alergikiem?

Sprawdźmy, czy nasze dziecko (lub inny domownik) nie jest uczulone na sierść zwierzaka. Może nam w tym pomóc kontakt z psem np. sąsiada, a najlepiej wizyta w schronisku dla zwierząt przy okazji dziecko zobaczy w jak trudnych warunkach przebywają tam zwierzaki. Być może właśnie tam wypatrzy swojego wymarzonego pupila 🙂 Jeżeli po takim kontakcie z czworonogiem zauważymy u dziecka np. wysypkę, czy inne objawy alergii należy jeszcze raz decyzję przemyśleć i ewentualnie skorygować (wybierając np. odpowiednią rasę, choćby yorka terriera).

Małe dziecko  Pies w domu

Pies to żywa istota.

Jeśli już mamy psa w domu, to koniecznie wyjaśnijmy dziecku, że nie jest on zabawką, a żywą istotą – że podobnie jak człowiek czuje ból, strach, radość, smutek, czy głód. Ma również swoje potrzeby, które trzeba zaspokoić (musi jeść, wychodzić na spacery, spać, czy bawić się). Koniecznie nauczmy je odpowiedniego traktowania zwierzaka. Jeżeli dziecko jest wystarczająco duże można zaopatrzyć je w odpowiednią lekturę, by samodzielnie zdobywało na ten temat wiedzę.

Ustalmy zakres obowiązków dla każdego z domowników 🙂

Nie ma się co łudzić. Nawet jeżeli zwierzaka kupujemy dla dziecka, to jego obecność w domu będzie miała wpływ na życie wszystkich domowników! Dlatego warto wcześniej ustalić, kto za co jest odpowiedzialny, np. kto wyprowadza pieska na spacer, sprząta po nim, czy dba o jego czystość oraz rozrywki i wychowanie. Powoli wprowadzajmy swoje dzieci w obowiązki, uczmy prawidłowej opieki nad pupilem. Uczulajmy też na konieczność  przestrzegania podstawowych zasad higieny, by nie zarazić się chorobą odzwierzęcą. Nie wymagajmy, by od razu wszystko świetnie umiały i wykonywały! Trzeba je najpierw tego nauczyć!

Pies w łóżku dziecka.

Podobno właściciele psów dzielą się na dwie kategorie: tych, którzy śpią ze swymi psami i się do tego przyznają i tych, którzy śpią ze swoimi pupilami i się do tego nie przyznają! 🙂

Małe dziecko  Pies w domu

Więc…czy pozwolić dziecku spać w jednym łóżku z ukochanym psiakiem? Dbający o higieniczne warunki snu pewnie powiedzą, że jest to bardzo niehigieniczne, niezdrowe i nie do przyjęcia. Ale Ci, którzy wiedzą jak bezpiecznie i cieplutko czuje się człowiek przytulony do zwierzaka powiedzą oczywiście, że do przyjęcia! 🙂 Wystarczy po prostu częściej zmieniać pościel! 🙂 Decyzja należy do Państwa.

Ostatnia rada 🙂

Zachowajmy jednak zdrowy rozsądek!

I …nie pozwólmy, by ukochany pies wszedł nam na głowę 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy można zaplanować płeć dziecka?
Następny artykułDysleksja rozwojowa u dzieci
Z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą w trakcie specjalizacji. Z zamiłowania natomiast dumną mama dwóch synów - Tymoteusza i Makarego. Mam 34 lata, wspaniałego męża i... życiową misję (mówię to szeptem, żeby nie zapeszyć!). Staram się przemycić do sieci nie tylko wiedzę z zakresu zdrowia matki i dziecka, ale przede wszystkim wartościowe informacje dotyczące odpowiedzialnego rodzicielstwa :)