Tornister dla pierwszoklasisty – 8 rad jak go trafnie wybrać

5
496

Nowy rok szkolny zbliża się nieuchronnie. Aby nie skazać się na robienie zakupów w potwornym tłoku, warto już teraz, na spokojnie podejść do tematu zakupów wyprawki szkolnej dla dziecka. Jednym z podstawowych elementów tej wyprawki jest tornister (tornister, nie plecak!), którego zakup może sprawić naprawdę sporo problemów. Szczególnie, gdy kupowany jest dla pierwszoklasisty. Kierując się radami danymi w dalszej części tekstu, z całą pewnością zakup będzie trafiony.

1. Dziecko powinno wziąć udział w zakupie tornistra

Wybór tornistra może być dla przyszłego ucznia bardzo fajnym przeżyciem, więc koniecznie musi wziąć udział w wyprawie do sklepu. Powinien mieć szansę współdecydować o tym, który ostatecznie zostanie wybrany – przecież będzie go nosił prawie codziennie, przez dziesięć miesięcy! Koniecznie musi mu się więc podobać! Ale … oczywiście to rodzic wie najlepiej, że w tornistrze nie są najważniejsze elementy dekoracyjne, nadruki, czy kolor (choć dla dziecka oczywiście są najważniejsze!).Uczeń  Tornister dla pierwszoklasisty - 8 rad jak go trafnie wybraćDlatego dobrym sposobem na uniknięcie rozczarowania malucha jest zastosowanie prostej metody proponowanej przy okazji omawiania w jednym z artykułów postępowania z upartym dzieckiem. Wystarczy po prostu zrobić wcześniej krótki rekonesans w sklepach i wybrać ten, w którym jest najlepsza oferta. Najlepsza, czyli taka, w której znajdziemy tornistry odpowiadające naszym wymogom. Dopiero wtedy można zabrać dziecko do sklepu i zaproponować wybór spośród kilku, które sami wcześniej wybierzemy. Damy w ten sposób dziecku poczucie, że to ono dokonało wyboru, a nie my.

2. Dziecko musi go przymierzyć

Oczywiście fajna zabawa przy okazji wybierania pierwszego prawdziwego szkolnego tornistra nie jest jedynym powodem, dla którego dziecko powinno być obecne w czasie zakupu. Równie ważne, a może nawet ważniejsze jest to, by tornister mógł być przez dziecko przymierzony. Tylko wtedy będzie mógł być dobrze dobrany!

3. Tornister musi być usztywniony i wyprofilowany

Tornister musi mieć usztywnione plecy oraz boki. Dzięki temu będzie wymuszał na dziecku prawidłową postawę ciała w czasie noszenia. Dodatkowo powinien mieć specjalną „poduszkę” w miejscu, gdzie kręgosłup dziecka ma naturalne wygięcie.

4. Musi mieć szerokie i miękkie szelki

Aby ważący kilka kilogramów tornister (powinien ważyć maksymalnie 10% wagi ciała dziecka) nie powodował bolesnego wżynania się szelek w wątłe ramiona dziecka, muszą być one szerokie i miękkie od spodu.Poza tym powinny być ustawione równolegle do siebie ( a nie zbiegać się w dole tornistra), by nie powodować dodatkowego obciążenia kręgosłupa. Niezbędna jest też regulacja ich długości. Dzięki temu będzie można dopasować ich długość do postury malucha (obydwie szelki powinny mieć tę samą długość).

Niektóre tornistry wyposażone są w dodatkowy pas odciążający plecy, zapinany na biodrach. Ponieważ dzieci go zwykle nie używają – kupiony plecak nie musi go posiadać.

5. Musi mieć odpowiednią wielkość i wagę

Tornister kupiony małemu uczniowi nie może być ani zbyt duży, bo wystając mocno poza jego ciało oraz sięgając poniżej bioder będzie niewygodny, a w dodatku będzie „ciągnął” malucha do tyłu, ani zbyt mały, bo nie zmieszczą się w nim potrzebne rzeczy. Na górze powinien kończyć się na wysokości ramion, a nie sięgać szyi. Spód natomiast sięgać miejsca, gdzie kończą się plecy.Uczeń  Tornister dla pierwszoklasisty - 8 rad jak go trafnie wybraćWybierając go trzeba więc wziąć pod uwagę wielkość i ilość książek i zeszytów oraz przyborów, które dziecko będzie zwykle musiało w nim zmieścić. Ponieważ, niestety, jest ich zazwyczaj sporo – trzeba wybrać możliwie lekki tornister.

6. Powinien mieć dużo przegródek

Teoretycznie duża ilość różnych przegródek znajdujących się wewnątrz plecaka (czasami również dodatkowo – na zewnątrz) ułatwia dziecku utrzymanie w nim porządku i znalezienie szukanego przedmiotu. W praktyce może być różnie – zbyt duża ich ilość może niepotrzebnie zwiększać wagę tornistra i wbrew pozorom wcale nie ułatwiać orientacji w jego zawartości (to trochę tak, jak w damskich torebkach 🙂 ).Rodzice znający zwyczaje swego dziecka najlepiej ocenią, czy będzie lepiej „odnajdywało się” we wnętrzu z mniejszą, czy większą ilością przegródek. Chociaż z drugiej strony … większa ilość przegródek, to więcej możliwości równomiernego rozłożenia ciężaru.

7. Powinien być wykonany z wodoodpornego materiału

Materiał, z którego wykonany jest plecak powinien być wodoodporny, by w razie deszczu lub śniegu nie zamokła jego zawartość.

8. Powinien mieć elementy odblaskowe

Producenci tornistrów coraz częściej wyposażają je w elementy odblaskowe. I bardzo dobrze, bo zwiększają one bezpieczeństwo dzieci na drodze. Dlatego najlepiej byłoby, gdyby wybrany dla dziecka tornister też je posiadał.