Plamienie i krwawienie w ciąży

1
542

Plamienie lub krwawienie występujące u kobiety w ciąży powinno sprowokować ją do konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.

Ciąża Plamienie i krwawienie w ciążyNajlepiej zrobić to jak najszybciej, chociaż te objawy wcale nie muszą oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Więc spokojnie, nie ma co panikować.

Różnica między plamieniem, a krwawieniem

Plamienie (występuje u około 40% kobiet we wczesnej ciąży) to bardzo mała ilość krwi, która może być ledwo zauważalna, bo nie przenika przez bieliznę, czasami ledwo ją zabarwia na kolor brązowy, żywo krwisty lub jasno różowy. Plamienia zwykle nie są groźne dla płodu, ale wizyta u lekarza jest wskazana.
Krwawienia (występują u około 10 – 20 % kobiet we wczesnej ciąży )nie da się nie zauważyć, bo ilość wydzieliny żywo czerwonej (aż do brunatnej) jest tak obfita, że wymaga użycia podpaski higienicznej. Krwawienie przypomina zwykłą miesiączkę, chociaż wydzielina może być wodnista, a nawet zawierać skrzepy krwi. Wystąpienie krwawienia jest bezwzględnym wskazaniem do udania się do lekarza.

Przyczyny plamienia w pierwszym trymestrze ciąży

Może się zdarzyć, że plamienie wystąpi zupełnie bez powodu. Najczęściej jednak jest wynikiem:

 • infekcja pochwy
 • stosunek płciowy
 • nadżerka szyjki macicy (ektopia)
 • badanie ginekologiczne
 • pęknięcie naczynka w pochwie (najczęściej przy wysiłku)

Przyczyny krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży

Zazwyczaj są groźne dla zdrowia i życia dziecka, często też kobiety. Należą do nich:

 • Ciąża pozamaciczna – jajo zagnieżdża się nie w macicy, ale poza jej obszarem (np. w jajniku, lub jajowodzie). Może o niej świadczyć wystąpienie brunatnego krwawienia z pochwy, uczucie parcia na stolec, bóle w okolicach barku oraz nudności. Może dojść do krwotoku.Ciąża Plamienie i krwawienie w ciążyCiąża pozamaciczna nierozpoznana, lub rozpoznana zbyt późno jest niestety realnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia kobiety. Liczy się czas, więc konsultacja lekarska powinna odbyć się natychmiast po wystąpieniu objawów. Lekarz – ginekolog zazwyczaj wykonuje najpierw badanie przy pomocy wziernika ginekologicznego, potem badanie USG.
 • Ciąża obumarła – można ją stwierdzić w czasie badania USG. Krwawienie jest wtedy oznaką rozpoczynającego się poronienia.
 • Krwiaki podkosmówkowe – mogą doprowadzić do poronienia, ale dzieje się tak prawdopodobnie jedynie w przypadku około 7% pacjentek (u niektórych kobiet krwiaki podkosmówkowe nie powodują żadnych objawów, w tym także krwawienia).
 • Poronienie (czyli zakończenie ciąży przed 22. tygodniem) – krwawienie trwa powyżej trzech dni, jest bardzo obfite (nawet bardziej niż w czasie miesiączki) i towarzyszą mu: ogólnie złe samopoczucie oraz bolesne skurcze brzucha i uczucie ucisku w podbrzuszu. Utrzymanie ciąży czasami jest możliwe dzięki np. lekom rozkurczowym i hormonalnym.
 • Niedobory hormonalne (najczęściej progesteronu) – stwierdza się je dzięki badaniu krwi.Ciąża Plamienie i krwawienie w ciążyKobieta otrzymuje wówczas leki „podtrzymujące ciążę” ( najczęściej Luteinę i Duphaston), które bierze najczęściej do 16. tygodnia ciąży).
 • Zaśniad groniasty – występuje dość rzadko, a stwierdza się go na podstawie badania USG. Objawem jest nadmierne powiększenie macicy i krwawienie o brązowym zabarwieniu z fragmentami tkanki. Tkanki łożyska nie rozwijają się prawidłowo co uniemożliwia rozwój zarodka. Niestety kobieta trafia do szpitala, gdzie przechodzi łyżeczkowanie macicy. Leczenie trwa co najmniej rok, więc kolejną ciążę trzeba odłożyć w czasie.